BÜLENT OKUNAKOL

BÜLENT OKUNAKOL


HAYATIMIZA YÖN VEREN DEĞERLER - 13 KİMLERDİ BU GÜZEL İNSANLAR? YENİDEN MİLLİ MÜCADELECİLER

30 Ocak 2021 - 18:53

           Sevgili okuyucularım;

            Yazı dizimizin bu bölümünde Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisinin 1991 yılında gerçekleştirdiği tarihi üçlü ittifakın öyküsüne geçmeden önce geçen bölümde ismini zikrettiğimiz eski Sağlık Bakanlarımızdan Sayın Halil ŞIVGIN’a telefonla ulaşarak söz konusu iddiayı bizzat kendisinden dinledim. Sayın Bakanımıza nezaketle sorularımıza cevap verdiği için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

ŞIVGIN; “EVET EDİBALİ’Yİ DAVET ETTİM.”

ŞIVGIN kendisinin Aykut EDİBALİ ile görüştüğü ve Anavatan Partisine daveti iddiasına karşılık şunları söyledi:
“ Evet sizin de bahsettiğiniz gibi ben Sayın Aykut Edibali ile görüştüm. Sayın Edibali sizler milliyetçi, muhafazakâr bir partisiniz. Anavatan partisi de aynı merkezde faaliyet gösteren bir partidir. Bu bağlamda sizleri partimize davet ediyoruz.” diye konuştuğunu aktarırken, diğer bahsedilen iddialar için ise; “bu tür mevzular o günkü ziyaretimizde gündeme gelmemiştir.” Şeklindeki düşüncelerini dile getirdi. 
 YENİ BİR İTTİFAK ARAYIŞI
Ayrıca Sayın ŞIVGIN daha sonraki yıllarda Aykut EDİBALİ ile herhangi bir irtibatınız oldu mu? Sorumuza karşılık;

 “Evet. Sonraki yıllarda tüm milliyetçi, muhafazakâr partilerin bir araya gelerek “büyük bir ittifak” oluşturmasını amaçlayan; Sayın Nevzat YALÇINTAŞ ile birlikte yürüttüğümüz bir oluşum için bir görüşmemiz oldu. Bu ittifakın çok kapsamlı tutulacağı ve liderlik konumunun da diğer parti liderleri ile dönüşümlü bir şekilde yürütüleceğini kendilerine ilettik. Ama maalesef Sayın Edibali’den olumlu bir cevap alamadık.”dedi.
Ardından Sayın Bakanımıza 2014 yılında Aykut Edibali ile birlikte, Afyon’da düzenledikleri “Türk Kurultayı” ile ilgili yönelttiğimiz bir soruya;

“ Güzel bir organizasyon, sonuç bildirgeleriyle önemli bir çalışmaydı. Bugün dünyanın 140 ülkesinde faaliyetlerini sürdüren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı yada kısa adı TİKA olan yurt dışı ofisleri aracılığıyla bulunduğu ülkelerde restorasyon, sağlık, eğitim, spor, kültür, tarım ve hayvancılık dallarında işbirliği yanında idari ve sivil alt yapıların geliştirilmesi gibi birçok alanda çok güzel hizmetler vermekte olan bu ajansın kuruluş temellerini, fikirlerini, şahsımın bakanlık yaptığı dönemde biz başlattık. Bu dönemde komünizm çökmeden önce de bugünkü Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarıyla çeşitli alanlarda irtibatlarımız olmuş, başta Sayın ÖZAL’ın ve diğer devlet yetkililerinin bu ülkelere olan gezi ve ziyaretlerini ben organize etmiştim. En son olarak ta rahmetli ÖZAL’ın bu cumhuriyetlere yaptığı bir dizi ziyaretlerini tertiplemiş, dönüşümüzde de rahmetli ÖZAL kanaatimce maalesef zehirlenerek şehit edilmiştir. Günümüzde de benzeri her türlü faaliyete aktif bir şekilde destek vermeye gayret ediyorum.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

Ayrıca bu tür mevzuların telefondan daha ziyade yüz yüze görüşmemizin daha faydalı olacağını belirterek bir Ankara ziyareti ile kendisi ile görüşebileceğimi söyleyerek açık kapı bıraktı. Şahsına gazetemiz ve okuyucularımız adına müteşekkiriz.
Saygıdeğer okuyucularım;

13.’sünü yayınladığımız yazı dizimizin ülke genelinde, özellikle Milli Mücadeleciler tarafından ilgiyle takip edildiğinden bahsetmiş idik. Bu bağlamda 1991 ittifakına geçmeden önce cevabi bir yazı gönderen, ittifaklara daha değişik bir boyutla yaklaşan, yazılarımızı dikkatle takip ettiklerini belirten, Millet Partisi Trabzon İl Başkan Yardımcılığı vazifesini yürütmekte olan Sayın Mehmet MUTLUOĞLU bir yazısını bize göndererek, sizlerle paylaşmamızı istirham ettiler. Söz hakkı olarak gördüğümüz bu yazıyı sizlerle paylaşmayı uygun görüyoruz:
 
AYKUT EDİBALİ VE MİLLET PARTİSİ NASIL BİR PARTİ?
MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ (HOROZ PARTİSİ)NDE ETKİLİ GÖREV TEKLİFİ

1980 sonrası 1983’te siyasi partiler kurulurken Turgut Sunalp’in kurduğu halk arasında Horoz Partisi olarak anılan, Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin teşkilatlanma başkanlığını ve teşkilatlanmasını Aykut Edibali ve ekibine vermek istediği yolunda da ben o dönemde çok ciddi yerlerden fikirler duymuştum. Bu da kabul edilmemişti. Bu olayların canlı tanıklarının birçoğu hala hayattadır. Hepsini bu konularda açıklama yapmaya, olayları aydınlatmaya çağırıyorum. 
OSMAN BÖLÜKBAŞI’NIN TAVRI
 
Biliyorsunuz 1960 ihtilali sonrasında da demokratik hayata geçilirken o dönem Millet Partisi’nin Genel Başkanı olan ve siyaseti bir fazilet ve erdem çizgisinde yürüten rahmetli Osman Bölükbaşı’na da yeni kurulacak hükümette yer vermek istenmiş, bakanlık teklif edilmiş ama O da: “Ben bir ihtilal hükümetinde asla yer almam.” diye ifade ederek cevaplamıştı.

BÜYÜK MİLLET İTTİFAKI
 
Daha sonra biliyorsunuz, 1991’de Türkiye’deki milli güçleri bir araya getiren rahmetli Erbakan, Türkeş ve Edibali arasında gerçekleşen “Büyük Millet İttifakı” içerisinde bulundu Sayın Edibali; kurucusu ve mimar oldu adeta. Dolayısı ile yıllarca eleştirdiği Özal’ın ona altın tepside sunduğu makamları kabul etmedi bugünkü Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Doğu Perinçek’in Vatan Partisi’nin, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Yalçın Topçu’nun durumuna düşmedi.
 
Rahmetli Erbakan 1991 “Büyük Millet İttifakı”ndan sonra 1995’te de Aykut Edibali’nin istediği şekilde İttifakı genişleterek seçime gitmiş olsaydı hem tek başına iktidar olurdu hem de içerisinde rahmetli Türkeş’in Edebali’nin, Muhsin Yazıcıoğlu’nun bulunduğu bir iktidar kolay kolay alaşağı edilemezdi ve bugünkü Türkiye bambaşka bir Türkiye olurdu.

FAZİLET, ERDEM VE AHLÂK PARTİSİ
 
Demek ki Millet Partisi bütün tarihi boyunca siyasi çizgisinde en ufak bir kırıklık bulunmayan dosdoğru bir harekettir ki bu “siyasi çizgisinde hiç bir kırıklık bulunmayan” ifadesi Sayın Edibali tarafından da sık sık ifade edilmiştir.

Demek ki millet Partisi bugünkü birçok siyasi parti de gördüğümüz gibi bir gün o safta bir gün bir gün şiddetle eleştirdikleriyle koltuk ve makam için aynı safta bulunmamış dosdoğru istikamet üzere yürüye gelmiştir.
Demek ki Millet Partisi 60 yıllık siyasi hayatında bir fazilet, erdem ve ahlak partisi olduğunu ispatlamıştır. İşte Milletimizden desteğini istediğimiz Millet Partisi böyle efsane bir partidir. Mehmet MUTLUOĞLU.


Sayın MUTLUOĞLU daha sonra da şahsımı bizzat arayarak; “yazınızın ittifaklarla ilgili bölümüne geçmeden önce göndermiş olduğum bazı açıklayıcı hususların da okuyucular tarafından bilinmesi kanaatimce faydalı olacaktır. Yazımızın yayınlanması tarafımızca memnuniyetle karşılanacaktır. Yazı dizinizin devam etmesi ve hayırlara vesile olması düşünceleriyle teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar dilerim.”şeklinde ifadelerde bulundu.  

            Önümüzdeki hafta kaldığımız yerden devam etmek temennisiyle Allah’a (cc) emanet olunuz aziz okuyucularım.             
            

Bu yazı 454 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar