YAĞMUR DUALARI ASLINA NE KADAR UYGUN İCRA EDİLİYOR?

Yayınlama: 06.05.2024
59
A+
A-

Kurak geçen kış ve bahar aylarından sonra halkımız çareyi, ” yağmur duasına” çıkarak arıyor.
Yağmur Duası dini bir ritüel olup, İslâm öncesi hak dinler yanında, diğer Tek Tanrı’lı (monoteizm) ve çok Tanrı’lı (politieizm) dinlerinde başvurulmuş bir ibadet türüdür.
Bazı batıl inançlarda ise; kurak geçen mevsimler sonrası inanılan Tanrılara insan dahil değişik hayvanlardan kurbanlar verilmek suretiyle yağmur duaları yapıldığı bilinmektedir.
Belki de yağmur duaları insanoğlunun geçmişten günümüze ulaşan en eski ve yaygın ibadet türüdür.
Yağmur Duası Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav)in sünneti olup cahiliye döneminde de yağmur duası yapıldığı vakidir.
YAĞMUR DUASI ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN BİR DİZİ YÜKÜMLÜLÜKLER
Kuraklık dönemlerinde yağmur yağması için yapılan duaya yağmur duası (istiskâ) denir. Yağmur duası yapılacağında, üç gün peş peşe cemaatle birlikte yerleşim yeri dışına çıkıp dua etmek müstehaptır. Duadan önce fakirlere sadaka verilmesi, herkesin günahlarından tövbe ve istiğfar etmesi, küs olanların bulunup barıştırılması uygun olur. Yağmur duasına giderken mütevazı ve boynu bükük bir durumda olmak, ihtiyarları ve çocukları, yavrularıyla birlikte hayvanları da götürmek müstehaptır.
Bizlerin çocukluk döneminde yapılan yağmur dualarında benzeri zorunluluklar yerine getirilirken duaya tam bir inançla çıkılırdı. Bilhassa yaşlı ve çocukların katılmasına özen gösterilir, çocuklar değişik ikramlarla sevindirilir.Toplu olarak aminnnn aminnnn! diye bağırmaları karşılığında şeker dağıtılırdı.
Dua esnasında başta dua yapan hocalar ağlarlar, cemaatde çoğunluğu göz yaşları içinde yakarışlara amin sesleriyle gür bir şekilde eşlik ederdi. Orada tam bir hüzün ve manevi bir hava hakim olurdu.
Dua mahallinde tam bir teslimiyet ve sammiyet hissedilirdi.
DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN MİSALİ
Gelelim günümüze, özellikle ilçemiz ve köylerinde yapılan yağmur dualarının yapılış şekline bir göz atalım.
Acaba dua öncesi yaşanması gereken manevi atmosfer ne derece ihya ediliyor?
Bildiğimiz kadarıyla hemen hemen yok gibi !
-Küsler barıştırılıyor mu?
– Fakir Fukara gözetiliyor mu?
– 3 gün oruç tutuluyor mu?
-Tövbe ve istiğfar ediliyor mu?
– Yaşlı ve çocukların katılımı için ne yapılıyor?
– Yüksek ve kıraç alanlar tercih ediliyor mu?
Benzeri şekilde Rabbimiz in razı olacağı neler yapıyoruz acaba?
Günümüzde Belediye başkanları , kaymakamlar, köy yada mahalle muhtarlarının öncülüğünde bir araya gelinip yemek yenir, Müftü bey yada görevliler dua eder dağınılır.
Üstelik yemeğe gelen ahalinin büyük çoğunluğu duaya falan kalmaz, çeker gider. Dua edilirken yemek yeme faslı devam ediyordur.
Burada güzel olan tarafımız sadece;
bu dua merasimi yemeli – içmeli olur. Halkın katkılarıyla yapılır yani sosyal dayanışma, imece usulü vardır. Aynı sofraya oturulur.
Yani dostlar, tüm gayret ve iyi niyete rağmen yağmur duasının manevîyatı, ruhaniyeti ve samimiyeti hakim değildir bizim yağmur dualarımızda.
Kısacası ” dostlar alışverişte görsün” misalidir bizim dualarımız…
Geçmiş dönemlerde bir ilçe müftümüze bu konuyu arz ettiğim zaman;
– bize soran mı var kardeşim” diye cevap vermişti.
Yağmur duası eğer bir dinî ibadetse eğer, ki öyledir, bunu organize ve icra etmesi gereken merci Diyanet ve temsilcisi kurumlar olmalı değil midir sizce de ?…
Gelin yağmur dualarımızın temelinde sadece Allah rızası olsun.
Dua merasimlerimiz bir okuyucumuzun deyimiyle;
– sadece bir yemek şölenine dönüşmesin.
Aslına,özüne uygun Yağmur dualarının yapıldığı zamanları görmek duasıyla yazımı ” yağmur duasında yapılan bir duayla bitiriyorum.

“Allah’ım,bize yardım eden, içimize sinen,ferahlık veren, bol,yararlı her tarafı sulayan bereketli bir yağmur ihsan eyle. Allah’ım bizi yağmurla sula, bizi ümitlerini yitiren kimselerden eyleme.
Allah’ım! Kullarda, illerde,ve diğer yaratıklarında da öyle bir sıkıntı öyle bir darlık var ki senden başkalarına arz edemeyiz.
Ey yüce yaratıcımız, bizim için ekinleri bitir. sütlerimizi bollaştır. bizi göğün bereketlerinden sula. Bize yeryüzünün bereketlerinden ihsan eyle.
Ey cömert kerem sahibi Allah’ımız biz senden mağfiret dileriz, şüphe yok ki; Sen bağışlayıcısın, bize gökten bol bol yağmurlar yağdır.
Ey bağışlayıcı merhametli rabbimiz. Bizleri affeyle !..”
Aminnnn !…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.