HER YERDE ADALET, HERKES İÇİN ADALET!..

HER YERDE ADALET, HERKES İÇİN ADALET!..
Yayınlama: 08.02.2024
Düzenleme: 08.02.2024 17:47
48
A+
A-

Her Türk vatandaşı 35-40-45 yıl çalışmış. 65 yaşında emekli olmuş. Paranın çok kıymetli olduğu yıllarda, kendisini, ailesini ve geleceğini garantiye almak için her ay kazandığı paranın yüzde 25 ini devletimize prim olarak ödemiş. Devleti yönetenlerde emanet paraları o vatandaş adına biriktirmiş, emekli olunca da, vatandaşın biriken paralarını kendisine ödemeyi yasal olarak taahhüt etmiştir.
2001-2023 yılları arasında asgari ücret ile en düşük emekli maaşını karşılaştırırsak: Ekonomik krizin yaşandığı 2001’de en düşük emekli maaşı, asgari ücretin 1,5 katından fazlaydı. Emekli maaşlarının ‘Asgari ücretten aşağı olamaz hükmü’ 2008 tarihinden itibaren kademeli olarak düşürülmüş, son olarak asgari ücret, 2016 yılında emekli maaşını geçmiştir. Ocak 2003’de en düşük emekli maaşı net asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı. Ancak, Ocak 2023’te ise en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 35 daha az. Bu demektir ki adil, dürüst ve samimi bir uygulama görülmemektedir.
Vatandaş soruyor: Emekli olduğumda; çalışırken aldığım maaşın yüzde 75’ini alıyordum. Şimdi yüzde 45’ini alacağım. Soruyorum benim yüzde 30’um nerede?!…
EMEKLİ İÇİN VE HERKES İÇİN ADALET!…
“Adalet, her varlığa hakkını veren sürekli iradedir. Toplumları ayakta tutan, insan fıtratında ve vicdanında yaşayan ve insani ideallerin doruk noktasında bulunan prensip adalettir. Adaletin bulunmadığı bir toplum çökmeye mahkumdur. Adalet nerede varsa orada zafer, yüceliş, ilerleme ve birlik vardır. Adalet, her varlığa hakkını veren sürekli iradedir; ahengi, fonksiyonel ayırımı, tevazu, dayanışma ve işbirliğini, sevgi ve saygıyı, birlik halinde ilerlemeyi ve gelişmeyi temin eden manevi sosyal temeli oluşturur. Bu yüzden adalet, sadece ferdi ve toplumsal bir ülkü değil, yaşanacak bir değerdir. Toplumun bütün hayat tarzlarına kişilerin tüm hayatına yön veren yüce bir ülküdür.” (Aykut Edibali, Millet Partisi Programı)
Binlerce yıldır Türk Devletlerinin uygulaması sonucu ortaya çıkan ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ prensibi göz ardı edilmiştir. Sadece emekli vatandaşlarımız için değil yeni doğmuş Ali’den 90 yaşındaki Ayşe teyzeye kadar ‘ Her yerde adalet, her zaman adalet, herkes için adalet’ Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları için geçer uygulama olmalıdır.
Cihan Hakanı Fatih Sultan Mehmet diyor ki; ‘Aklı öldürürsen ahlak da ölür, akıl ve ahlak ölürse millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün devlet de ölür.’
EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRA OLDU!…
SGK verilerine göre emekli maaşları 7.500 TL ile 39 bin 416 TL arasında değişiyor. Bu maaşlara 3-5 yerden hatta 11 yerden maaş veya huzur hakkı alan üstün yetenekli, çok becerikli vatandaşlar dahil değil!?…
TÜİK 3 Ocak’ta yıllık enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıklamıştı. Buna göre; memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25’lik maaş artışına karşın, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının 37,57’de kalmıştı. %5 ek zamla SSK ve Bağ-Kur emeklisinin aldığı zam oranı %42.6 oldu. Ancak, en düşük emekli maaşı %33 zamla, 7500 liradan 10.000 liraya yükseltildi. Aylardır konuşuldu, ölçüldü, biçildi sonuç bu!…
Ekim 2023 itibariyle Türkiye’de toplam 15 milyon 66 bin emekli var .”Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, Türkiye’de 56 milyon insanın aç yaşadığını, 28 milyon insanın da yoksullukla boğuştuğunu söyledi. 86 milyonluk nüfus içinde sadece 2 milyon insanın rahat yaşadığını belirten Çakar 84 milyon insanın ise açlık ve yoksulluk içinde yaşam mücadelesi verdiğini bildirdi.”(Erdoğan Süzer, 30 Eylül 2023, Sözcü)
ASGARİ ÜCRET, AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI
Asgari Ücret: 1Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak net asgari ücret, 17 bin 2 lira olarak belirlemiştir.
Açlık Sınırı: “TÜRK-İŞ Araştırmasının 30 Ocak 2024 Ocak ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 15.048 lira.
10 bin ve 17 bin 2 lira alan 4 kişilik bir ailesi olan vatandaşımızın ulaşım, elektrik, su, doğalgaz, telefon, elbise, ayakkabı, eğlence vs giderleri yok mu? Hak, hukuk, adalet!…Böylemi uygulanıyor. Kendi insanını açlığa terk etmek nerede görülmüş? Bu durum ilim, akıl, ahlak ve vicdanla nasıl izah edilebilir? Açlık sınırının altında maaş veya 10 bin lira maaş alan emeklilerin durumu daha vahimdir!…
Yoksulluk Sınırı: Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise, ) 49 bin lirayı geçmiş bulunuyor. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 19 bin 630 liraya ulaştı.”
Ülkede açlık sınırı ne kadardı? 15bin 048lira. Asgari ücret ne kadardı? 17 bin 2 lira!…En düşük emekli maaşı 10 bin lira… Asgari ücret ve emekli maaşı şimdiden erimiş, yok olmuş gitmiş!…Emekli ve asgari ücretlinin geldiği en son durum!…
75 yaşındaki emekli Ruşen Sevdindik ise canının çektiği şeyleri alamadığını tepki gösterdi ve ek zammı eleştirdi. Sevdindik, şunları söyledi:
“Bir şeyin yanına varılmıyor ki. Yarı aç, yarı tok yaşıyoruz. Hiç de memnun değiliz, ne memnunu? Kendilerine bir gecede koyuyorlar zammı, emeklilere aylarca süründürüyorlar. Ne memnunu? Hak yiyorlar… Zalim dünya, bu ne ya?
Hasta insanım, bir kere bir şeye gücün yetmiyor. Alamadım, eve gidiyorum. Birini aldıysam birini alamadım. Bir süt aldım, bir peynir aldım eve gidiyorum. Yetmiyor ki gücün, alasın… Milletvekillerine bir gecede zam koyuyor. Emeklilere kaç ayda 3-5 milyonu çok görüyorlar. İyi ortamda değiliz, Allah herkesin yardımcısı olsun.” (19 Ocak 2024, Haberler. Com)
ÜLKEMİZDE GERÇEK ENFLASYON YÜZDE KAÇ?
İtalya’nın yıllık enflasyonu yüzde 0.59, İspanya’nın yıllık enflasyonu yüzde 3.1, İsveç’in yıllık enflasyonu yüzde 4.4, TÜİK rakamlarına göre Türkiye’nin resmi enflasyonu ise yüzde 64.77 oldu. Ülkemizdeki bu enflasyona kim inanır?!…
İşte Ülkemizdeki Gerçek Enflasyon: “Bağımsız araştırma grubu ENAG’ın kurucularından ekonomist Prof. Veysel Ulusoy, bütçe rakamlarındaki artıştan yola çıkarak gerçek enflasyonu açıkladı. Ülkelerin bütçeleri enflasyon ve ekonomik büyümenin de göstergeleri niteliğindedir. 2021 yılında 1.6 trilyon lira olan Türkiye merkez bütçesi 2024 yılında 11 trilyon lira oldu. Artış oranı %587. Anladık mı gerçek enflasyon oranını şimdi?” (26 Aralık 2023, Yeniçağ)
EN BÜYÜK PARAMIZ 200 LİRA 14 YILDA MUM GİBİ ERİDİ!…
2009 yılında 200 lira ile 14 kilo et, 41 kilo tavuk, 160 litre süt, 31 kilo beyaz peynir, 4,83 gram altın, 92,5 litre mazot ve 500 ekmek alabilirken, 2023’de yarım kilo et, 1,13 kilo tavuk, 5,7 litre süt, 1,2 kilo beyaz peynir, 0,105 gram altın, 5,32 litre mazot ve 20 ekmek alabiliyoruz.
200 TL’nin dolar karşılığı ilk çıktığı gün 129 dolar iken bugün 6,89 dolara kadar geriledi. En büyük banknotumuzun adı var ama artık kendisi yok.” (16 Aralık 2023, Yeniçağ)
Bir Türk vatandaşı ve bir emekli olarak bu durumdan acı duyuyor, ıstırap çekiyorum!…Ve diyorum ki:
Siyasetçi devlet adamıdır. Devleti, bütün kurumlarını ve halkı yönetirken istişare, adalet, liyakat, emanet ehliyet ve kamu yararını en önde tutar. Özellikle ahlaki özelliklere önem verir. Toplum ve insanı ayrıştırmaz, bölmez, parçalamaz, fitne ve fesadın çıkmasına fırsat vermez. Adam kayırmaz, taraf tutmaz. Devlet ve milletin korunmasını, devletin ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü kendi menfaatlerinin her zaman üstünde tutar. Siyaset adamı politikacılar gibi günlük, aylık veya seçimden seçime proje yapmaz, o gelecek nesilleri düşünerek asırlık plan ve proje yapar.
Siyasetçi, güvenilir, itimat edilir ve şerrinden insanların emin olduğu kişidir. O Rahmani siyasetin uygulayıcısı, o ilmi, ahlakı ve siyaseti ibadetin kardeşi yapan Devlet Adamıdır!…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.