Abdurrahman ZEYNAL

Abdurrahman ZEYNAL


PETROL, IŞİD VE KÜRTLER

13 Ekim 2014 - 09:54

Petrol ne yazık ki Osmanlı imparatorluğunun sonu getirmiş,mazlum milletlerin hamisi İngiliz Fransız ve Rusların desteğinde yıkılarak tarih olmuştu. O gün bugün maalesef bu coğrafya rahat yüzü görmedi. Despot idareciler, kabile anlayışları, Sünni-Şii çatışmaları ve Irkçılık bu bölgenin akan kanının sebebi oldular.

 

Bugün dünyada bilinen ve kullanılabilir petrol kaynaklarına baktığımızda "ABD'nin 9.5 yıl ömürlü 30.57 milyar varil petrolü, Kanada'nın 9.5 yıllık 7.15 milyar ton rezervi, Norveç'in 8.5 yıllık 6.8 milyar varil, İngiltere'nin 4.5 yıl  3.27 milyar varillik rezervi, BDT'nin(eski SSCB) 16.3 yıl 53.7 milyar varil, Abu Dabi'nin 124.7 yıllık ve 91.47 milyarlık rezervi bulunmaktadır. Dubai'nin 31.1 yıl,5.72 milyar varil, İran'ın 71.2 yıllık ve 91.61 milyar varillik rezervi bulunurken Irak'ın özellikle Kerkük çevresinde 605.1 yıllık 99.84 milyar varillik rezervi bulunmaktadır.

Kuvveyt'in 292.7 yıllık, 93.68 milyar varil, Ummanın 15.1 yıl ve 4.03 milyar varil, S. Arabistan'ın 79.4 yıllık ve 254.59 milyar varil ve Yemenin 58.4 yıllık 3.93 milyar varillik rezervi bulunmaktadır". (Akrebin Kıskacında Güneydoğu, Birlik Araştırma Gurubu, İstanbul , 1995, s. 37-38)

ABD  dünya petrol rezervinin sadece yüzde 3.1'ine sahip olup eğer tüm kaynaklarını yurt içinden karşılasa  9.7 yılda tükeneceğini hesap etmektedir. Halbuki Irak petrollerinin hem ömrü uzun hemde üretim maliyeti düşüktür. Kuzey denizinden çıkarılan petrolün maliyet fiyatıyla Kerkük civarından çıkarılacak petrolün maliyeti arasında dağlar kadar fiyat farkı vardır.

Yukarıdaki verilerden anlaşılacağı gibi petrol kaynaklarına sahip ülkeler Müslüman ülkeler olup savaşta bu coğrafyada olmaktadır. Batılılar savaşı sürdürmek için tüm gayri insani yolları deneyerek bölge halklarını başta belirttiğim nedenlerden dolayı birbirine düşürmekte kendine meşru alanlar oluşturmakta ve böylece silah pazarlarını katlayarak bölgeyi sömürmektedir.

Bugün IŞİD'in kavga verdiği topraklarda büyük çoğunlukta Türk Nüfusu bulunmakta dır."Tuzhurmatu'dan Kerkük'e,Erbil'den Telafere, Ayn-Al Arbiye (Kobani) ve Halep'ten Lazkiye'ye" kadar alanda  Türkmenler en 1200 yıldır yaşamaktadır. IŞİD işte bu topraklarda kavga verirken küçük bir Kürt bölgesi hariç Kürtlerle fazla bir ilişkisi yoktur.

Yıllardan beri süregelen özellikle petrol bölgeleriyle ilgili çalışmalar batılıların iştahını kabartmakta, bu  bölgeleri kontrol etmek için siyasi, sosyal, ekonomik, etnik, dini, mezhebi bütün argümanları kullanarak  önce siyasal yalnızlaştırmaya itiyorlar, sonra bölge devletlerini karşı karşıya getirip tepelerine bomba yağdırdıktan sonra  aşırı ırkçı ve dini guruplara destek vererek kavgayı körüklüyorlar. Eh birde buna uygun beyinleri yıkanmış yöre insanını bulunca işlem tamam oluyor.

Yak,yık,yağmala ve öldür işte orta doğunun kaderi bu. Bunu değiştirmek lazım. ancak öncelikle bölgede dağılmış bulunan Kürtler bu işe dur demeli. Yeter batı bizi kullanamayacaksınız. Sizin vaatleriniz kan ve göz yaşı veriyor. Biz insanca yaşamayı tercih edeceğiz diye yüksek perdeden söz söylemelidirler. 1000 yıldır aynı topraklarda yaşayan, Süryani, Keldani, Asuri, Ermeni, Yahudi, Ezidi, Türk ,Türkmen, Arap  halkları biz insanca ,hukuka dayalı bir hayat sürmek istiyoruz.

Birde  şu yanlışı, yanılgıyı düzeltelim. Bugün birilerinin dillendirdiği  bölgeler, asla bir ırkın toprağı değildir. Olamaz. O bölgede binlerce yıldan beri yaşayan kadim topluluklar var. Yani Bugün sözde Kürdistan denilen bölgede özellikle Türkler, Araplar, Süryaniler  ciddi çoğunluktadırlar. Bu Erbil'de de böyledir bir başka yerde de böyledir. Bunun böyle bilinip düzeltilmesi gerekir.

Yazar ve çizer takımı artık söylemlerini, yazılarını bu doğrultuda yazmalıdır. Eğer öyle olmasaydı Kerkük'teki nüfus kayıtları yakılırmıydı?

Unutulmamalıdır ki eskiden sınırlar savaşlarla çizilmekteydi. Bugün sınırlar Petrol sahalarını içine alacak şeklinde çiziliyor, IŞİD ve PKK bunu için varlar.

Bu yazı 1800defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum