SÜPER KUPA SÜPER SKANDALLAR !

Yayınlama: 30.12.2023
Düzenleme: 30.12.2023 18:12
120
A+
A-

Saygıdeğer okuyucularım,
Ülke gündemimiz geçen hafta verdiğimiz 12 kahraman şehidimizin ardından; asgari ücretin belirlenmesi sonrası tartışmalarıyla sürerken; dün gece nur topu gibi yeni bir gündemimiz doğdu. Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanması gereken “Süper Kupa” futbol karşılaşması öncesi oyuncuların ısınma anında, Mustafa Kemal Atatürk tişörtü ve O’nun sözlerini taşıyan pankartıyla sahaya çıkma isteği ve Suudi yetkililerinin buna izin vermemesi sonucu her iki takımda müsabakaya çıkmama kararı almış, dolayısıyla karşılaşma iptal edilmişti.

Dünya spor camiasında eşi benzeri görülmedik bir şekilde skandal diyebileceğimiz sonuçla karşı karşıya kaldığımız bu hadise, başlangıcı ve sonucu ile içerisinde birçok skandalı barındırıyor aslında…

Birinci skandal Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonunun kuruluşunun 100. Yılında oynanacak böyle önemli bir final karşılaşmasının ülkemiz yerine Suudi Arabistan’da oynanma kararının alınmış olmasıdır.

İkinci Skandal TFF, Suudi Arabistan Futbol Fedarasyonu yetkilileriyle böyle bir kararı alırken; Galatasaray ve Fenerbahçe Kulüpleri, pek te iştahlı görünmeseler de; bu karara karşı ciddi bir mukavemet göstermemişlerdir. Medya önünde; mırın-kırın, kem-küm ederek güya camialarının gazını alarak idare etmeye çalışmışlardır. Çünkü her iki kulübümüz de mali olarak zor durumda, Suud’tan gelecek dolarlara ihtiyaç duymaktadır.

Üçüncü skandal ise; her iki ülke federasyonu arasında maçla ilgili en detaylı protokoller yapılmış olması gerekmektedir. En küçük bir amatör karşılaşmada dahi rakip takımların giyeceği forma şekli ve rengine, saha şartlarının elverişliliğine kadar her türlü denetimin ve yaptırımın uygulandığını düşünürsek eğer; dünya çapında takip edilecek, birçok ülkenin canlı yayınlayacağı böyle önemli bir ” dünya derbisi” karşılaşması için neden detaylar protokolde yer almaz? Atatürk tişörtleri, pankartları hatta iddialara göre İstiklal Marşımızın maç öncesi söylenmesine, Türk Bayraklarının stada sokulmasına izin veren metinler neden açık bir şekilde belirtilmez?

Kanaatime göre; Süper Kupa finalinin Riyad’ta oynanması kararının arkasında siyasi otoritenin de onayı ve desteği vardır. Çünkü son zamanlarda Türkiye ve Suudi Arabistan arasında var olan, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden kaynaklı gerilimlerin ortadan kaldırılmasıyla düzelen ikili ilişkilere bir katkı sağlayacak olan bu karşılaşmanın skandal bir şekilde sonuçlanması bazı karanlık güçler tarafında “siyasi bir krize” dönüştürülmesi mi hedeflendi acaba?

Öbür yandan özellikle dış güçlerin ve içimizdeki bazı mihraklarca sürekli sıcak tutulmaya çalışılan “Türk-Arap Düşmanlığı”na hizmet edecek bu tip bir gelişme ile yeniden tarihin derinliklerine inilerek Türk-Arap toplumları arasına nifak saçmak için büyük bir koz ellerine verilmiştir. Medyada da bunun yansımalarını açık bir şekilde görebiliyoruz. Bu yaşanan olaylar, acaba bir üst akıl, karanlık eller mi ortalığı karıştırmak istedi gibi senaryoları da akla getirmiyor değil (!…….)

Çünkü bu rezalet skandal, ancak amatörlerin yapacağı, Profesyonellikten uzak, yönetim acziyetinden başka bir şey değildir!
Bu skandal hadise bize bir şeyi daha net bir şekilde ispatlamıştır ki; Mustafa Kemal Atatürk ismi, bu ülkenin en önemli birleştirici unsurlarından birisidir. Onun sevgisini kazımaya çalışmak ise; bizzat ona duyulan saygının, fikirlerinin savunulmasının daha da büyümesine neden olacaktır.

Medya ve özellikle sosyal medyada bu hadise sonrası Atatürk Düşmanlarının veryansınlarını görüyoruz da; bu memlekette onun düşmanları ve sevenleri arasında en ufak nizalı bir konuda sorun çıkartmak çok kolaydır. Binaenaleyh, son derece hassas olan bu noktada milletimizi ayrıştırıcı söylemlerden uzak durmak gerekiyor.

Bu aşamadan sonra siyasi otorite bu skandalı örtbas etmek için; en başta TFF Başkanının istifasını alacaktır. Olayın sorumluları görevden uzaklaştırılacaktır.
Acizane kanaatim, Süper Kupa karşılaşması oynanacaksa eğer en uygun şehir; Samsun’dur. Cumhuriyetimizin kuruluş temellerinin, ilk adımlarının atıldığı yer, Cumhuriyetin 100. Yıl ruhuna en uygun şehrimiz Samsun’dur çünkü. Karşılaşmanın burada oynanması ayrı bir mana ayrı bir önem arz edecektir.

Gene kanaatime göre; bu karşılaşma oynanmamalı, her iki takımımıza da birer kupa verilmeli, her iki kulübümüz petrol dolarlarını ellerinin tersiyle iterek; devletimizin ve milletimizin onur ve şerefini korudukları için ödüllendirilmelidir.

Kısaca bu skandal hadise sonrası görüyoruz ki;

Devletimizin birçok alanda olduğu gibi sporda da “Milli Politikalara, Milli Kadrolara” ihtiyacı vardır.

İş ehline verilmelidir.

Süpersiniz!…

Teşekkürler Galatasaray,

Teşekkürler Fenerbahçe !..

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.