RAMAZAN AYI İZLENİMLERİ -2- “O KÖYDE ORUÇ TUTAN OLMAZ ABİM !”

Yayınlama: 27.03.2024
232
A+
A-

Değerli okuyucularım,
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında muhatap olduğumuz güzel hasletler yanında, bu mukaddes ayın maneviyatına yakışmayan görüntülerden ve davranışlardan da bahsetmiştik.
Ülkemiz bir İslâm ülkesi ve müminler her türlü rahatlıkta ve huzur içinde ibadetlerini yerine getirebilme imkanına sahipler çok şükür.
Lakin bunca nimet ve imkâna sahip olan biz Müslümanlar sahip olduğumuz bu kadar güzel bir dinin vecibelerini ne derece yerine getirebiliyoruz?
Yerine getirmeyi bırakalım ne derece saygı duyuyoruz?
Üzülerek görmekteyiz ki;
özellikle genç nesillerin İslâmdan ve inançlarımıza olan saygısından inanılmaz bir kopuş yaşanıyor.
Cadde ve sokaklara bakınca Ramazan ayını hatırlatan görüntü ve eylemlere tanıklık edemez olduk. Hele şehir merkezlerinde ve nüfus yoğunluğu olan merkezlerde Ramazan ayını hatırlatan hiç bir davranışa rastlayamaz olduk. ( !…………….)
Merkezi yerlerde durum böyleyken acaba kırsalda, köylerde durum nedir diye düşünürken bizzat yaşadığım bir olayı sizlerle üzülerek paylaşmak istiyorum .
İlçe sınırlarımıza yakın bir köyde pazarcı esnafı olan bir yakınım o köyden bir muhtar adayını göndereceğini ve oy pusulası basılacağını söyledi. Ben de göndermesini söyledim.
Yaklaşık bir saat sonra muhtar adayı olan ağabeyimiz işyerimiz önünde belirdi.
Ağzında sigarası, başında şapkası, sarkık bıyıklı orta boylu bir adam.
Muhtar adayı olan ağabeyimize ofise geçmeden önce;
-“muhtar ağabey ne yapıyorsun, Ramazan ayındayız, hiç yakışmıyor valla !” diye ses tonumu mümkün olduğunca ayarlayarak seslendim.
Muhtar adayı ağabeyimiz, önce şaşırdı tabi. Şaşkın bakışları arasında sigarasını dışarıya atmasını rica ettim. Sonra içeriye kendisini hoşgeldin diyerek buyur ettim.
Tanışma faslından sonra muhtar adayımızı tebrik ederek çok önemli bir vazifeye talip olduğunu, bir köy muhtarının önemli bir konumda olup köyünün örnek, önderi bir şahsîyeti olmasından falan bahsederek Ramazan ayında sigara içmesinin uygun olmadığını söyledim. Özellikle köyünde ulu orta sigara tüttürmesinin köyünde seçmenler tarafından hiç te hoş karşılanmaya bileceğini de kırmadan en uygun şekilde anlatmaya çalıştım.
Kısa sohbet sonrası aramızda bir dostluk oluştu. Muhtar adayımızı epey dinledim. Hayatını anlattı.Kendisinin milliyetçi bir şahıs olduğundan falan bahsetti. Çalışmaları hakkında da bilgiler aktardı. Rakip muhtar adaylarının köyün gençlerine her gün içki ısmarladığından bahsetti. Ben de; -“Ramazan ayında da mı?” diye hayretle sorunca;
Muhtar adayı ağabeyimiz,
-“elbette hiç farketmiyor” dedi. Tabi bu durum beni köylerimizde de Ramazan ayımızın yeterli rağbeti görmediği yolunda derin bir üzüntüye sevk etti.
Muhakkak bu tesbitler ülkemizin her yöresi için geçerli olmayabilir. Fakat milletimizin korkunç bir dini, ahlaki, milli yozlaşma içinde olduğu da muhakkak…
Muhtar adayımızı uğurladıktan sonra onu bize gönderen akrabamız aradı. Ona yaşadıklarımızı anlattım. Akrabam yüksek sesle bir kahkaha attı ve ekledi.
-“abim o köyde oruç tutan olmaz ki ! muhtar adayının sigara içmesi yadırgansın” dedi.
İşte sevgili okurlarım ahvalimiz bu….
Söyleyecek kelimeler bulamıyorum. Gökleri fethetmek için uzaya astronot gönderirken; yeryüzünü çok hemde çok ihmal ediyoruz galiba …
Ne dersiniz?…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. GÜRSEL ÖZDAMAR dedi ki:

    Temsil ve eylemde yozlaşma olunca sonuç kaçınılmaz. Şimdi tüm değerlerimiz ve şuurunun malesef ayaklar altında. İyi insan sayısı iki elin parmak sayısınca gösteriliyor. Allah cc bizleri sıratı müstakimden ayırmasın. Amin selam saygı hürmetlerimle.