İLÇEMİZDE BAYRAM İZLENİMLERİ VE BİR ÖNERİ

Yayınlama: 13.04.2024
194
A+
A-

Ramazan ayı, seçimler derken hareketli geçen günlerden sonra nihayet bir Mübarek Ramazan Bayramını daha huzur ve güven ortamında kutlamak nasip oldu çok şükür.
Bayram tatilinin uzun tutulması sonrası tüm ülke genelinde olduğu gibi ilçemize de şehir dışından binlerce hemşehrimiz bayramını baba ocağında geçirmek için ziyarete geldi. Böylelikle bir anda ilçe nüfusumuz ikiye katlandı sanki. Ekonomimiz ve sosyal hayatımızda büyük bir hareketlilik yaşanıyorken mübarek Ramazan ayı sonunda bayramla birlikte Rabbimiz’in bereketi ve rahmetini sağanak sağanak üzerimizde hissettik.
İLÇEMİZ TEK BİR CADDEYE MAHKUM EDİLMESİN
Bayram izlenimlerimi aktarırken çok önemli bir hususta sayın Belediye başkanımız ve meclis üyelerimize bir çağrıda bulunmayı bir görev addediyorum
Bu bayramda da gördük ki; ilçemizin ticari ve sosyal hareketliliği hâlâ sadece Cumhuriyet Caddesi’yle sınırlı durumda.
Bu görüntü yıllardır aynı.
Dolayısıyla sadece bir caddenin üstlendiği bu işlev bir çok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Özellikle trafikte müthiş bir yoğunluğa ve tıkanıklığa sebebiyet vermekte, otopark sorunları yaşanmaktadır. Akan trafik bazen kazalarada davetiye çıkarmaktadır.
Onun için bir an önce ikinci bir caddemiz olan ” Recep Tayyip Erdoğan Caddesini ” de hareketlendirmek zorundayız. Bunun için Cumhuriyet Caddesi’yle bu bu caddemizde trafik akışını “tek yön” olarak uygulamamız elzem gözükmektedir.
Bu uygulama hem diğer caddemizi ticari olarak hareketlendirecek hem de Cumhuriyet Caddesi’nin trafik yükünü azaltacak ve otopark sorununu kökten çözecektir. Gelin ilçemizin yararına olacak bu kararı bir an önce hayata geçirin.
HER ALANDA MANEVİ ÇÖZÜLÜŞ!
Bu arada toplumumuzda ve ilçemizde bayramların ruhaniyetine uygun yaşanma konusunda da bir kaç cümle edelim müsaadenizle…
Daha önce ki yazılarımızda hatırlayacaksınız ki millet olarak korkunç bir manevi çöküş içinde bulunduğumuzu ilçemizden değişik manzaralar eşliğinde anlatmaya çalışmış tım. İşte bu manevi erozyonu bayramlarımızı icra ederken, bayramların ruhaniyetine uygun yaşanma noktasında da gözlemliyoruz maalesef !..
Bayramlar artık kutsal ve manevî değerlerimizin yaşandığı, büyüklerin ziyaret edildiği, saygının , sevginin zirvesi, dargınların barıştığı, yardımlaşma duygularının arttığı müstesna günler olma vasfını kaybetmeye doğru gidiyor ne yazık ki !…
İlçemizde dahi bayramını bir tatil beldesinde geçiren bilhassa genç nesilden o kadar çok insanımız var ki !
Sosyal medya paylaşımlarından bunları görmek mümkün.
Bayram namazını kılan kitleler cami içi yada dışında, imam efendilerin ikazına rağmen geleneksel olarak yapılan toplu bayramlaşmalara tenezzül etmeden hızla kaçarcasına gidiyorlar.
Eskisi gibi eş dost ve akraba ziyaretleri oldukça azalmış durumda. Yani bayramlar maalesef bir tatil imkanı olarak görülüyor.
MANEVİ ÇÖKÜŞE DİRENECEĞİZ !
Bu manevi çöküş emareleri yanında elbette hâlâ güzel hasletlerimizde yok değil.
Mesala; Arefe günü binlerce çocuğumuzun sevindirildiği” çörek toplama” etkinlikleri. Bundan yıllar önce çocukluğumuzda gerçekleştirilen bu geleneksel proğram terkedilmiş, unutulmaya yüz tutmuşken ilçemizin Konak Mahallesi’nde yeniden yeşertilmiş, bu geleneğimiz artık ilçemizin tüm mahallelerine dalga dalga yayılmıştır.
Bu ” çörek toplama” etkinliklerine şu an binlerce çocuğumuz katılmakta, büyük bir coşku ve heyecan içinde her yaştan çocuğumuz mutlu edilmektedir. Bu gün haftalar öncesinden özleminin duyulduğu bir an olarak yaşanmaktadır.
Bu konuda emeği geçen herkese, muhtarlarımıza özellikle sayın belediye başkanımız İbrahim Sertbaş’a teşekkür ediyoruz.
Öbür taraftan komşu ilçemiz Çavdır’da da kızım Safiye Eröz de ilk defa benzeri bir etkinliğe öncülük ederek bu güzel geleneğin başlamasına vesile olmuştur. Orada da emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Eminim bu organize de Kurban Bayramı’nda daha yaygın olarak gerçekleştirilecektir. Bu harika hasletin köylerimiz ve diğer komşu ilçelerimiz ve ülke genelinde yaygın olarak icra edilmesi en büyük temennimizdir.
Bizi biz yapan manevi, dini, ahlâkî, insanı tüm değerlerimize sahip çıkmak ve bu zenginliklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak bizlerin boynunun borcudur diye düşünüyorum.
Ne olursa olsun bizler; bunca dejenerasyona inatla direnecek örf ve adetlerimizi yaşayacak ve yaşatacağız.
Kültür emperyalizmi karşısında mücadele edecek,hep birlikte özümüze dönecek Müslüman Türk Milletine yaraşır bir vakarla inanc değerlerimizi muhafaza edeceğiz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.