KÜRESEL BİR UZAY GEMİSİ

Yayınlama: 18.03.2024
8
A+
A-

Küresel bir uzay gemisi olarak kabul edebileceğimiz dünya gezegeninde bedelsiz olarak yolculuk yapmak suretiyle ömrünü tüketmekle iştigâl eden 8 milyar yolcuyuz.

Dünyanın merkezine doğru gidildikçe her 35 metrede sıcaklık 1 derece artmaktadır. Yaklaşık 40 km den sonra metaller eriyik halinde ve daha sonra ise ateş küre( pirosfer) tabakası vardır. Ateş kürenin hacmi=4/3×π×[6400–40]³=4/3×π×[6360]³km³=4/3×π×[636]³×1000km³=4/3×π×[636]³(1000)⁴m³Bu demektir ki bütün insanlar Rabbulâlemin tarafından ateş üzerinde yaşatılmaktadır.

Ancak küresel emperyal güçler maalesef ateş üzerinde ateşle oynuyor ve insanlığın geleceğini, yok oluşunu hazırlamaktan geri kalmıyorlar. Bunlara bu dünya gibi bir dünya daha verilse yine de iştihaları, gözleri doymak bilmeyecek. Ancak gözlerini toprak doyurabilecektir. Atılan yüzbinlerce ton bombalar atmosferi kirletiyor, küresel ısınmaya, kirlenmeye sebep olduğu gibi rüzgârlar ve yağmurlarla bütün dünyada yıkıcı etkisini gösteriyor.

Son üç yılda Antarktika kıtasından Türkiye büyüklüğünde bir buzul kopmuş olduğu belirtiliyor bilim insanları tarafından. Zaten kutuplardaki buzulların erimesi halinde tüm dünya sular altında kalabileceği ifade ediliyor. Atmosferin1,5 derece daha ısınması büyük oranda tehlikeli olabilir diyor bilim otoriteleri. Bu nedenle bana değmeyen yılan bin yaşasın, benden sonra tufan anlayışı tüm insanları tehdit eden bir nitelik arz ettiği âşikârdır.

Milletçe başka Türkiye yok, küresel çapta tefekkürde ise Başka dünya yok anlayışının egemen olması gerekmektedir. Yapay zekâda kontrolden çıktığında insanları düşman olarak algılayabilecektir şeklinde fikirler serdediliyor. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler insanlığın hayrına olduğu sürece takdire şayan olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Teknoloji insanlık için olmalı, insanlara teknoloji egemen hale gelmemelidir. Vahyin güdümünde bir teknoloji ve bilimsel gelişim son derece önemlidir, nefislerin güdümünde olmamak kaydıyla.

Dünyanın ,ömürlerin geri dönüşümü mümkün olmadığına göre eşrefi mahlûkat (yaratılmışların şereflisi)olarak yaratılmış olan insanların bu fıtratın yasalarına göre yaşamını dizayn etmesi mükellefiyeti vardır. Bu gayeyi dışlayan bir yaşam sürmek suretiyle ömrünü hebâ etmek âhirde müflis olmakla eşdeğerdir.

Dönülmez zamanın ufkunda müflis çaresiz olmamak için Her şeyimizin sahibi olan Rabbulâlemin’n emanetlerine ihanet etmeden Emr İ Hakk’a uygun tefekkürle değerlendirmek mükellefiyeti vardır. Bu inceliği ibretlik bir şekilde dile getiren büyük şair ve gönül insanı mütefekkir Yahya Kemal Beyatlı’nın dizelerinde âhıret yolculuğunu vecîz bir şekilde terennüm ettiğini görüyoruz, büyük bestekâr Münir Nurettin Selçuk gayet güzel gonüllere dokunan biçimde bestelemiş katılaşan kalplere nüfuzeden bir şiirsel üslupla. Ses sanatçısı İsmail İlker Cansevdi yorumluyor beğenilerinize sunulur…..

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.