RAMAZAN İZLENİMLERİ – 1 – EYVAH YAKALANDIM !

Yayınlama: 23.03.2024
Düzenleme: 23.03.2024 17:42
125
A+
A-

Çok şükür Rabbimiz’e ki bizleri bir Ramazan ayına daha kavuşturdu. Ramazan ayı İslâm Âleminin en büyük sosyal organizasyonu, ferdi ve toplu ibadetlerimizin icra edildiği mübarek ay.
Oruç tutarak; nefsimizi terbiye ettiğimiz ve sıhhat bulduğumuz, sadakata ve zekatlarımızla fakir – fukarayı gözettiğimiz, sevindirdiğimiz, camilerimizin gündüz ibadet, sohbet ve mukabelelerle, akşam, teravih namazlarıyla şenlendiği, iftar ve sahur sofralarıyla mutlulukların zirve yaptığı ne güzel bir aydır Ramazan… Bu muhteşem aydan sonra mükafat olarak gelen bayram…
Ne mutlu bizlere ki; Müslümanız elhamdülillah ve Müslüman bir ülkede huzur içinde bu kutsal ayı doya doya yaşayabiliyoruz.

Tabi milyonlarca Müslüman bu duygular içinde Ramazan ayını idrak ederken; maalesef bu duyguları tadamayan gaflet içinde olan kardeşlerimiz de yok değil !..
Çevremizde Ramazan ayının gerekliliğinden uzak bir takım davranışlar sergileyen kardeşlerimize de rastlıyor ve üzülmemeden geçemiyoruz ! Öyle ki; bu mübarek ayı umarsamayan şahısların sayıları da her geçen yıl artarak devam ediyor.

Dünyaya geliş gayesini unutmuş, Müslüman olmanın manasından uzak bu kardeşlerimize ancak üzülüyoruz. En büyük üzüntü kaynağımız ise; bu şahısların oruç ayında alenen , ulu orta, umursamaz bir şekilde yeme içmeleri, cadde ve sokaklarda sigara tüttürmeleri. Bu kardeşlerimizin oruç tutanlara karşı saygısızca davranışları asla tasvip edilemez, savunulamaz diye düşünüyorum. Kimseyi oruç tutmak için zorlayamayız lakin, en azından bu şahısların daha dikkatli olmalarını bekliyoruz ister istemez !…
Geçen gün sote bir yerden geçerken bir kardeşimiz beni görünce panik hâlinde ağzında ki sigarayı yere attı ve gayri ihtiyari ağzından şu sözler döküldü;

-“Eyvah yakalandım !”

Bu kardeşim beni görünce utanmış ve utancından ağzında ki sigarayı atmıştı. Ben de gülümseyerek, selâm verip geçtim.
Sonra düşündüm, kendi kendime mırıldandım.

-“En azından utanma duygusunu kaybetmemiş, gizli şekilde sigarasını içiyor” diye.
Sonra;
” Haya imandandır ” hadisini hatırladım çok şükür en azından iman üzere diye bu kardeşim için güzel duygulara kapıldım.
Sonra sonra…
-“eyvah yakalandım !” sözünü zihnimde tarttım, tarttım… ve şu korkunç hakikatle karşılaştım. İrkildim, değişik duygular içinde sarsıldım. Evet bir gün gelecek hepimiz bu narayı basacak,
-eyvah yakalandım! ” diye bağırayacağız.
Çünkü o gün Azrail ( as ) gelecek ve kaçacak yer bulamayacağız. Dünyaya, sevdiklerimize, mal ve mülklerimize veda edecek fırsatımız bile olmayacak kim bilir !.. Onunla bir yolculuğa çıkacak ve bu yolculuğun dönüşü olmayacak.

İşte bu yolculukta yaptığımız ibadetler, tuttuğumuz oruçlar, işlediğimiz güzel ameller, ettiğimiz iyilikler bize eşlik edecek. Ölüm sonrası ahiret yolcusu olacağız ( !……..)
Allah Teâlâ cümlemizi mübarek ayını hakkınca yaşayan kullarından eylesin inşaallah…

Ramazan ı Şerifleriniz mübarek olsun değerli okurlarım.
Selam ve dua ile…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. GÜRSEL ÖZDAMAR dedi ki:

    Rabbimiz imanımızı son nefesimize kadar muhafaza eylesin.