ALLAH’A TESLİMİYETLE MÜŞERREF OLMA

Yayınlama: 10.11.2023
72
A+
A-

Kâinatta bulunan sayısız nimetlere ve somut belge niteliğindeki mevcûdâta rağmen bazı insanların Hakk’ı hakîkati göremeyip evrim, içgüdü, tesadüf gibi muhayyel kavramlarla oyalanıp avutulmasının sebebi gönül gözlerinin kapalı olması, mânevî alıcılarının aktive olmaması nedeniyle önlerindeki gaflet perdesini kaldırabilecek beyin fonksiyonlarını ve tefekkür eylemini gerçekleştirebilecek iradeyi gösterememeleri, nefsânî arazlarına tutsak bir yaşam sürmeleridir.

Fen bilimlerini tesadüflere dayayarak okumak, bunların verdiği bulgular üzerinde düşünmeye gerek duymamak, bu bilimlerin kurallarını koyan Rabbulâlemin’in buyruklarından bîhaber olma gibi bir dalâlet girdabına girme cehaletine müptelâ olma sonucunu doğurur.

Bunların tesadüfen olabilmesi sonsuz tesadüfün bir araya gelmesini gerektirir. Sonsuzda bir ihtimalin olabilmesi ise matematikteki sonlu bölü sonsuz eşittir sıfır kuralını akla getirmektedir. İhtimaller hesabında ihtimali sıfır olan olaya imkânsız olay denir. Ancak YARATAN’A göre imkânsız yoktur, O kûnfeyekûndur.

Yani bir şeyin olması için O’nun yalnız “ol” demesi yeter. Odun türünden ağaçlar türlü meyveler veriyor, ot türünden olan bitkiler türlü sebzeler veriyor. Evcil hayvanlar ottan et, süt, yumurta, yün, deri vb. insanlara iradeleri dışında hizmet veriyor. Üstelik bunların aklı, fikri, iradesi, düşünebilme yeteneği yok. İnsanlara isyan etmiyorlar ve hizmet ediyorlar. İnsan bedenindeki organlar, organize olarak eşgüdüm halinde, iş bölümü yaparak insanların yaşam fonksiyonlarını ifâ etmesine yardımcı oluyorlar. Bu işlevlerini yerine getirmekte insan aklından ve iradesinden bağımsız hareket ediyorlar. Aslında insanın iç âlemi molekülleri, atomları, uzuvları, hücreleri, damarları, sinir sistemleri, dolaşım sistemleri, bağışıklık sistemleri, onarım sistemleri ve sayısız ayrıntıları, beyin fonksiyonları vs. insanlardan bağımsız olarak çalışır. Programları Yaratan Allah’ın bilgisi dahilindedir. Yani içgüdüye iman edenler içlerini gütmekten âciz olduklarından bîhaber olarak hayalî kavramlar ve takıntılar la avunarak abesle iştigal ettiklerinin farkına varmaları için kalbî nazarlarla bakarak tefekkürle bulguları değerlendirip algılamakla müşerref olabilirler.

İçgüdü ile değil de evrendeki her şeyi makro âlemden mikro âleme kadar her an her zerresiyle güden Allah’a teslimiyetle müşerref olmayı lutf eylesin inşallah hepimize Rabbim Her şeyin sahibine emanet olun Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtühü ve mağfiretühü ve hidâyetühü….

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.