Anayasayı kim yapar?

Yayınlama: 13.11.2023
Düzenleme: 13.11.2023 16:24
33
A+
A-
Örselenen kurumlar.
Bir kurumun içindeki yasalara göre verilmiş olan kararları alan yine o kurumda görevli hukukçulardır. Yoksa mahkemenin kendisi değil o mahkemeyi temsil etmek için seçilmiş hukuk bilgisi olan insanlardır. Temsil etmek üzere seçtiniz ve belli bir süreye kadar değiştirme şansınız olmayan insanların aldığı kararlara bakarak kurumları kötülemek veya yok farz etmek o kurumları ancak yıpratır ve onların verdiği kararları birilerinin hırpalamasına, örselemesine sebep olur. Bugün yaptığımız bu örseleme yarın başka kurumlarda da kendini gösterir ki bu devleti ve kurumları yıpratır.
Anayasa …
Anayasayı kim yaparsa yapsın; lakin yapılan anayasaya uymak hepimizin görevi. Bir ülke düşünün ki, üzüm salkımının en altındaki yerel bir mahkeme bir karar veriyor ve kimse bu kararı aşamıyor(!) Aşamadığı içinde iç hukuk yolları tüketilerek en yüksek mahkemeye gidiliyor fakat onun verdiği karar da yine bu yerel mahkeme hâkimi tarafından uygulanmıyor. Yerel Mahkeme topu kendinden yüksek mahkemeye atıyor o da görev benim değil –Anayasa mahkemesinin kararları kesindir-demeden kendinden üst olan ve kararları kesin olan; verdiği kararların kesin olduğu halde bunu dikkate almadan farklı bir karar vererek yüksek mahkemenin hâkimleri hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Peki, bunun adı nedir? Buna hukukun siyasallaşması denmez mi?
Düzen bozulursa…
Devlet mekanizması içinde bugün itibarıyla söylersek; Cumhurbaşkanının yetkisi içinde ve alt kademelerde görev yapan Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakanların Cumhurbaşkanının emrini, talimatını yerine getirmiyor olması! Onun altındaki bürokratlarda bakanın emirlerini yerine getirmezse ve böylece en alt kurum amirine kadar hatta memura kadar olay intikal eder. Böyle bir durum devlette nasıl bir karmaşa meydana getirir? Bu durumda devlette düzen, intizam ve hukuk aranabilir mi? Böyle bir devletin düzgün işlediğinden bahsedebilir misiniz? Hiç kimsenin, ister beğensin isterse beğenmesin hukuku görmezden gelmeye, yok farz etmeye veya verilen kararları; hiyerarşik sıra içinde devam ederken; düzeni bozmaya hakkı da yetkisi de yoktur.
Devlet mekanizmasının içine atacağınız bir avuç kum-düzensizlik- bütün devlet mekanizmasını bozar ve devleti işlemez hale getirir. O halde düzeni korumak en başta Sayın Cumhurbaşkanı ve en altta en küçük memur ve vatandaşın görevidir. Hem de en milli görevidir.
Hukuk devleti iseniz!?
Eğer hukuk devleti olduğunuzu iddia ediyorsanız asla ve kat’a devletin kurumları ile oynamayacaksınız. Hiçbir kurum siz hangi mevki ve makamı işgal veya temsil ederseniz edin hukuka bağlı kaldığı sürece sizin gibi karar vermek zorunda değildir. Uyması gereken parlamentonun yaptığı, halkın kabul ettiği Anayasa, yine halkın seçtiği milletvekillerinin yaptığı yasalara uygun karar vermek zorunda! Velev ki verilen kararlar bizim aleyhimize olsun velev ki karşı görüşün işine yarasın. Mademki hukuk devletiyiz, hepimiz buna katlanmak zorundayız. Yasalar isteneni vermiyorsa yapılması gereken bellidir; ya 360 milletvekilini toplar değiştirirseniz veya halka gider halkın tercihine razı olursunuz. Nitekim bir sürü maddeyi değiştirdiniz !? Aksi halde herkes gibi sizde uyacaksınız. İki yüz liranın yerine yüz lirayı koyarak bu da büyük paradır diyemezsiniz. Bütün dünya bilir ki biri diğerinin iki katı işe yarar. Buda yüz liranın kıymetini düşürmez, ne kadar değerliyse o kadar değer ifade eder. Çünkü ona da hep ihtiyaç vardır ve olacaktır.
Hukuk herkese gerekli!
Hukuku savunmak birilerini övmek değildir ancak hakka sahip çıkmaktır. Kurumları yıpratmak kimsenin işine yaramaz. Yıpratırsanız devletin işleyen çarklarını bozmuş olursunuz, devlet makinesini bozarsınız. Devletin hangi makamında olursak olalım hiç birimiz devletten daha büyük değiliz. Yani devlet biz değiliz devlet kurumları, yasaları, ordusu, hükümeti, parlamentosu ve sair bütün kurumları ile bir bütündür biz de o kurumun içinde bir kurumu temsil eden kurumun başıyız. Yani devlet baki insanlar fanidir. Devletimize sahip çıkmak ve yasalara uymak, kurumları korumak küçük büyük hepimizin görevidir.
Şimdi yeniden soralım Anayasayı kim yapar? Anayasayı kimin ve nasıl yapacağı kanunlarla belirlenmiştir. Yasalara göre yapılan ve Halkın kabul ettiği Anayasa Hukuku gönlümüze göre hüküm vermediği için yok farz etmek ve baypas etmeye çalışmak yetkisi, kimseye ama kimseye verilmemiştir. Ötesi hukuk olmaz o da başka bir şey olur. Onu da kimseler ne kabul eder ne de ister.
Mustafa Göktekin

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.