SEÇİMİN ARDINDAN

Yayınlama: 01.04.2024
137
A+
A-

31Mart yerel seçimlerini nihayet gerçekleştirdik. Milletimiz kendisini yönetecek yerel yöneticilerini seçerek 5 yıl boyunca idare etme yetkisini verdi.

Bu seçimlerin başta ilçemiz ve ülkemiz adına hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum.

Seçimin hemen ardından ülkemiz genelinde alınan sonuçlara dair düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bu seçimin belirleyici unsurunun; toplum olarak içinde bulunduğumuz ” ekonomik kriz” olduğunu düşünüyorum.

Milletimizin, özellikle emeklilerin, gençlerin ve toplumun her kesiminin iktidara olan güveninin sarsıldığı ortaya çıkmıştır.

Paramparça olmuş muhalefet partileri bu halleriyle dahi iktidar karşısında başarılı sonuçlar elde etmişlerdir.

Kısacası ekonomik bunalım iktidara ağır bir fatura olarak dönmüştür.

Seçmen iktidara sarı kart göstererek aklını başına al sinyalini vermiştir.

Umulur ki!

İktidar uygulamakta olduğu ekonomi politikalarını gözden geçirir, seçmenin bu uyarısını dikkate alır.

Eğer mevcut sistemle devam ederse şayet; Ak Partinin akıbeti, Anavatan Partisi gibi ilk genel seçimde kaybolup gitmek olacaktır.

İktidarın diğer bir kaybı da; İslami duyarlılığı olan seçmen kitlesinin yanlış olduğunu düşündüğü “Filistin – Gazze politikasına ” karşı tepkisini ortaya koyduğu kanaatindeyim.

Genç nesil söz verilip bir türlü kaldırılmayan adaletsiz ” mülakat” uygulamasına ve işsizliğe karşı sandıkta sert bir mesaj vermiştir. Çiftçi, esnaf toplumun her kesiminden, bilhassa 10 bin TL ye mahkûm edilen emekliler kararlı bir şekilde artık yeter! demiştir.

İlçemiz Gölhisar’ da çok çekişmeli bir seçim yaşadık.

Seçimin iki güçlü partisi son ana kadar başa baş yarıştılar.

Seçim iki parti arasında demokratik olgunluk ve şölen havasında gerçekleştirilirken, kişisel suçlamaların ön planda tutulduğu ve özellikle sosyal medya da müthiş bir  çekişme yaşandığı gözlemlendi. Canural başkanın bence en büyük handikapı yada talihsizliği, iktidar ortağı oldukları Ak Partinin genel politikalarını eleştirebilmekten yoksun olmasıydı. Ekonomik krizden muzdarip halkın ızdırabına tercüman olamama çaresizliğiydi.

İki iktidar partisinin mücadelesinde; projelerden ziyade sen, ben kavgası yaşanırken, rakipler birbirlerini bu şekilde yıpratma yolunu tercih ettiler.

Seçimi kaybeden sayın Ramazan Canural’ın, geçmişte başkanlığı döneminde gerçekleştirmiş olduğu devasa proje ve yatırımlar, özellikle altyapı çalışmaları ile doğalgazı ilçemize kazandırmış olması, elbette büyük bir hizmetti. Ama Türk siyasetinde bazen hizmetin karşılığı vefa olarak karşılık bulmuyor ne yazık ki !

Buradan sayın Canural başkanımıza geçmiş hizmetleri ve bu seçimde göstermiş oldukları demokratik olgunluk için teşekkür ederiz. Bana göre aleyhine olan onca dinamiğe rağmen müthiş bir efor gösterilmişler,seçimi son ana kadar zorlamışlardır.

Belediye başkanı Sayın İbrahim Sertbaş’ın yapmış olduğu yatırım ve hizmetler demek ki; halk nezdinde tasvip görmüş ki, bir dönem daha kendisine yetki verildi. Sertbaş, seçimde propaganda merkezine iktidar partisi olmayı ve Sayın Numan Kurtulmuş ve Sevgi Kurtulmuş hanımefendiyi alarak etkin bir çalışma sergiledi.

Şahsına yönelik onca eleştiri ve iddialara rağmen kazanmayı başardı.

Kendisini tebrik ediyoruz. Başarılar diliyoruz.

Bu yazı kaleme alınırken dışarıda kutlamalar devam ediyordu. Dilerim bu kutlamalar tadında bırakılır ve tahrik edici eylemlerden uzak durulur. Seçim başladığı olgunlukta tamamlanır. Neticede bir seçim kazanıldı. İlçemizi Yunan’dan kurtarmadık !..

Elbette sonuçlara saygı göstermek, kazananı tebrik etmek, demokratik erdemliğin gereğidir.

Son söz muhakkak!

“bir toplum layık olduğu veçhile idare edilecek !..”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.