GÖLHİSAR-ÇAVDIR KARA YOLU ÖLÜM YOLU OLMASIN!

Yayınlama: 09.12.2023
Düzenleme: 09.12.2023 16:57
66
A+
A-

Saygıdeğer okuyucularım,

İlçemiz Gölhisar ile Çavdır arasında yer alan karayolunda meydana gelen trafik kazaları can almaya devam ederken; bu yolu halkımız ” ölüm yolu” olarak adlandırır oldu.

Bu yol ne hikmetse benim çocukluğumdan bu tarafa (yaşım 60) hep ölümle sonuçlanan kazalarla anılır. O zamanlar bu yolun asfalt olmaması kazaların sebebi olarak gösteriliyordu genelde. Fakat yıllar sonra asfalt yapılan aynı yolda kazalar meydana gelmeye devam etti ne yazık ki ( !……. )

Yolun asfalt olması da kazaları engelleyememişti maalesef !

Bu yolda da başka yollarla da trafik kazalarının en önemli etkeni olarak ” insan faktörü” karşımıza çıkıyor aslında. Yani insan zafiyeti…

Araç sürücüsünün ihmal ve hataları kazalara sebebiyet veriyor. Kazalar ile ilgili istatistiki bilgiler hep böyle söylüyor.

– Alkol

– Aşırı hız

-Hatalı Sollama

– Uykusuzluk

– Araçta cep telefonu kullanımı

– Motosiklet kazalarında kask, gerekli yelek ve giysi gibi koruyucu materyallerin kullanılmaması.

– Traktör kazalarında ise; takılması zaruri olan yansıtıcı reflektörler vs… olmaması.

İşte ölüm yolu denilen bu yolda da emniyet birimlerinin aldığı her türlü tedbirler, eğitim faaliyetleri ve denetimler caydırıcı olamıyor. Hâlbuki ilçemizde Jandarma trafik ekiplerinin en yoğun olarak görev halinde olduğu yolun bu yol olmasına rağmen ….

Bu yolda meydana gelen kaza sonuçlarına bakılırsa şayet; alkol en başta gelen kaza sebebi olarak karşımıza çıkıyor maalesef !..

Bana göre alkollü olarak araç kullanmak sanki cinayete tevessül etmekle eşdeğer. ( !……)

Kimsenin hayat tarzına müdahale edilmesini, özgürlüklerinin kısıtlanmasını kastetmiyorum elbette ama; alkollü araç kullanarak hem kendi hayatını, aracındaki hem de başka araçta seyahat eden insanların hayatını tehlikeye atmak, ölümlere sebep olmak başkaca nasıl izah edilebilir?

Masum insanların hayatını karartmaya ölümlerine ya da sakat kalmalarına neden olmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu kural tanımamazlık; insan hak ve özgürlüklerine, yaşam hakkına düpedüz bir saldırı değil de nedir?

Bu meseleyi (alkolü) başka bir yazımızda konu edinelim isterseniz..

Ben acizane bir kardeşiniz olarak bu yolda trafik kazalarını en aza indirecek bir teklifi sizlerle paylaşmak, saygıdeğer idarecilerimize iletmek istiyorum.

GÖLHİSAR-ÇAVDIR KARAYOLU BÖLÜNMÜŞ YOL OLARAK DİZAYN EDİLMELİ

Gölhisar- Çavdır ilçeleri arasında ki bu yolu gelin ” BÖLÜNMÜŞ YOL” olarak yeniden dizayn edelim. Sıcak asfalt yapılırken bu yolun projesi ” bölünmüş yol olarak tasarlanmıştı. Fakat ne olduysa olmuş, bu yol günümüzde olduğu haliyle yapılıp teslim edilmişti. Yol çalışmaları başladığı zaman şahsen bu yolla ilgilenmiş bana da yolun bölünmüş yol olarak yapılacağı ilgili mercilerce açıklanmıştı.

Ödenek sıkıntısı mı yok sa; başka bir neden mi bu yolun projesinin değişmesine sebep olmuştu bilemiyorum.

Her neyse yolumuzun bu haliyle dahi kazaları önleyemediği aşikardır.

– Bu yolun trafik yoğunluğu

– Yolun düz ve asfaltının düzgünlüğü süratli araç kullanmak için bir tahrik unsuru olması

– Bu yola her an için yabani domuz, köpek ve başta küçük baş hayvan olmak üzere başka canlıların da çıkabilmesi.

– Bu yolun en işlek ova yolu olması, tarımla uğraşan çiftçilerin traktörleriyle bu yolu sık ve yoğun olarak kullanmaları

– Mevcut yolun Gölhisar ilçesine bu yönden giriş ve çıkışında ana yol olması gibi sebepler   ” ölüm yolu” diye tanımlanan yolumuzun ” bölünmüş yol” olarak düzenlenmesini zarurî kılmaktadır.

Evet değerli idarecilerimiz, bu yol için yapılabilecek en uygun tedbir bu şekilde olacağı kanaatindeyim.

Gelin bu yolda daha fazla can kaybı yaşanmasın.

Çocuklar öksüz, kalmasın. Analar ağlamasın, yuvalar yıkılmasın.

Alınacak önlemler bir insanımızın hayatını kurtaracaksa eğer; ki öyle olacaktır. Gelin bu yolumuzu ” bölünmüş yol olarak hayata geçirelim.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.