Aydın BOLAT

Aydın BOLAT


YAŞ 2014: Devlette Uyum ve Güven...

13 Ağustos 2014 - 13:56

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Ağustos ayı olağan toplantısında alınan kararlara göre, 30 Ağustos 2014’ten geçerli olmak üzere 37 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül’den itibaren emekli olacak.

Alınan kararlara göre 4 yıllık görev sürelerini dolduran Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ile yaş haddini dolduran 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş emekliye sevk edildi.

Orgeneral düzeyinde yapılan atamalar ise şöyle:

Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Jandarma Genel Komutanı oldu.

2.Ordu Komutanı Org. Galip Mendi, Ege Ordusu Komutanı oldu.

EDOK Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, 1. Ordu Komutanı oldu.

9.Kolordu Komutanı Korg. Kamil Başoğlu, EDOK Komutanı oldu.

Lojistik Komutanı Korg. Adem Huduti, 2. Ordu Komutanı oldu.

7.Kolordu Komutanı Korg. Abdullah Recep, Harp Akademileri Komutanı oldu.

1. Hava Kuvveti Komutanı Korg. Abidin Ünal, yeni kurulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığına atandı.

İki Günlük, Sakin ve Tartışmasız YAŞ

Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan YAŞ toplantısı, beklenenin aksine sürpriz biçimde iki günde bitti. YAŞ Kararları sürpriz biçimde Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever tarafından açıklandı. 3 gün olarak planlanan toplantının iki günde sona ermesiyle, son yılların en kısa YAŞ toplantısı yapılmış oldu. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, önceki yıllara göre sakin, gerilimsiz, tartışmasız ve en sorunsuz YAŞ gerçekleşmiş oldu. Bunda ön hazırlıkların iyi yapılması ve karar süreçlerinin Şura’dan önce tamamlanmasıyla, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin etkili olduğu söylenebilir. Şura kararlarından TSK üst komuta kademesinin memnun ve çok rahat oldukları gözlendi. Bu durum, “Yeni Ankara’’nın insicamı ve devletteki uyumun yansıması olarak yorumlanabilir.

Org. Servet Yörük, orgeneral olarak 4 yılını tamamladığı için emekli olmasıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar,  kıdemi gereği Genelkurmay Başkanlığı’na gelecek yıl aday olma ihtimali en yüksek isim haline gelmiş ve önü iyice açılmış oldu. Jandarma Genel Komutanı Org. Yörük’ün emekli edilmesini, Jandarma’ya, MİT Tır’ı uyarısı olarak yorumlayanlar da oldu.

Ergenekon ve Balyoz davalarından tahliye olan ve yeniden yargılanma aşamasında bulunan 13 general ve amiralin tamamı emekli edildi. Tutuksuz yargılaması devam eden, 28 Şubat davasından 3 general temdit alırken, Askeri Casusluk davasından mahkemeleri devam eden 4 general ise terfi aldılar. Bilindiği gibi, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davaları bir taraftan TSK’da vesayetçi ve darbeci zihniyetle yüzleşmeye ve yeniden yapılanmaya fırsat verirken diğer taraftan TSK’nın omurgasında kırılmalara yol açtı. Hak kayıpları, hukuk ihlallerinden mağdur olanların, açıkça darbeye teşebbüs edenlerle aynı potada mahkum edilmesi toplum vicdanını yaraladı. Kurunun yanı sıra yaşlarında yanması acı ve sıkıntılar bıraktı. Bu davalarla ilgili tahliyeler ve yeniden yargılama kararları başta karargahı rahatlatıp elini güçlendirirken, TSK bünyesine de rahatlama getirdi, güven tazeledi ve moralleri yükseltti.

Milli Güvenlik Kurulu kararları doğrultusunda “Paralel Tehdit’’e karşı tedbirler; YAŞ kararlarıyla terfi, temdit, tayin ve emeklilik işlemleri ile sessiz sedasız alınırken, daha ileri soruşturmalar TSK Yüksek Disiplin Kurulu marifetiyle tabii ki hukuk kuralları içinde yapılacak. Unutmamak gerekir ki, “Paralel Tehdit”e karşı en hazırlıklı kurum TSK’dır.

Sivil-asker ilişkilerinin demokratik bir ülkede olması gereken sınırlarda seyretmesi, yeni komuta kademesinin kimlerden oluşacağı, yeni yapılanmanın hangi kadrolarla devam edeceği elbette YAŞ’ın en önemli işlevi olmalıdır. Başbakan Erdoğan’ın güçlü seçmen desteği, üç dönem Başbakanlık’taki tecrübesi, liderlik karizması ve Şuralardaki kararlı ve net duruşu TSK’nın demokratik devletle ve değişim süreciyle uyumlu hale gelmesinde önemli rol oynamıştır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Yapısal Reform

YAŞ’ta Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapısal bir reforma gidildi. 1. Hava Kuvveti Komutanı Abidin Ünal Orgeneralliğe terfi ettirilerek, Eskişehir’de yeni oluşturulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na atandı. Böylece, Türkiye’de bulunan tüm Ana Jet Üsleri, Eskişehir merkezli bu yeni komutanlığa devredildi. Hem Eskişehir merkezli 1. Hava Kuvveti Komutanlığı’nın hem de Diyarbakır merkezli 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nın tüm görevleri Org. Ünal komutasındaki bu yeni komutanlığa devredildi. Bu komutanlık, istihbarat da dâhil stratejik anlamda önem taşıyan tüm havacılık unsurlarını kontrol edecek ve MİT ile koordineli çalışmalar yapacak. Bu yeni komutanlık bünyesinde uzun menzilli hava savunma bataryalarının kontrolü için dört grup komutanlığı oluşturulacak.

ROKETSAN’ın imal ettiği orta menzilli hava savunma sistemleri ve milli uzun menzilli hava savunma füzeleri konusundaki çalışmalar da bu komutanlık emrinde gerçekleştirilecek.

Yine yeni birim bünyesinde “Uzay Grup Komutanlığı”da yakın süreçte faal hale getirilecek. Bütün bunlar TSK’da “Uzay Çağı”nın başladığını gösteriyor. Bu kritik komutanlığın sorumluluğunu taşıyan Org. Ünal’a geleceğin Hava Kuvvetleri Komutanı olarak bakılıyor.

TSK’da Yapısal Reformlar ve YAŞ

YAŞ’ın, TSK’da tayin, terfi, temdit, atama ve TSK’dan ayırma gibi işlemlerin ötesinde, 1612 sayılı YAŞ’ın kuruluş ve görevleri hakkında kanunun 3.maddesinde sıralandığı üzere; askeri stratejik konseptin tespiti ve TSK’nın modernizasyonu gibi konularda iştişari bir kurul olarak görüş bildirmek esas görevidir. Bu çerçevede, yakın dönemde YAŞ’da alınan kararlar ve inisiyatifler doğrultusunda TSK’da şöyle bazı adımlar atılmıştır; darbelere gerekçe olarak gösterilen İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesi’nin kaldırılması, EMASYA’nın kaldırılması, profesyonel askerlik konusunda adımları atılması, generallerin rütbe bekleme sürelerinin kısaltılması, askerlik süresinin kısaltılması, asker-sivil ilişkilerinde değişikliklere gidilerek askeri vesayet algısının giderilmesi… Ayrıca Jandarma’nın İç İşleri Bakanlığı’na bağlanmasının son dönemde üzerinde çalışılan konular haline getirilmesi, demokratik sistemde silahlı kuvvetlerin olması gereken konum kapsamında atılan önemli adımlardır.

Ancak TSK ile ilgili yapılacak köklü reformlar hala sırada bekliyor; TSK’nın yeninden yapılandırılması ve modernizasyonu, başkomutanlık, YAŞ, Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Milli Güvenlik Kurulu ile Hükümet-TSK ilişkileri üzerinde yapılacak yapısal değişimler, yeni Anayasa’yı ve hükümet sistemi üzerinde yapılacak değişimleri beklemektedir. Bütün bu reformlar, sivil yönetime tabi, seçilmiş siyasi iktidara bağlı, hukuka karşı sorumluluğu sağlanmış, kendi görev alanı dışına çıkma imkanı olmayan, etkin çalışan ve dinamik bir caydırıcı güç olarak silahlı bürokrasiyi yeniden yapılandırmayı sağlayacaktır.

Sonuç

Türkiye’nin etrafı ateş çemberi; Suriye, Irak, Filistin, Ukrayna, Kırım, Azerbaycan, Lübnan... Bu durum, silahlı kuvvetlerin morali, caydırıcılığı, vurucu etkinliği, silah ve atış gücünün en üst seviyede olmasını gerektirmektedir. Türk dış politikasının etkililiği ve diplomasisinin başarısı, Türkiye’nin güvenlik sektörünün, savunma konseptinin ve caydırıcı varlığının dost ve düşmanlarca bilinmesi ile doğru orantılıdır. İşimiz varsa ve çoksa, gücümüzün de yeterli ve etkin olması gerekmektedir. İşimiz var, gücümüz yok ise hiçbir adım atma imkanımız olmayacaktır. “Yeni TSK”, Yeni Türkiye’nin vizyonunu taşıyabilecek şekilde mutlaka yapılandırılmalıdır. YAŞ toplantıları yeni askeri stratejik konseptin güçlendirilmesine ve TSK’nın modernizasyonu ile yeniden yapılandırılmasına hizmet eder bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Bu yazı 9412defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum