KADIN HAKLARI DA NEREDEN ÇIKTI ŞİMDİ?

Yayınlama: 16.12.2023
Düzenleme: 18.12.2023 00:25
10
A+
A-

Başlık kadın haklarına bir reddiye, ya da küçümseme anlamında kullanılmamıştır.

Haklar konusunda, önce bir hakikatı tespit ve teyit edelim. Hemen belirtmeliyim ki, kadının bütün hakları insan hakkıdır. Erkeğin bütün hakları da öyle. İnsanın bütün hakları kadın ve erkek hakkıdır kısaca.

Zira, kadın ve erkek yüce Tanrı tarafından en güzel biçimde yaratılan insanlardır, yâni Rab’lerine, birbirlerine, topluma ve çevreye karşı görevleri, sorumlulukları ve yükümülükleri olan bireylerdir.

Haklar konusunda birinin diğerine üstünlüğü ya da noksanlığı olmayan birer bireydir kadın ve erkek. Sâdece, tüm görevleri, sorumlulukları ve yükümlülükleri yapısal farklılıklarına bağlı değişkenlikler gösterir o kadar. Yapısal bu farklılık ve değişkenlikler, hak farklılıkları değil, yaşamı ve birbirlerini tamamlayan, kolaylaştıran ve güzelleştiren zenginliklerdir. Yine, zirâ kadın ve erkek birbirlerinin var olma nedenleridir sadece, üstünlük nedenler değil.

Üstünlük, cinsiyet farkında değil görev, sorumluluk ve yükümlülüklerin en güzel şekilde yerine getirilmesi noktasında ortaya çıkar. Hucurat/13 Mesela, erkek ve kadın konularıyla ilgili Kur’an’da genel anlamda anlatımlar geçtiği hâlde, hitaplar, ‘Ey kadınlar veye Ey erkekler.’ şeklinde değilde, “Ey insanlar!” şeklinde geçer.

Kadınlar için ayrı bir cennet veya cehennem yoktur mesela. Erkekler içinde öyle. Kariyer ya da başka bir amaçla yapılan sınavlarda, cinsiyet ayrımına göre soru sorulmaz, cevapta aranmaz. Herkes, yaptıkları ya da yapmadıklarından cinsiyet farkına göre değil insan olarak sorumludur. Olayı bu zemine oturtmayanlar, yâni bu zeminde görmeyen ve anlamayanlar, türedi ve yapay kadın erkek sorunlarının nedensel parçası olmaktan kurtulamazlar.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.