DİNDAR KİMDİR?

Yayınlama: 16.12.2023
Düzenleme: 18.12.2023 00:25
16
A+
A-

Toplumumuzda yanlış bir algı ve söylem ısrarla empoze edilmek isteniyor. namaz, oruç ve diğer ibadetleri ifa edenler dindar diye lânse edilip bunlarda görülen hataları İslam’a saldırı vesilesi olarak kullanıyor bazı art niyetli çevreler.

Bu ibadetler aslî görevimizdir, farzı ayın mesabesindedir. amennâ ve saddaknâ. Ancak kişinin güncel hayatında her an 7/24 bütün eylem ve söylemlerinde islâm’ın ilkelerini ne kadar uyguladığı büyük önem arz eder.

Tüm amelleri akîdemizin kurallarına göre programlayabilmek gerçek dindarlığın vazgeçilmez şartıdır.Bu noktada: “Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma, Bizi aldatan bizden değildir, Zulm ile âbâd olanların âhiri berbâd olur, câhillerden yüz çevir, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi âhıret için çalış, dünyada garip bir yolcu gibi yaşa her şeyinin emanetçisi olduğunu bil, Beşikten mezara kadar ilim öğren; Ya öğrenen ol yada öğreten yoksa helâk olursun” vb ideolojimizin ilkelerini benimseyerek hayatımıza tatbik etmek dindar olmanın olmazsa olmaz şartıdır.

Bazı gafiller Allah bizi yaşatsın, ama yaşantımıza karışmasın diye açıklanabilecek bir şekilde yaşam sürmeyi tercih eden bir tutum sergileyerek yaratılış gayesini inkâr etmektedirler. Yine din camidedir diyenlere de tanık oluyoruz. Halbuki günde 24 saat yaşayabilmek için YARATAN’A muhtaç olduğumuz gibi ilkelerinin de 24 saat fâsılasız muhatabı olmakla yükümlüyüz. Hiçbir Müslüman İslâm’ı ben temsil ediyorum gibi bir iddiada bulunamaz, İslâm’ın gerçek temsilcisi Resulullah’tır. Bizlerde iyi bir özellik varsa o Allah’ın bir lütfudur. Hatalarımız bizim nefsimizdendir, dinimizi bağlamaz. Yaratan’ın emirlerini ticarette, sosyal hayatta, iletişimde, davranışlarımızda, adaleti tesis etmede, kısaca bütün eylem ve söylemlerimizde uygulamakla mükellefiz.

Meselâ ticaret yapan ölçüde, tartıda, müşterileri kendi yerine koyarak, empati yaparak muamelede bulunmak zorundadır. Aksi takdirde kazancı helâl değildir. Satılan ürünün kusurlarını söylemek, reklâm yapmamak, kişileri etkilememek suretiyle tercihinde özgür bırakmak ticaretin ilkeli yapılması anlamına gelir. Daima haktan hukuktan yana bir tavır almak, kendi zararımıza da olsa doğrudan yana olmak, iki yüzlü olmayıp şeffaf olmak, güvenilen bir kişilik yapısına sahip olmak, insanları incitmemek, zalimin karşısında mazlumun yanında yer almak vs. Çünkü İslam’da yaşam hakkı kutsaldır, aynı zamanda hak aramak ta kutsaldır. Bu manada dindar olabilmek ve mü’min’i kâmil olabilmekle müşerref olmayı lutf eylesin inşallah hepimize Rabbim Her şeyin sahibine emanet olun.

Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtühü ve mağfiretühü ve hidâyetühü…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.