GÖLHİSAR’DA ÖĞRENCİLERDEN “ÖĞREN, UYGULA VE ÇARESİZ KALMA” EĞİTİMİ

GÖLHİSAR’DA ÖĞRENCİLERDEN “ÖĞREN, UYGULA VE ÇARESİZ KALMA” EĞİTİMİ
Yayınlama: 11.11.2023
Düzenleme: 11.11.2023 00:32
51
A+
A-

Gölhisar İlçesinde, MAKÜ Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden oluşan “Yaşama Uzanan Eller Topluluğunca vatandaşlara eğitim verildi.

Gölhisar ilçesi Cumhuriyet Meydanında verilen eğitimlere büyük ilgi gösteren Gölhisarlılar, öğrencileri can kulağı ile dinlerken, bir kişinin de olsa canını kurtarma noktasında ilk yardım eğitiminin önemini kavradılar.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım programı “Yaşama Uzanan Eller Topluluğu” tarafından; topluluk akademik danışmanı Öğr. Gör. Fulya Sağ Kara ve topluluk üye öğrencileri tarafından “Öğren, Uygula ve Çaresiz Kalma” başlıklı etkinlik büyük ilgi gördü, takdir topladı.

4 gün sürecek olan eğitim programının ilki Cumhuriyet Meydanında yapılırken devam eden günlerde sırasıyla Gölhisar Gençlik Merkezi, Gölhisar Kredi ve Yurtlar Kurumu, Park Orman Millet Bahçesi ve Gölhisar Sağlık Hizmetleri MYO bünyesinde devam edeceği aktarıldı.

Diğer taraftan yapılan eğitimlerle ilgili aktarılan verilerde ise;

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya çapında önde gelen ölüm nedeni arasında büyük oranda kardiyovasküler hastalıklar yer almaktadır.

Acil durumların ilk dakikalarında alınan önlemler ve gerçekleştirilen ilkyardım uygulamaları, hastanın hayatta kalabilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle solunum ve/veya kalp durması hallerinde, hastanın profesyonel acil yardım ekiplerinin gelmelerini bekleyecek kadar vakti olmayabilir. Kalp krizi, boğulmalar, elektrik çarpması, inme, zehirlenmeler gibi tehdit oluşturan olaylar yaşamın her anında ve her yerde karşımıza çıkarak ciddi sonuçlara neden olabilir.

Böyle durumlarda hastaya kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerekmektedir.  Hastanın durumunu değerlendirmek ve ilk değerlendirmesini yapmak, bilinci olmayan hastalarda solunum yollarını açmak, solunumu olmayan hastalarda suni solunum uygulamak ve kalp masajı yapabilmek amacıyla vatandaşlar bilgilendirilmiş ve maket üzerinde uygulama yapılmıştır.” Denildi.

Diğer taraftan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım programı öğrencilerinden Hüseyin YURT ise yapılan eğitimi hem atlattı hem de uygulama üzerinde gösterdi.  Yurt ayrıca; etkinliğimize, aldığımız eğitime ve bugüne kadar olan tüm katkılarından dolayı Doç. Dr. Ahmet Biçer, Öğr. Gör. Fulya Sağ Kara ve Öğr. Gör. Emre Kiraz hocalarımıza ve öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ederim.” Dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.