BÜLENT OKUNAKOL

BÜLENT OKUNAKOL


ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL GÖSTERMEK VE SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZA SESLENİŞ

09 Ocak 2017 - 10:06

    Saygıdeğer okuyucularım,
    Geçen hafta gazetemizin manşetinden verdiğimiz; "Gölhisar Cadde ve Sokakları Çamur Deryası İçinde, Hendekler Sürücüleri Canından Bezdiriyor, Başkan Canural'dan Cevaplar" başlıklı haberimiz bir hayli ses getirmiş, geniş kitlelerde yankı bulmuştur. Öyle ki yayınlanan gazetemiz yanında, bu haberimiz sosyal medyada da, gazetemizin haber sitesinde 2 binin üzerinde kişi tarafından tıklanmış, okunmuştur. 
Yani habere okuyucularımız büyük ilgi göstermişlerdir. Haberle ilgili de Belediye Başkanı Sayın Dr. Ramazan CANURAL beyefendi de şahsımı arayarak, haberle ilgili yorumunu ve düşüncelerini iletmiştir. 
    Bu haberde ilçemizde altyapı çalışmalarından kaynaklanan sorunlar dile getirilmiş, çok fazla detay ve yoruma inilmemiştir. Bu haberin kamuoyunda bu kadar yankı bulmasının sebebi, hakikaten Gölhisar Halkının hava şartlarından da kaynaklanan tahammülü zor fiziki yol şartlarından kaynaklı, muhatap olduğu çilelerdir. 
    Özellikle sosyal medya da geniş bir şekilde tartışılan bu konu halkımızın isteği ve şikayeti üzerine de gazetemizde manşetten verilmiştir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; demokrasi ile yönetilen ülkelerde "eleştiri demokratik bir haktır." Ancak totaliter rejimlerde bu hakkı kullanamazsınız. Napolyon'un dediği gibi; " Yapıcı bir tenkit, akıllı insanları güçlendirir. Ahmakları ise öfkelendirir." Sosyal medyada sayın başkanımızdan ziyade savunma yaparak, hoş olmayacak bir şekilde mevcut görüntüyü savunmaya çalışan "Kraldan çok kralcı olan" şahıslar yanında acımasızca, hakarete varan şekilde tenkitlere de rastlamıyor değiliz. Tenkit ederken de, eleştirilere savunma boyutunda yaklaşırken de yapılan hakaret ve söylemleri asla tasvip etmiyoruz. 
    Sayın Başkanım, ilçemizin en büyük sorunlarından olan altyapı ile ilgili projeye başlamak hakikaten büyük bir cesaret ve fedakarlık örneği idi. Geçmiş yazılarımda bu konuya değinmiş, sizi tebrik etmiş, ilçe halkım adına teşekkürlerimi ifade etmiştim. Sizden önceki belediye yönetiminin de bu konuda girişimlerinin olduğunu bizzat bilen biri olarak, İller Bankası ile olan görüşmelerine tanıklık etmişimdir. O dönem "SUKAP Projesi" bildiğim kadarıyla kısıtlıydı. Şimdi ise bu projenin %50'si ilgili bakanlıkça,  geri kalan kısmı ise İller Bankası kanalıyla karşılanıyor. Demem o ki sizden önceki yönetim imkanlarını zorlayarak, bu işe girme cesareti ve olanağını bulamamıştı.
    O yüzden sizi tebrik etme ihtiyacı duymuş idim. 
    Sizde defalarca değişik yerlerde, değişik şekillerde, afiş ve ilan panolarında bu gerçeği dile getirmiş, " ALTYAPI CESARET İSTER, ALTYAPI FEDAKARLIK İSTER " sloganlarıyla bu işin mahiyetini ve zorluğunu açıklama gereği duymuş idiniz. Bu işin bir bedel gerektirdiğini defalarca ifade etmiştiniz. Bu işe başladığınızda özellikle yazın ilçemiz toz - duman içinde kalmış, özellikle esnaflarımız çok mağdur olmuşlardı. Öte yandan ilçenin dört bir tarafından başlatılan çalışmalar neticesi yollardan araçla geçmekte zorlanıyordu Gölhisar halkı. Yolların bozukluğu ve oluşan tozlar gerçekten insanları canından bezdiriyordu. Nihayet yaz bitti, kış geldi. Bu seferde yağışlardan kaynaklanan malum sonuçlar ortaya çıktı.  Halkımızdan yine illallah nidaları yükseldi!... Vatandaşlarımız kendilerince eleştirilerinde haklıydılar…
    Halkımızdan gelen bu eleştirilere en başta göğüs gerecek, katlanacak şahıs sizsiniz. Çünkü böyle büyük bir projeye girmek cesaret ve fedakarlık istiyordu. Büyük bir tahammül ve sabır gerektiriyordu. Bu proje bedel istiyordu…
    Evet, sayın başkanım siz, şu anda o bedeli ödüyorsunuz. Bu bedel de şu anda sadece eleştirel boyuttadır. Buna katlanmak gerekmekte… Bir dahaki dönem yeniden başkanlığa aday olursunuz veya olmazsınız bilemiyorum. Bir kere ateşten gömleği giydiniz. Vatandaşa eleştirmek, size de sabretmek düşüyor. Ben inanıyorum ki; bugünler de geçecek, ilçemiz çok güzel, mamur, daha modern cadde ve sokaklara sahip olacak. O yüzden halkımız da sabretmeli, tahammül etmelidir. Unutmayalım ki " Halk gündelik düşünür. Yöneticiler ise asırlık düşünür." Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL, Antalya'ya bir dönem önce yapmış olduğu onca hizmetler yanında altyapı çalışmalarından kaynaklanan sebepler yüzünden az farkla da olsa seçim kaybetmişti. Ama nihayetinde kazanan Antalya olmuştu. Üstlenmiş olduğunuz bu projelerin bazen faturaları ağır olabiliyor. O yüzden halkımızı da anlayışla karşılamalıyız. Yani sayın başkanım yollarımızın savunulacak hiçbir yönü yok. 
    Şu ana kadar yerel medya olarak çalışmalarınıza eleştirel boyutta yaklaşmadık. Altyapı projenize hep destek verdik. Ama bu demek değildir ki sizin de eleştirilecek yönleriniz olmadı değil. CHARLES BUXTON'un sözüyle "Çoğu zaman en güçlü tenkit sessiz kalmaktır." Biz böyle düşündük. Halkımızdan gelen şikâyetler ve sosyal medyada konunun tartışılma boyutu ve seviyesi bu haberi yapma zorunluluğu oluşturdu. 
    Sevgili başkanım W. WHİTMAN bir sözünde diyor ki : " sizi eleştirenlerden, size karşı cephe alanlardan, sizinle yarışanlardan alınacak büyük dersler vardır." Bazen susmak en güzel cevap olabilir. Şahsınızdan kaynaklanan büyük sıkıntılar olduğu kanaatinde değilim. Ama acizane kanaatime göre sizi savunduğunu zanneden eyyamcıların, dalkavukların sosyal medyada oluşturduğu fuzuli gerginlik hiçte hoş değil. İnsanları eleştirirken, acımasız, seviyesiz olmamak gerekiyor. Çünkü önemli olan eleştirilen insanların bu konuyu ne kadar kaldırabileceğini düşünmek gerekiyor. Cenap Şehabettin de güzel bir sözünde buyuruyor ki; " Herkes benim düşünceme katılırsa, yanılmış olmaktan korkarım" bu sözün hepimize ışık tutmasını temenni ediyorum. 
    Hülasa şu anda ilçemizin, ilçe halkımızın en çok konuştuğu, en çok mağdur olduğu yollarımız ile ilgili söyleyeceğimiz şudur: " Vatandaşlarımıza sabretmekten başka bir çıkış yolu gözükmüyor. Sabredeceğiz. Güzel günlerin hayalleriyle yaşayacağız." 
    Yöneticilerimize de acizane söyleyeceğimiz onlarda sabredecek. Bugün günlerden cumartesi, 2 grayder art arda ana caddemizde "traşlama" yaparak, yolları temizliyorlardı. Hakikaten bir nebze de olsa yollarımızı biraz daha rahatlatıyor. Bu çalışmaların yanında bazı çok bozuk alanların kısmi de olsa kumlanması sürücüler açısından çok kolaylık arz edecektir. Telefon görüşmemizde bu konuya değinmiş, atılan kumun 2 gün sonra kaybolduğundan bahsetmiş idiniz. 
    Böyle olsa da, halkın en çok kullandığı bölümlerin kumlanmasını elzem görüyorum. Bunu yapacak personel, araç-gereç, malzemenin yanında kudretinizin de olduğunu biliyoruz. Bu gibi küçük tedbirlerle de olsa çalışmaların daha sık yapılması kanaatindeyim. 
      Unutmayınız ki; 
      " Suyun üstünde bile yürüseniz, yüzme bilmiyor" diye eleştirecek insanlar her zaman olacaktır. O yüzden sabrederek, doğru bildiğiniz yolda yürüyün, işinize bakın. Bu devasa projeyi biran önce bitirmeyi hedefleyin… 
    Saygı ve selamlarımla… 

Bu yazı 9913defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum