İYİ NİYETLE YAPILAN KÖTÜLÜKLER

Yayınlama: 18.03.2024
19
A+
A-

Son zamanlarda, TRT başta olmak üzere, özel tv kanallarında tarihi, dini ve sosyâl içerikli film ve dizi yapımlarında bir patlama var.

Tarihimizi ve dinimizi öğrenmek, geçmişimizi unutmamak ve yararlanmak adına, film ve diziler yapmak elbet de etkili, gerekli ve sevindiricidir.

Ancak, tarihi, dini ve sosyâl hakikatleri reyting hatırına ve yarışına kurban vermemek kaydıyla.

Tarihi yozlaştıracak, dini aslından uzaklaştıracak, aile düzenini bozacak zorlama temalar, abartılı aksiyonlar, anlık ve günlük ilgiyi çekebilir, reyting rekorları kırabilir ancak, uzun vadede sosyo kültürel yapımızı yaralar ve hastalıklı hâle getirir.

Dahası, aile ortamlarında ve okullarımızda güç belâ ve uzun sürelerle verilen doğru bilgileri, iyi alışkanlık ve adetleri, kötü mesajlı film ve diziler daha kısa zamanda, daha güçlü ve etkili olarak yok edebilir.

Bir öneri. Turizm ve Kültür Bakanlığı birbirinden ayrılmalıdır. Zirâ, turizm ve kültür olgusu mânâsal bir farklılığa haizdir. Tarihi, dini ve sosyâl içerikli yapıtlar Kültür Bakanlığ’ının ehliyetli ve liyâkatli birimlerinin inceleme ve onayından sonra gösterime girmelidir.

Doğruları menfeat ve itibar adına eğriltmek, hakikatleri reyting ve çıkar hatırına ters yüz etmek kimseye bir yarar sağlamaz ama, gençliğimizi bizden koparır ve geleceğimizi tehlikeye atar ne yazık ki.

Biz gençliğimiz ve geleceğimizle var olacağız.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.