RAMAZAN İZLENİMLERİ – 3 – “RAMAZAN AYI BOYUNCA KAPALIYIZ”

Yayınlama: 01.04.2024
174
A+
A-
Başı Rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan oruç ayı  mübarek Ramazan ayının son günlerine doğru yaklaştığımız bu günlerde, inananlar bu günlerin feyz ve bereketinden faydalanmak için  gayret ve çaba içindeler.
Öte yandan bu kutsal aydan adeta habersiz yaşayan, yada umursamaz tavırlar sergileyen ciddi bir kitlenin de olduğunu da gözlemliyoruz.
Toplumumuzda her alanda bir yozlaşma hakim.İnanç değerlerimizi yaşamadığımız gibi saygı duymaktan da her dem uzaklaşan bir nesil olduk !Geçmiş yıllarda Ramazan ayı gelince çoğu işyeri kapanır esnaflarımız bu ayın feyzinden faydalanmak için ibadetle meşgul olurdu. Biliyorlardı ki; bu ay kurtuluş ayı, günahlardan arınma ayıydı.Bunun için işyerlerinin kapısına şu ibareleri taşıyan levhayı asarlardı.
-“Ramazan ayı dolayısıyla kapalıyız.”Ya şimdi?..(…………….) Nereden nereye !.. Sahi ne oldu bize böyle?İnanç değerlerimize neden bu kadar bigane kaldık ?
Avusturya Viyana’da kaldığım 16 yıllık zaman sürecinde gördüm ki; batılı Hristiyan halkı, dini ve milli günlerine haftalar öncesinden hazırlık yapmaya başlar, yediden yetmişe her yaştan hristiyan bu özel günlerine hürmet gösterir, özellikle çocuklarını bu inanç ve kültür doğrultusunda yetiştirmeye çalışıyorlardı.
Devlet kurumları ve özel kuruluşlar da aynı şekilde dizayn edilir, vatandaşlarının bu kutlamalarına destek verirlerdi.Evet eskiden  -“Ramazan dolayısıyla kapanırken”Şimdi,-“Ramazan’a karşı kapalıyız!” galiba.Ne dersiniz?Bu gidiş nereye böyle?
Nedenleri ve sorumluları kimlerdir?Kim bu gidişe dur diyecek?Acaba silkinip bu gaflet uykusundan uyanabilecekmiyiz?
Yoksa! Tarihte yer almış, öz kültür ve inanç değerlerini unutan, medeniyetlerine yabancılaşan bir çok millet gibi bizlerde yok olacak yada daha baskın milletlerin hegomanyasında eriyip kaybolup gidecek miyiz?
Asıl sorgulanması gereken sorular bunlardır diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.