BÜLENT OKUNAKOL

BÜLENT OKUNAKOL


HAYATIMIZA YÖN VEREN DEĞERLER – 15 KİMLERDİ BU GÜZEL İNSANLAR? YENİDEN MİLLİ MÜCADELECİLER

14 Şubat 2021 - 20:05 - Güncelleme: 14 Şubat 2021 - 21:41

Sevgili okuyucularım;

1991 Genel Seçimlerinde Refah Partisi, Islahatçı Demokrasi Partisi ve Milliyetçi Çalışma Partisi arasında gerçekleştirilen üçlü ittifakın hikâyesini anlatmaya devam ediyoruz. Yaptığımız araştırmalar, bilhassa IDP mensuplarından dinlediğimiz hatıralar ışığında söyleyebiliriz ki; bu ittifak süreci çok çalkantılı ve sancılı bir şekilde gelişmiş. Refah Partisi ve Milliyetçi Çalışma Partisi arasında yaşanan sıkıntılar RP tabanı yanında, bilhassa Güneydoğu eksenli teşkilatların MÇP reddiyesi ve MÇP kanadında da oluşan memnuniyetsizlikler… Belirsizlikler, tutarsızlıklar bazen had safhaya ulaşmış ittifak bir gelmiş, bir gitmiş liderler ve üst düzey yöneticiler arasında ciddi sıkıntılara sebep teşkil ederken, IDP cenahı ise nerdeyse şartsız-koşulsuz bu ittifakın kurulması için olanca gücüyle çabalamıştır.Partilerin zirvesinde bu tür sorunlar yaşanırken RP’nin Güneydoğu illeri hariç genellikle ülke genelinde tabanda müthiş bir heyecan ve sevinç kaynağı oluşturmuştur.

Yani işbirliğine katılan partilerin tabanları çok büyük ölçüde ittifakı desteklemiş, ancak MÇP ve Refah Partisinde homojen bir destek olmamasına karşın IDP son derece ortak ses, ortak bir kararla ittifakın gerçekleşmesi için olağanüstü bir gayret sarf etmiştir.Geçen sayımızda ittifak olayında yaşanan bazı gelişmeleri sizlerle paylaşmış idik. Özellikle son gün IDP Lideri Aykut EDİBALİ’nin liste oluşumunda yaşanan haksızlık ve şaibelere; Alparslan TÜRKEŞ’e karşı takınılan tavır karşısında son derece kararlı bir şekilde Erbakan’a ulaşıp ittifak için son sözü söylemesi (Türkeş’in bulunmadığı bir ittifaka kesinlikle katılmıyoruz.) ittifakın gerçekleşmesinde çok önemli bir etken olduğunu anlıyoruz.Halkın, milliyetçi-muhafazakâr kesimlerin, aynı fikirlerin temsilcileri sivil toplum kuruluşlarının vermiş olduğu desteklerle birlikte oluşturulan ittifak, ülke genelinde bayram sevinciyle karşılanmış, her üç partinin tabanları ve destekleyicileri gözyaşlarıyla birbirleriyle sarılarak bu gelişmeyi kutlamışlardır. Seçim çalışmalarına başlanacağı günlerde ne hikmetse Erbakan’ın her iki liderden sakıt çalışmalar yürüttüğü gözlemlenmiş, yapılan uyarılar sonrası, seçim startı üç liderin katılacağı bir basın toplantısıyla verilmiş ve bu üç lider zaman zaman düzenlenen büyük mitinglerde halka birlikte hitap etmişlerdir. Partilerin tabanlarının olanca gücüyle, fedakârca çalışmaları, sonuçları itibariyle Türk siyasi hayatında çok önemli gelişme ve değişimlerin yaşanacağı bir seçimi başarıyla tamamlamışlardır.

20 Ekim 1991 Genel Seçimleri sonrası Doğru Yol Partisi - % 27,0 / 178 Milletvekili. Anavatan Partisi % 24,0 / 115 Milletvekili. Sosyal Demokrat Halkçı Parti % 20,8 / 88 Milletvekili. Refah Partisi % 16,9 / 62 Milletvekili. Demokratik Sol Parti % 10,8 / 7 Milletvekili. Sonuçları alınmıştır. Seçime katılım oranı % 83,9’dur.
Refah Partisi listesi ile girilen üçlü ittifaklı seçimde 62 Milletvekili kazanılmış, bu sayının 19’u MÇP Milletvekilli, 3’ü IDP’li Milletvekilli, kalan 40 vekil ise Refah Partisi kökenli olmuştur. Alparslan TÜRKEŞ Yozgat’tan, Aykut EDİBALİ Kayseri’den seçilirken, diğer Milli Mücadele kökenli, iki vekil ise TOKAT’tan MKYK üyesi İbrahim KUMAŞ ve Kahramanmaraş’tan Recep KIRIŞ IDP adına meclise girmişlerdir.1991 seçim sonuçları günümüzde söz sahibi siyasi aktörlerin siyaset sahnemize çıktığı çok önemli bir seçimdir. Aynı zamanda Rahmetli MUHSİN YAZICIOĞLU, (daha sonra MHP’den ayrılarak Büyük Birlik Partisi’ni kuracaktır.) Koray AYDIN-Trabzon’dan, daha sonraki hükümetlerde Bayındır Bakanlığı, (günümüzde ise İyi Parti Teşkilat Başkanı). Abdullah GÜL–Sivas yanında, Tayyip ERDOĞAN tercihli sisteme göre seçilemiyor ama gelecek dönem İstanbul Belediye Başkanı olarak karşımıza çıkıyor. Abdullatif ŞENER, Melih GÖKÇEK (Ankara Belediye Başkanı) ve Salih KAPUSUZ gibi birçok isim 19. Dönem Milletvekilleri olarak parlamentoya girmişler, ileri dönemlerde Türk siyasi hayatının güçlü siyaset adamları olmuşlardır. Refah Partisi’nin yükseliş dönemi başlamış, Refah’ı daha sonra iktidara taşıyan aslında bu seçimin sonuçları olmuştur. Refah Partisi bu seçim sayesinde daha geniş kitlelere ulaşarak kendini tanıtma şansı yakalamıştır.MÇP ise atlattığı 12 Eylül travmasından sonra ayağa kalkacak, MHP adını alacak, Ülkücü Hareketin yeniden mecliste temsilini sağlayacaktır. Ülkücü Camia bu seçim sonuçlarını “2. Ergenekon’dan Çıkış” olarak görmüş, bu sonucu medya organlarıyla duyurmuştur. IDP, Milli Mücadele Hareketini ilk kez parlamentoda 3 milletvekili ile temsil etmeye başlayacaktır.      

Bu sonuçlar neticesinde Anavatan Partisi’nin 8 yıl sürecek tek başına iktidar süreci sonlanmış, yeniden koalisyonlar dönemi başlamıştır. 19. Dönem seçimleri adeta ittifaklar seçimi olmuş, SHP ile HEP ittifakı 88 vekille meclise taşınmıştır. O dönem yasal bir zemini olmayan “ ittifak” seçim sistemi günümüzde ise yasal düzenlemeler ile güncellenmiş, partilere ittifak yapma özgürlüğü tanınmıştır. İttifaklar sayesinde yüzde 1 oy oranına sahip partilerin dahi mecliste temsil edilme hakkı elde edilmiş, çok küçük oy oranlarının, ittifaklar sayesinde ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Yüzde 1’lik Saadet Partisi oyu, ittifaklar sayesinde çok önemli bir konumda addedilmektedir.
Saygıdeğer okuyucularım, Türk Siyasi hayatında çok önemli bir yere sahip “1991 üçlü ittifakının” günümüzde ve geleceğe verdiği mesajlar açısından daha geniş irdelenmesi kanaatindeyiz. Konu ile ilgili daha geniş bilgi edinmek isteyenler, rahmetli Dr. Hamdi KALYONCU’nun “Üç Gülün Hikayesi” adlı kitabını okuyabilirler.

İttifak sürecinde “İttifak Komisyonun”da yer almış, seçim sonrası IDP safından Tokat Milletvekili seçilerek meclise girmiş Sayın İbrahim KUMAŞ’ın hatıralarını sizlerle paylaşma ümidi ile…

Sağlık ve afiyette kalın…
Rabbimize emanet olunuz saygıdeğer okuyucularım.   


YAZI DİZİMİZE YORUMLARIYLA DESTEK VEREN OKURLARIMIZDAN BAZILARININ MESAJLARINI DA BU BÖLÜMDE SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ...
            
                              
 

Bu yazı 1536 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar