BİR SEVDADIR GAZETECİLİK

Yayınlama: 10.01.2024
Düzenleme: 10.01.2024 18:20
97
A+
A-

Muhakkak ki günümüzde icra edilmekte olan her mesleğin kendine özgü birçok güçlükleri ve sıkıntıları vardır. Öyle meslekler vardır ki değişen dünya şartlarında birer birer kaybolup gitmekteler. Yaşadığımız çağ artık bilgisayar – internet çağı olarak adlandırılıyor. Modern hayatın getirdiği kolaylıklar birçok mesleği de artık tarihin çöp sepetine atmış gözüküyor. Semercilik, nalbantlık, kalaycılık, hasırcılık, kilimcilik vb. meslekler tanımladığımız bu kategoride… Bu meslekler yıllar önce çok önemli görülüyor, önemli boşluklar dolduruyorken artık günümüzde asli vazifesini yerine getirerek birer birer kaybolup gittiler

Söz konusu mesleklerin arasında yerine almaya namzet bir meslekten bahsetmek istiyorum. “Geleneksel, Yazılı Gazete” dediğimiz sektör de maalesef yavaş yavaş terk edilerek hak etmediği bir şekilde hayatımızdan çekilip kaybolmaya doğru gidiyor!

Gazetecilik sektörü ile uğraşan özellikle yazılı medya karşılaşmış olduğu maddi sıkıntılar nedeniyle birer birer kapılarına kilit vuruyor. Öyle ki ülkemizde artan maliyetler nedeniyle kapanan yüzlerce medya kuruluşu bilhassa yerel gazete bulunmakta.(!….)

Toplumun ve devletin hafızası olarak görülen yazılı gazeteler artan maliyetler yanında çağın getirdiği büyük bir dönüşüm çarkının içinde kendine yer bulmakta zorlanıyor. Günümüzün en seri ve etkili iletişim ağı olan internet karşısında, “internet gazeteciliği” doğmuş ve hükümranlığını ilan etmiş durumda. Yetkililer dönemin gereği olan internet gazeteciliğine farklı, resmi bir statü kazandırarak destekliyor, İletişim Başkanlığı ve Basın İlan Kurumu vasıtasıyla da denetim altına alıyor. İnternet gazeteleriyle yarışması istenen yazılı gazetelerde aynı, ciddi ve ağır bir denetim mekanizmasıyla karşı karşıya bırakılmış durumda. Bu rekabete ayak uyduramayan; geleneksel yazılı gazeteler birer birer kepenk indirirken, adeta “kalan sağlar bizimdir” ilkesiyle hareket edilmekte. Kapanan gazeteler beraberinde de binlerce işsizin doğmasına da sebebiyet veriyor. Özellikle batılı ülkelerde yazılı medya devlet tarafından koruma altına alınmış, değişik desteklerle yaşatılması hedefleniyorken Bizde ise; maalesef yazılı gazetecilik yavaş yavaş ömrünü tamamlamaya doğru gidiyor.

Gölhisar Gündem Gazetesi olarak yerel boyutta yaklaşık 2006 yılından bu tarafa ilçemiz Gölhisar ve çevresine hitap ederek yayımımızı sürdürmeye gayret ediyoruz. Bir yerel medya organı olmamıza rağmen internet ve Facebook sayfamızla yurt içinden ve yurt dışından binlerce okurumuz tarafından takip ediliyoruz. Yani yazılı olduğumuz kadar görsel medyada da varız. Fakat o kadar zor şartlar altında faaliyetlerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz ki; bizi ancak meslektaşlarımız anlayabilir.

Gazetecilik öncelikle bir sevdadır, bir idealin bayraklaştırılmasıdır. Onurla şerefle yürütülen bir davanın, hizmet aracıdır. Bizler, haberlerde doğruluğu, şeffaflığı, özellikle de ahlaki değerlerimizi yorumlarımızda, dürüstlüğü ilke edindik. Fikirlerimizi net bir şekilde ifade ederek birileri bizi alkışlasın, takdir etsin yada birileri de hakkımızda ne düşünür endişesinde, beklentisinde hiç bir zaman olmadık. Duruşumuz her zaman net olmuştur. El öpmeden, etek öpmeden birilerine yaranma, menfaat elde etme telaşında da olmadık. Şükürler olsun ki; hiçbir kurumun ya da şahsın onurunu rencide edecek hiçbir yayınımız olmamıştır bu ana kadar. Toplumumuzun sıkıntılarını dile getirerek, vatandaşlarımızın mesele ve taleplerinin yetkililere iletilmesi görevini layıkıyla yapma gayreti içerisindeyiz. Milletimizin buhranlarını maddi-manevi ve ahlaki dejenerasyonuna dikkat çekiyor, bu konuda da zaman zaman düşüncelerimizi ve çözüm yollarını da okuyucularımızla paylaşıyor, yetkililerimize ve toplumun tüm katmanlarına iletmeye çalışıyoruz.

İnanıyoruz ki; gazetecilik sadece haber yapmak değildir. Kalemimizi bu kutsal vazifede hak üzere kullanmak, doğruları yazmak, sosyal, ekonomik, siyasi ve ahlaki sıkıntılarımızı da işaret ederek yetkililerimiz, ilgili kurumlar ve duyarlı vatandaşlarımızla paylaşmak bir nevi uyarı görevini de üstelenmektir.

Eminim ki; mazimizde bahsettiğimiz ilkelerle mücadelemizi layıkıyla yerine getirme çabası içinde olduk. İçinde bulunduğumuz tüm olumsuz şartlara rağmen inşallah faaliyetlerimizi sürdürecek, imkanlarımızı zorlamaya devam edecek, faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Bizlere şu ana kadar hizmet yolunda destek çıkan okurlarımıza, yetkililerimize teşekkür ediyoruz.

Bu vesile ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlayan herkese teşekkür ederek şükranlarımızı arz ediyoruz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.