BÜYÜK DÜŞÜNEMEYENLER DÜŞÜNENLERİN GÜDÜMÜNE GİRMEKTEN KURTULAMAZLAR

Yayınlama: 13.11.2023
Düzenleme: 13.11.2023 10:36
24
A+
A-

 

Geleneksel hale getirilen tekno-fest festivalinin ülkemizin bilimsel ve teknolojik alanda gelişimine, gençlerimizin ve çocuklarımızın enerjilerinin, büyük düşünebilme, büyük ideallerle hayatlarını tanzîm edebilmesinde önemli oranda katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Büyük insanlık ideallerinin potasında eğitilmeyen nesiller güzel ve kutlu hedeflere odaklanamaz, kültürel yozlaşmanın anaforunda hebâ olup yitirilirler. Büyük düşünemeyenler düşünenlerin güdümüne girmekten kurtulamazlar.

Bizler yaşlı kuşak olarak ilkokulda 1. sınıfta okutulan alfabenin ilk sayfasında “Uyu uyu,yat uyu” ibaresi telkin edilerek okuma yazma öğrendik. Yani yatakta, ayakta uyu ve hep uyu safsatası telkin edildi. Halbuki çalış, çalış çok çalış, oku, öğren, öğret, araştır, geliştir, sor, sorgula, sev, sevil, say, saygın ol vb. insanlık idealleri ile eğitilseydik nice üstün yetenekler ziyan edilmiş olmayacak, ülkemiz yararına önemli katkılar sağlayacaklardı.

Neyse zararın neresinden dönersek kârdır ilkesi bu noktada önem taşımaktadır. Bu yılki TEKNOFEST FESTİVALİNE 1 milyon gencimiz ve 40000 takım katılmış durumda. Birde bunları gezip görenler de olumlu izlenimlerle ayrılıyorlar. Bu durum çok ihtiyacımız olan bir şeydir. Bir zamanlar bayrak direğinin ipini,kibriti yapmakla övünülen dönemlerin olduğu mâlumdur. Bize yıllarca “Biz bir toplu iğneyi bile yapamayız, bizden adam olmaz”vb demoralize edici telkinler yaptılar. Bu günlerimize şükürler olsun. Magazinel ve televole kültüründen arınıp düşünsel fonksiyonları harekete geçirilen gençlerimizden nice bilim insanları yetişebileceği kesinlik arzeder.

Bulundiğumuz coğrafyada düşünmeyen, ARGE çalışması yapmayan, dışa bağımlı yaşama imkânı söz konusu değildir. Emperyal güçlerin yeraltı zenginliklerimizi sömürebilmek için ülkemiz üzerindeki yıkıcı senaryolarını etkisiz hale getirip, ülkemiz imkânlarını ülkemiz insanlarına yâr edebilmek için milletçe birlik ve beraberlik içinde olmak millî menfaatlerimizin gereğidir. Allah milletçe hepimize beşikten mezara kadar ilim öğren ilkesine uygun tefekkürle bulguları değerlendirip algılamakla müşerref olmayı lutfeylesin inşallah , Herşeyin sahibine emanet olun Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtühü ve mağfiretühü ve hidâyetühü…..

REKLAM ALANI
Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.