DIRAL DEDE’NİN DÜDÜĞÜ…

Yayınlama: 16.04.2024
92
A+
A-

“Dıral Dede’nin Düdüğü” Rahmetli Barış Manço’nun 1992’de yazıp-söylediği bir eserinin adıdır. Barış Manço bu eserinde bakın neler diyor?
“ Hele destur! Maşallah bu ne bolluk böyle./ Hele destur! Helalinden kazandıysan söyle./ Hele destur! Gözümüz yok Allah daha çok versin./ Ama paylaş, gel beni dinle, paylaşırsan sevaba girersin.” “ Aç gözünü daha vakit erken gör şeytanın gör dediğini./ Bir kulak ver de dinle sağır sultanın duyduğunu./ Sen öyle devekuşu gibi şaşkın şaşkın bakınırsan./ Bir gün elbet duyarsın Dıral Dede’nin düdüğünü.
Bilindiği gibi Allah (c.c)ın görev verdiği dört büyük melek vardır. Cebrail(a.s), Azrail(a.s), İsrafil(a.s) ve Mikail(a.s). Burada Dıral Dede, o dört büyük melekten biri olan İsrafil’ (a.s) in adıdır.
Düdük ise; Sûr: Peygamberimiz(a.v.s) Ebu Davud’da geçen bir hadiste şöyle açıklıyor. “Sûr, boynuz (suretinde) bir borudur.( Kıyamet gününde) ona üfürülür.”
Kur’an-ı Kerim’de kıyametin koptuğu anı belirten Sûr’a iki defa üfürüleceği bildirilmektedir. Bunu Yüce Allah Kur’an’da şöyle açıklamaktadır. “Sûr’a üflenince, Allah’ın diledikleri müstesna olmak üzere, göklerde ve yerde ne varsa hepsi ölecektir. Sonra ona bir daha üflenince, bir de ne göresin, onlar ayağa kalkmış bakıyorlar.” Zümer, 39/68
Sûr’a iki defa üfleme görevi İsrafil(a.s) verilmiştir. Bütün insanlar, sınıf sınıf, grup grup, bölük bölük mahşere toplanır. “ Sûr’a üflendiği gün, bölük bölük Allah’a gelirsiniz.” Nebe, 78/18
İNSANOĞLU İÇİN KENDİ ÇABASININ SONUÇLARINDAN BAŞKASI YOK!
Dünya hayatı doğum ve ölüm arasında geçen bir süredir. İnsanoğlu bir defa dünyaya gelecektir. O bakımdan hayat, insanlar açısından çok önemlidir, çok kıymetlidir. Dünya hayatı anlamsız, manasız ve boş bir hayal olmadığı gibi; ölümde bir yok oluş veya “hiçlik” değildir. Dünya hayatı hayırlı işlerin, salih amellerin, iyi işlerin ve sevap kazanmanın alanıdır.
“İnsanoğlunun başarıya, ebedi varlık ve mutluluğa ulaşabilmesi için tek imkan bu dünya hayatı. Onun için de son derece kıymetli. Çünkü hiç kimse ebedi hayat mutluluğunun sağlanması için zaruri olan dünya imtihanına ancak bir sefer gelebilecek. O halde bu hayati fırsatı, insan iyi kullanmalı.
İnsanoğlunun çabasının dini, ahlaki, hedeflerini, ölçülerini, mahiyetini belirleyen Kur’an hükümleri mutluluğun, kurtuluşun yollarını göstermekte.”( Aykut Edibali, Kur’an’ın Aksiyon Öğretisi, Sh:
Ahiret hayatı da bu dünyada kazanılan hayırlı işlerin ve salih amellerin mükafatının verileceği; kötülüklerin, çirkinliklerin, adaletsizliklerin, haram lokmaların, zulmün ve kan dökmenin hesabının sorulacağı sahadır. Yüce Allah şöyle buyuruyor: “ Kim iyi iş yaparsa faydası kendinedir, kim de kötülük yaparsa zararı yine kendinedir. Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Casiye, 45/15)
“Başınıza gelen her bela, ellerinizin kazandıkları, yani yaptıklarınız yüzündendir. Allah çoğunu da affeder. (Şura,42/30)
“ Kim bir iyilik yaparsa, ona on katı vardır. Kim de bir kötülük yaparsa, o da sadece o kötülüğün misliyle cezalandırılır ve onlara zulmedilmez.”(En’am, 6/160)
“ Burada “on” sayısı, mükafatın en azını ifade eder ki, “en azından bire on verileceği kesindir.”..”İyi işlerin, iyi amellerin sevabı bire on, bire yedi yüz ve daha fazlaya kadardır ki bu, Allah’ın fazlu kereminin neticesidir. “ Kötü işlerin, kötü amellerin cezası ise yalınız, bir karşı birdir. Ve bu da Allah’ın bir adlidir.” ( Elmalılı M.Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, Cilt:4, Sh:150,152
“ Nihayet işi çekip çevirenlere (ki, mutlaka tekrar diriltileceksiniz). Büyük bir sarsıntının olacağı o günde o sarsıntıyı, peşinden gelen başka bir sarsıntı izleyecektir. O gün bir takım kalpler (tedirginlik içinde) şiddetle çarpacaktır. Onların gözleri (korku ile) inecektir.” (Nâzi’ât: 79/5,6,7,8,9)
“ Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler.” (Neml: 27/87
Resûlullah(s.a.v) bir gün; “ Vazifeli melek Sûr’u eline almış, üfleme emri gelir gelmez hemen üflemek üzere izin beklerken, ben nasıl sevinç duyar ve nimetlerden zevk alabilirim!” buyurmuşlardı.
Bu sözler ashaba çok ağır geldi. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Allah Teâlâ bize kâfidir. O ne güzel vekildir. Biz Allah’a tevekkül ediyoruz.” Deyiniz. (Tirmizi)
05 Aralık 2020
Ali Osman Türkmen

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.