VATAN YOKSA BAYRAK YOKTUR, BAYRAK YOKSA ÖZGÜRLÜK YOKTUR…

Yayınlama: 05.12.2023
12
A+
A-

‘Ölenleri kahraman yapan ölümleri değil, ölümlerinin nedenleridir.’ N. Bonapart

TOGÜ Ziraat Fakültesi, Tarım ve Mühendislik Kulübü, ‘DEĞERLERİMİZ’ dersi kapsamında, ‘VATAN ve ŞEHİTLER’ konulu bir konferans düzenledi.

Açılış konuşmasını, TOGÜ Turhal Ziraat Fakültesi, Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebubekir ALTUNTAŞ’ın yaptığı konferansın konuşmacı konuğu Emekli Eğitim Yöneticisi Abdulkadir TÜRK oldu.

Konferansta, TOGÜ Ziraat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Dürdane YANAR, Fakültenin Öğretim üyeleri ve elemanları, idâri personel ve öğrencileri ile Tokat Şehit Aileleri Sosyâl Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim DEMİREL ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundular.

Abdulkadir TÜRK: ” Bayrak yoksa vatan yoktur, vatan yoksa özgürlük yoktur, özgürlük de yoksa esâret vardır, sürgün vardır.” Sözleriyle başladığı konuşmasında, ‘VATAN ve ŞEHİTLİK’ kavramlarının Türk kültüründeki yerini ve önemini, tarihi perspektif içinde ele alan bir konuşma yaptı.

“Şehitlik bir mertebe ve ünvandır. Dikkat edilirse her kültürde, ölenlere ölü dendiği hâlde bizim inanç sistemimizde ve kültürümüzde, Allah’ın hoşnutluğu ve rızası için vatan uğruna ölenlere ölü denmez, şehit denir. Görüldüğü gibi, şehitlik rutin ölümlerin dışına çıkarılmış ve ölümün sıradanlığı kaldırılmıştır.

Şehit sözcüğü Arapça’da ‘şahit’ sözcüğü ile aynı kökten türemiştir.

Şehit, vatan, bayrak, ezan, namus ve özgürlük için, Rabb’inin rızasını kazanmak için canıyla ve kanıyla yine kendini şahit tutar Allah’a.

Kader-i ilâhi odur ki, her can ölümü tadar, ancak Allah şehitlere ölüler denmesini yasaklamış ve “onlar diridirler fakat siz anlamazsınız” diyerek şehitleri yüceltmiştir.

Herşeyin bir kaderi, ederi ve bedeli vardır. İnsan en çok, en sevdiklerine fedâkârlık eder, bedel öder değil mi arkadaşlar?

Şehitlik bir vaz geçiştir. Vatanı, bayrağı ve hürriyeti için en büyük bir fedâkârlık ve büyük bir bedel ödemedir.” Sözleriyle konuşmasını tamamlayan Abdulkadir TÜRK konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplandırdı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.