BİÇTİĞİNİ BEĞENMİYORSAN, EKTİĞİNE BAKACAKSIN!…

Yayınlama: 04.01.2024
39
A+
A-

 

2023 Yılı bitti!…2024 Yılı yarın başlayacak!…Bazı insanlara göre 2023 yılı “uğursuz”, “lanetli”, “kötülüklerle dolu” ve kahinlere, falcılara göre de “zaten felaketler yılı olacaktı, öyle de oldu” Bakalım bu deyişler, sözler doğru mu?

Başınıza gelen her musîbet, kendi ellerinizin kazandığı günahlar, ihmal ve kusurlar yüzündendir. Bununla beraber Allah, o günah ve kusurların pek çoğunu da affediyor. Şûrâ Suresi 30

“ Gerçek, biz ona(doğru)yolu gösterdik. İster şükredici(olsun o), ister nankör.(kafir).” İnsan: 3

“ O, sizi yaratandır. Böyle iken kiminiz kâfir, kiminiz mümindir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir.” Teğabun:2

Hasan Basri Çantay, bu konuda diyor ki; “ Allah, insanın amellerine uyan ne ise ona göre muamele yapandır. Cenab-ı Hak insanları ilmi ve ameli olgunlukların, üstünlüklerin bütün yönleriyle güzel bir şekilde yaratmıştır. Buna rağmen kimisi yaratılışındaki yeteneğe aykırı olarak, kendi iradesiyle küfrü tercih ediyor. Kimi de yine kendi iradesiyle ve hilkatinin gerektirdiği şekilde imanı seçiyor.”

İnsanoğlu bütün suçu, hata ve yanlışları, felaketleri, deprem, sel, yangın ve en son kendi eliyle kendisini yönetecek yöneticileri kendisi seçiyor; sanki saat, gün, hafta, ay ve yılın-zamanın hatası imiş gibi, kendini masum, suçsuz, günahsız sayabilir mi!? Sorumluluktan kurtulabilir mi? Allah’ın insanlara verdiği zaman mı suçlu? Yoksa sorumlu, suçlu insan mı?

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.
“Yemin olsun ki asra, insan, kuşkusuz bir hüsrandadır. Ancak iman edip salih ameller işleyenler ve birbirlerine hep hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna.” Asr : 1, 2, 3

Rabbimiz asra yemin etmiştir. Asr, zamanın ismidir, ikindidir, gece ve gündüzdür…Dilimizde “asr” kelimesi genel olarak “zaman” ve özellikle “içinde bulunulan zaman” ve “karn-çağ”, yani “seksen veya yüz yıllık bir zaman dilimi”…

“Devletler, milletler, nimetler, felaketler onda ortaya çıkar, onda büyür, onda son bulur, onda kalır. Hatta “dehr” ve “zaman” denilen şeyin kendisi, ilginç şeylerin en karmaşık problemidir.”

“İnsan ömrü en kıymetli sermayedir. Ne kazanacaksa onunla kazanacaktır. O ömür ise zamanın bir parçasıdır; insan onunla akmaktadır”

…”Bir takım kimseler, gördükleri kötülükleri, çektikleri zararları hep zamana yükleyerek, zamandan şikayet eder ve zamanların uğursuzluğundan söz ederler. Halbuki:

“Zaman bozuldu, fesat var diyorlar. Oysa zaman bozulmadı, kendileri fesattır.” Denildiği üzere, bozulma ve kötülük zamanda değil, insanların kendilerindendir….Aslında asrın-zamanın ayıbı, suçu ve zararı yoktur, o değerli bir nimettir. İnsanlar zamanın değerini bilip de hepsi iyiliğe çalışmadıkları için, iyiliğe çalışmayanlar zarardadır, Allah onların cezalarını verir.

İnsanın sermayesi ömrüdür, o ise her nefes, her saat harcanıp giderek tükenmekte ve her nefes geçtikçe o nimetlerin sonu ve hesabı yaklaşmaktadır. İnsanın bütün yararlanması, onun harcama ve alışverişinden elde edilecek kâra bağlıdır. Onun için “İnsana emeğinden başka bir şey yoktur.” Necm:39 ve “Herkes kendi kazancına rehindir.” Tur :21 (Elmalılı M.Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, Sh: 182, 183, 184,185,186, 188,189,192)

31 Aralık akşamı ile 1 ocak akşamı arasında bir gün bakımından hiçbir fark yoktur. Her saniye, her gün, her geçen yıl hayat kadar gerçek olan mukadder sona, hesap gününe doğru yaklaşıyoruz.

Allah her yılımızı ve akıbetimizi bir önceki yıldan daha hayırlı, sağlık, sıhhat içinde, uzun, bereketli, yaşama sevinci, umut ve mutluluklarla dolu eylesin.

İşte o nedenledir ki; Biçtiğini beğenmeyen, ektiğine bakmalıdır. Zira, ne ekersen, onu biçersin.
31 Aralık 2023 Ali Osman Türkmen

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.