NASA, SALDA GÖLÜ’NDE ARAŞTIRMA GERÇEKLEŞTİRDİ

NASA, SALDA GÖLÜ’NDE ARAŞTIRMA GERÇEKLEŞTİRDİ
Yayınlama: 18.12.2023
36
A+
A-

 

Mars’taki jeolojik geçmişi ve süreç içinde değişen iklimi anlamaya çalışan Türk ve Amerikan bilim insanları, Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün su ve çökel kimyasını inceleyerek sorularına yanıt arıyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) “Mars’ta yaşamı arama” çalışmalarına araştırmalarıyla katkı sunan bilim insanları, Salda Gölü’ndeki çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Nurgül Balcı ve Kaliforniya Üniversitesinden Prof. Dr. Timothy Lyons’un içinde yer aldığı bilim insanlarından oluşan araştırma grubu, Salda Gölü’ne gelerek bilimsel araştırmalar için koruma altına alınan gölün Beyaz Adalar Bölgesi’nde incelemede bulundu.

Salda Gölü’nün Mars’taki jezero kraterine benzerliğinin saptanmasının ardından araştırmanın ikinci aşamasına geçen bilim insanları, Mars’ın iklim ve jeolojik geçmişini tespit etmek için Salda Gölü’nün su ve çökelinin (tortu) jeokimyasını inceleyerek numuneler alıyor.

NASA tarafından fonlanan yaklaşık 30 bilim insanının bulunduğu bir araştırma takımının liderliğini yürüten Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timothy Lyons, uzun yıllar dünya ve tarihi hakkında çalışmalar yaptığını söyledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.