BÜLENT OKUNAKOL

BÜLENT OKUNAKOL


AĞLA MÜSLÜMAN AĞLA

07 Ocak 2020 - 11:37

Sevgili okuyucularım,
    
    Tatlısıyla, acısıyla bir yılı daha eskittik, yeni bir yıla kavuştuk. Öncelikle bizleri yeni bir yıla daha eriştiren Mevla'mıza şükrederek 2020 yılının hepimiz açısından hayırlara vesile olmasını temenni eder, yeryüzünde, özellikle İslam coğrafyasında; Doğu Türkistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen, Afganistan, Filistin, Keşmir, Myanmar-Arakan ve benzeri ülkelerde kan, gözyaşı ve zulmün, iç savaşların bitmesine, milletimizin birlik ve beraberliğine, cümlemiz için sağlık-sıhhat ve huzur getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim.
    
    Hristiyan dünyasında olduğu gibi bizde de "yılbaşı" hazırlıkları ve eğlencelerinin gene her sene olduğu üzere artarak gittiğini kaydediyoruz. Çevremizde ve ilçemizde de gördüğümüz üzere yılbaşı etkinliklerine olan rağbet bir hayli yüksek gözüküyor. Ticaret müesseseleri yılbaşına özgü kampanyalar tertipliyor, vitrinlerini ve camlarını yılbaşını çağrıştıran; "çam ağaçları, noel baba kostüm ve figürleri" ile süslüyor, beziyor. 

 
   
 Yılbaşına özgü eğlence programları tertipleniyor, televizyonlarda vur patlasın, çal oynasın… noel baba giysileri giymiş kalabalıklar… çam ağaçlarıyla donatılmış sahneler çılgınca eğlenceler… yılbaşına özgü hindi alamayan şahısların "hindi alamadık, tavuk yiyeceğiz" diye hayıflanan Müslümanlar..! 
    
    Değerli okuyucularım,
  
Gazetemizi takip eden okuyucularımız bileceklerdir her sene yılbaşı yaklaşırken yılbaşı ve noel ile ilgili sayfalarca yayın yapar yazılar yayınlardık. Bu sene gazetemizde bu tür yayınlara yer vermedik. Yıllardır yazarız-çizeriz, karikatürlerle hiciv ederiz. Lakin toplumumuzdaki bu umursamazlık bizleri de umutsuzluğa götürmüş olmalı ki; inanın bu yıl elimiz varmadı. Ama toplumuzdaki bu cinnet görüntüleri artarak devam ederken birkaç kelam etmeden de duramıyoruz. Yani "söylesem tesiri yok, söylemesem gönlüm razı değil" misali gene de düşüncelerimi yazmadan edemiyorum. 
    
    Buradan sormak gerekiyor. Ülkemizde " DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARIMIZDA" coşkuyla yaşadığımız tatillerimiz vardır. Bu tatiller Milli ve Manevi değerlerimizi yaşadığımız zaman dilimleridir. Acaba "YILBAŞI VE NOEL" NEYİN BAYRAMIDIR Kİ TATİL OLARAK KUTLANIR? Tamamen Hristiyanlara ait olan bu bayramın kendi bayramımızmış gibi kutlamanın manasını anlayan varsa bize de anlatsın… 

    

Kapitalizmin esaretine olan bağımlılığımız o kadar artmıştır ki Müslümanlar tamamen bizim dışımızda olması gereken yılbaşı ve noel kutlamalarını hayatımızın olmazsa olmazı gibi görmeye başlamış, "çılgın bir alışveriş" furyasına kapılıyor, hediye alışverişi zorunlu hale gelmiş gibi, tüketim toplumunun en güzel örneğini sergiliyor, tatiller mecburmuş gibi addediliyor. 
    
    Alkol tüketimi, kumar gibi illetler bu gece olmazsa olmazlarımızdan olarak görülüyor. Yılbaşı sonrası alkol komasına girerek ölen birçok gencecik değerlerimiz var. Anlayacağınız korkunç bir "kültür emperyalizminin pençesinde kıvranan bir toplum olmuşuz. 
    
    Olayın sosyal, ekonomik, psikolojik, ahlaki boyutu kadar dini boyutu da var. Elhamdülillah bir İslam ülkesiyiz, %99'u da Müslüman bilinen bir toplumuyuz. 
    Peygamber efendimiz buyurmuyor mu? "Kim bir kavme benzemeye çalışırsa onlardandır" 
    Bu hadise göre yılbaşı ve noel çılgınlığını lütfen yeniden gözden geçirelim. 


    Yılbaşı bir takvim değişikliğinden başka neler ifade ediyor? 
    Ömrümüzden 365 gün daha harcamışız. 
    Yaşlanıyor, ölüme bir adım daha yaklaşmışız. 
    Belki de geçen yıl içinde bir yakınımızı kaybetmişiz. 
    Kendimiz veya bir yakınımız amansız bir hastalığın pençesinde kıvranıyor. 
    
O halde neyin kutlamasını yapıyor, sevinç gösterinde bulunuyoruz? 
Onun için " Ağla Müslüman Ağla, kaybettiğimiz bir yılımıza onlarca değerlerimize ağla...!"  

             

Bu yazı 869 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar