ALTINYAYLA (DİRMİL) MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN FİLİSTİN’E DESTEK, ŞEHİTLERİMİZE RAHMET İSRAİLE LANET YÜRÜYÜŞ PROGRAMI MUHTEŞEM GEÇTİ

ALTINYAYLA (DİRMİL) MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN FİLİSTİN’E DESTEK, ŞEHİTLERİMİZE RAHMET İSRAİLE LANET YÜRÜYÜŞ PROGRAMI MUHTEŞEM GEÇTİ
Yayınlama: 05.01.2024
Düzenleme: 05.01.2024 19:09
964
A+
A-

Altınyayla (Dirmil) ilçesinde, Altınyayla Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Altınyayla Şubesi tarafından ortaklaşa “Filistin’e Destek- Şehitlerimize Rahmet ve İsrail’e Lanet” etkinliği düzenlendi.

05 Ocak 2023 Cuma günü Altınyayla İlçesi meydanında Cuma Namazına müteakip tertip edilen program, Merkez Camii önünde toplanan kalabalığa Türk ve Filistin Bayrakları yanında Filistin atkıları hediye edilmesiyle başladı.  Kadın-erkek, her yaştan yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte günün önemine atfen hazırlanmış pankart ve dövizler İbiş Efendi Erkek Kuran Kursu öğrencileri tarafından taşınırken; Filistin marşları eşliğinde yürüyüş başladı.

Kortej ellerinde Filistin ve Türk Bayraklarıyla Dirmil Caddelerinde yürüyüşüne devam ederken sık sık; geçtiğimiz haftalarda kaybettiğimiz 12 aziz şehidimizin hatırasına “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez!” Filistin’de yaşanan soykırım ve mezalimi lanetlemek adına; “Kahrolsun İsrail!” ve Tekbir sedalarıyla, Allah’u Ekber nidaları, yankılandı. Sloganlar atıldı. Heyecanlı ve coşkulu bir şekilde yürüyüşünü tamamlayan kalabalık, Dirmil Merkez Kur’an Kursu bahçesine ulaştı.

Burada günün anlam ve önemini anlatan mana dolu bir program icra edildi. Etkinlik İstiklal Marşının topluca okunmasıyla başladı. Ardından İbiş Efendi Yatılı Hafızlık Erkek Kur’an Kursu öğrencisi hafız Huzeyfe Gümüş tarafından Kur’an’ı Kerim okundu. Devamında Altınyayla İlçe Müftüsü Baki Gümüş, katılımcılara teşekkür ederek programın içeriğine dair etkili ve duygulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Gümüş öncelikle, Filistin’in dini-tarihi geçmişini ve önemini Kur’an ışığında ele alarak İsrail devletinin kuruluş aşamalarını, Yahudilerin nasıl Filistin topraklarına gelerek yerleştiklerini örnekleriyle anlatarak özellikle İngilizlerin bu topraklarda gerçekleştirdiği ihanet planlarını ve Hristiyan aleminin nasıl kendilerince de kutsal olan Kudüs’te uyguladıkları mezalimlerden bahsetti. Osmanlı’nın döneminde asırlarca huzur ve barış içinde yaşayan üç dinin mensuplarının, İngilizlerin 1917’de bölgeyi işgal etmesinden ve İsrail’in kurulmasından sonra Kudüs’ün günümüze kadar sürekli zulüm, ateş, kan ve gözyaşı çemberi içinde kaldığından, Mescid-i Aksa’nın tutsaklığından ve bu coğrafyanın Müslümanlar açısından önem ve ehemmiyetinden kesitler sundu.

İlçe Müftüsü Baki Gümüş, konuşmasının devamında “şu anda gerçekleştirmeye çalıştığımız bu programı, dünyanın ve ülkemizin herhangi bir tarafında benzeri etkinlikleri asla hafife almayalım. Bu programlarla bizler safımızı belirliyoruz. Müslümanlar kardeştir ilkesiyle Filistinli kardeşlerimizin yanında yer aldığımızı ifade ediyor, tüm dünyaya haykırıyoruz. Elimizden geldiğince kardeşlerimize maddi – manevi yardımlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Çünkü şu anda bizim elimizden gelen bunlardır.” Şeklinde konuşarak; “en azından bizler İsrail’e ait Yahudi markalarını ve ürünlerini boykot etmeliyiz. Onların mallarını ucuz dahi olsa tüketmemeliyiz.” Dedi.

Altınyayla İlçe Müftüsü Baki Gümüş’ün bu veciz konuşmasından sonra program sinevizyon gösterimi ile devam ederken, son bölümünde ise Altınyayla Müftülüğü Kur’an Kursu 4 -6 Yaş grubu öğrencileri Rabia Demir, Durali Alp Özacar, Zeynep Cemre Çömek, Erva Sare Karakaya, Hacer Hasyılmaz, Nisa Nur Sayın, Ömer Faruk Hasyılmaz tarafından günün önemini anlatan Ayet ve Hadisler okunurken, duygu dolu anlar yaşandı. Bu öğrencilerin başarısı alkışlarla ödüllendirildi.

Miniklerin bu mana dolu sunumlarından sonra İbiş Efendi Hafızlık Kur’an Kursu öğrencisi İhsan Demirayak tarafından yapılan hatim duasıyla etkinlik son bulurken katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.