BAŞTAN YANLIŞ ATILAN BİR ADIMIN BEDELİ

Yayınlama: 22.01.2024
Düzenleme: 22.01.2024 16:29
45
A+
A-

Hükümet çalışanlarla emekliler arasında sıkıştı kaldı. Yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal. Birde Mart’ta seçimler var. Neyse.

Bu noktaya nasıl gelindi? Bu sorunun cevabı sorunun çözümüne de işâret eder.

Olan neydi hatırlayalım.

Hükümet, aynı enflasyon şartlarında zorlanan çalışanlarla emekliler arasında 2023 Temmuz ayında ayrı ve adâletsiz bir uygulama yaptı.

Devlet baba ya, çalışanlara, yüzdelik artışın dışında 8 000 TL seyyanen bir iyileştirme yaptı, kademeli de olsa emeklilere bu babalığı yapmadı.

Dahası ve garibi, memur ve memur emeklileri aylıklarını aynı başlık altında düzenleme yasal taahhüdüne rağmen bu artışı memurlarına yaptı, memur emeklilerini yine ayırdı.

Yâni, toplu sözleşme antlaşma şartlarının dışında memurlarını kayırdı, emeklilerini ayırdı.

Şimdi de dikiş tutturmakta zorlanıyor hükümet.

Yahu, koskoca hükümette bu sonucu kestirecek hiç mi akıllı bir yönetici yoktu?

“Bu bir adaletsizliktir, ileride başımızı ağrıtır, kademeli de olsa emeklilere bir sus payı verilmeli.” Diyecek hiç mi akleden biri yoktu acaba?

Sayın Bahçeli bunu ancak, adâletsizliğin sonuçlarını görünce fark etti ve emeklilere de seyyanen 8 000 TL verilmeli dedi, dedi ancak dediğini takip etme gücünü kendinde bulamadı.

Ülke bizim, devlet bizim, ekonomi bizim, gemi bizim.

Taşın altına elimizi, gövdemizi koymak hepimizin görevi ancak, kritik ekonomik süreçler dâhil, hiçbir tür uygulama adaletsizliği mazur gösteremez.

Sonuç mu? Bu dikiş ancak emeklilere kademeli de olsa seyyanen rakamsal bir iyileştirme ile kapanabilir.

Her yerde, her zaman, herkese adâlet.

Değerli dost, iyi insan emekli eğitimdaşım Refik Koçak beyimin dediği gibi. ‘Kardeşler arasındaki kavganın nedeni, babanın adaletsizliğidir.’

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.