BİLGE İNSAN RAHMETLİ AYKUT EDİBALİ AĞABEYİME

Yayınlama: 15.01.2024
32
A+
A-
Altmışlı yıllar. Türkiye NATOYA girmiş. SSCB kuzeyimizde tarihi düşmanımız. Komünizm ve kapitalizm çatışmalarının yaygınlaştığı bir ortamda Anadolu’nun bağrından Aykut Edibali ve arkadaşlarının gür sesi çıkar. Türk Milletinin tarihi kararı Müslüman kalmaktır.
Aykut Bey çevresindekileri eğitir, okutur Türk Devletinin bir neferi olarak çalışmalarını sürdürür.
Çin zulmünden kurtulan İsa Yusuf Alptekinleri karşılar. Kıbrıs mitingleri, İstanbul’da Fetih mitingleri düzenler.
Hiçbir yerden icazet almadan Mücadele Birliğini Kurar. Başta üniversite gençliği olmak üzere Anadolu’n her yanından Yeniden Milli Mücadele sesleri gelir. 1970 yılında çıkardığı Yeniden Milli Mücadele dergisi Anadolu’da bayraklaştıkça bayraklaştı.
On binlerce genç bu ocakta yetişir. Eğitilir. Kardeşin kardeşi öldürdüğü ortamda Aykut Bey gençlere seslenerek kavgaya girmeyin dedi. Gençlere kol kanat gerdi. Bayrak gazetesini, Bizim Anadolu Gazetesini, Pınar dergisini, İlim Kültür Sanatta Gerçek degilerini çıkarır.
Herkesin Mebus olmak dönemin partileri içinde yer almak için çaba sarf ettiği dönemde elinin tersiyle teklifleri geri çevirdi. Kendi eğilmediği gibi arkadaşlarının da eğilmesine mani olur. Dik durdu. Söyleyeceği her şeyi düşünerek tarihe not düşecek şekilde söyler.
1984 yılında yine kimselerden icazet almadan Islahatçı Demokrasi Partisini kurar. Parti Anadolu’da teşkilatlanır. Ancak bir yerlerden emir alan güçler bu sesi yazma, halka duyurmaz, yok muş gibi davranırlar.
Aykut Edibali ve arkadaşları bütün bu sıkıntılara karşı çalıştılar. 1991 üçlü ittifakın mimarı olur. İttifak için çalışır. Eğer birileri bugün iktidarsa bu 1991 ittifak olayının eseridir. Buna rağmen Edibali ötekileştirilir. Tanınmaz. Edibali’ye karşı vefasızlık had safhadadır.
Aykut Edibali doğru bildiği yoldan milim şaşmaz. Onun için Anayasa ve hukuk vazgeçilmez esastır. Çünkü Edibali’ye göre Adalet mülkün temelidir. Bu ilkeye ölünceye kadar sadık kaldı.
Aykut Edibali’nin bütün çabası, uğraşı Türk Milletinin yükselmesi, yücelmesi, ele güne muhtaç olmadan ileri, güçlü kadir bir Türkiye’nin olması idi.
Millet Partisini kurar. Anlatır. Anlatır…
Edibali ömrü boyunca Bağımsız Kıbrıs Türk Cumhuriyetini savundu. Kudüs Esir şehir olamaz dedi. Esir Türkler davası, davası oldu. Doğu Türkistan’ın bağımsız olacağının hep hayallerini kurdu.
Aykut Bey hayatı boyunca meşruiyet çizgisinden ayrılmadı. Bütün ömrünü arkadaşlarına, milletine vererek “Muhteşem Türkiye “ idealini gerçekleştirme uğruna harcadı.
Yetiştirdiği öğrenciler başbakan, meclis başkanı, bakan, vali, general belediye başkanı oldu. Hâlbuki Edibali isteseydi Türkiye’nin saygın bilim adamı, hukukçusu ve belki daha üst makamlarda olabilirdi. Fakat o Akif gibi hak bildiği yoldan ayrılmadı. Binlerce bilimsel makale yazdı. On binlerce genci eğitti.
Vefatının sene-i devriyesinde bir kez daha rahmetle, şükranla anıyorum. Aykut Ağabeyi arkadaşların gösterdiğin yolda gitmeye, eğilmemeye, büzülmemeye devam ediyorlar. Rahat uyu Ağabeyi.

REKLAM ALANI
Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.