AKIL NİMETTİR ÖNEMLİDİR

Yayınlama: 22.01.2024
Düzenleme: 22.01.2024 16:34
40
A+
A-

Akıl +mantıklı olmak çok daha önemlidir, Aklı selimle mantığını kullanan fâni ve bâki âlemde daha kıdemlidir.

Eşref ı mahlûkat olarak Yaratılan insana lutf edilen akıl nimeti insanı yerinde kullanıldığı takdirde manevi kariyer olarak çok iyi seviyelere çıkarır. Yaratılmışların şereflisi olmakla mütenâsip konuma getirir.

Ancak yerinde ve amacına uygun kullanılmadığı takdirde esfelesâfilin düzeyine de indirir, müflis konuma da getirebilir. Toplumda öyle zeki insanlar görüyoruz ki zekâlarını insanlığın aleyhine, toplumsal yıkıma, kargaşaya vb. sosyal problemlerin oluşmasına yönelik olarak kullanıyor. Âdetâ varlıkları millet için illet olmaktan başka bir anlam ifade etmiyor. Bu türler egoist, bencil, kendinden başka kimseyi düşünmiyen, benden sonra tufan anlayışına sahip kimselerdir.. Yıkıcılık çok kolaydır,bir kişinin yıktığını bin kişi yapamaz veya zor yapar. Bu negatif bireyler millet için birer onulmaz yara niteliğindedir. Hayra kullanılmayan bir zekâ geri zekâ hükmündedir.

Bu kişiler mantığını akl ı selimle tefekkür ederek kullanabilseler millet için önemli birer kazanç haline gelebileceklerdir. Allah ın verdiği akıl nimetini Rıfat ı Hakk a uygun olarak kullananlar ise hem millet için hem de kendileri için fâni ve bâki âlemde saygın bir konum elde edebileceklerdir. Nice akıllı insanlar vardır ki akıllarını kendi maddi manevi anlamda aleyhlerinde kullanmaktadırlar. Meselâ, zehirli bir dumanı akciğerlerine çekmenin manası nedir?

Kibritle yakılan alkolü midesine indirmenin ne anlamı olabilir? Saatlerce kıraathane (okuma evi)diye adlandırılan mekânlarda oyun oynayarak sayılı dakikalardan meydana gelen ömrünü tüketmek akıl kârı mı? Çevremizde 4 saat oyun oynayıp eve gelip kalp krizinden ölenlere tanık olduk. Halbuki geçen zaman ömürdendir ilkesiyle boşa harcanacak zaman yoktur. En büyük savurganlık ömür israfıdır. Toplumsal olayların oluşmasında en önemli etkenlerden biri mantıklı düşünmeyenlerdir. Akıl mantıki tefekkürle bir anlam ve değer kazanabilir. Nice akıllı insanlarda vardır ki bilimsel çalışmalarını insanları yaşatmamak için en tehlikeli silâhları geliştirmek üzere kullanmaktadır. Âdetâ insanları ve insanlığı buharlaştırmak için mesailerini harcamaktadırlar. Bunların yaptığı bilimsel çalışmalar negatif çabalardır. Bunun zıddı olanlar ise insanları ve canlı hayatı korumağa hayatını vakfedenlerdir. Saygı değerdirler.  Unutulmazlar.

Ne mutlu aklını ve mantıģını vahyin ışığında aklı selimle insanlığın hayrına kullanabilenlere. Her şeyin sahibine emanet olun selâm ve dua ile.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.