BÜLENT OKUNAKOL

BÜLENT OKUNAKOL


Seçime Doğru

18 Mayıs 2015 - 12:37

Genel seçimlere yaklaştığımız bu günlerde; ülkemiz ve ilçe genelinde siyasi çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Seçime katılan siyasi partiler, adayları ve temsilcileri genelde ve yerelde birçok vaatlerde bulunuyorlar. Hatta bazıları noter onaylı taahhütlerini yerine getirme garanti belgesi dağıtıyorlar. Seçim öncelerini bu yönden önemsiyorum. Bu dönemde alınan vaatler önemlidir. O yüzden bu zaman dilimini iyi değerlendirmek gerekiyor.

 

Farkında mısınız bilmiyorum? Sanki bu seçimler geçen yıllara göre biraz daha şaşaadan, tantanadan uzak, çok daha sakin bir ortamda gerçekleşiyor. Allah nazardan korusun!

 

Kavgadan, gürültüden, çatışmadan, terörden uzak bir seçim atmosferi yaşadık şu ana kadar…

 

İlçemiz Gölhisar’da da böyle bir ortam hakim. Her partiden değerli milletvekili adayları geliyorlar, ziyaret ediyorlar, halkımızla buluşuyorlar. Bire bir ya da toplu bir şekilde düşüncelerini açıklıyorlar. Toplantılarla birçok vaatlerde bulunuyorlar. Biz Gölhisarlılar olarak ilçemiz ile ilgili bu seçimden neler bekliyoruz? İlçemizin öncelikleri nelerdir? Yakın, orta ve uzun vadelerde ihtiyaçlarımız nelerdir? İlçemizin eksikliklerini ve beklentilerimizi tespit edip; adaylara ne derece anlatıp, aktarabiliyoruz? Dilerseniz bu konuda sizinle biraz hasbihal edelim.

 

Yazılarımızı takip eden okuyucularımız! hatırlayacaklardır. Gazetemizi devraldığımız günden bu tarafa yazılarımızda ilçemizin sorunları ve çözüm yolları yanında gelecek senelerde ihtiyacımız olan hizmetlerle ilgili birçok köşe yazısı yayınladık. Acizane düşüncelerimizi, fikirlerimizi kamuoyuna aktararak en azından ilçe halkımızın ve yöneticilerimizin ilgisini uyandırarak dikkatlerini çekmiş, bu alanlarda insanımızın kafa yormasına fikir üretmesine, plan ve proje hazırlamasına vesile olmak istemişizdir. Şunu kabul etmek zorundayız ki; geçtiğimiz dönemlerde hakikaten ilçe sorunlarımız ve beklentilerimiz ile ilgili çok olumlu gelişmeler olmuş, Gölhisar’ımız güzel hizmetler almıştır. Çok arzuladığımız hızla da olmasa birçok eksiklerimiz tamamlanmıştır. Emeği geçen herkese bu konuda müteşekkiriz.

 

Elbette biz ilçemizi küçük ilçelerle, onların kalkınma hızıyla bir tutmayacak, kıyaslamayacağız. Çavdır olsun, Altınyayla olsun bu ilçeler bizim ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz ne kadar mamur ve müreffeh olursa bizim gurur ve kıvanç kaynağımız olur. Biz kendimizi Acıpayam ve Bucak gibi denk olabileceğimiz daha büyük ilçelerle kıyaslamamız gerekir. Onların aldığı hizmet ve yatırımları istemek en doğal hakkımız olmalı… Olmalı ki onlarla yarışabilme gücünü kendimizde bulabilmeliyiz. Bunun için devlet imkanlarından yararlanmak için en büyük gösterge; iktidar partisinin, belediyesinin varlığı iddia edilir. Bu doğrudur. Fakat önemli olan devletin ve hükümetin gücünden nasıl, ne zaman, nerede, ne şekilde faydalanılacağıdır. Siz doğru ve yerinde projeler üretmez, bunları en iyi, en doğru şekilde doğru adreslere götürmez, bu plan ve projelerin takibini yapmaz ve ISRARCI olmazsanız sadece günü kurtarır, zamanınızı idare edersiniz.

 

 - Gölhisar Devlet Hastanesi inşaatında yaşanan tıkanıklıklar gibi… 100 yataklı devlet hastanesinden 50 yataklı devlet hastanesi statüsünü kuzu kuzu kabullenmemiz gibi. Yeni devlet hastanesinin inşa yeri ve konumu ile ilgili yaptığımız iç çekişmelerimiz nedeniyle belki de devasa bir 100 yataklı hastane,   50 yataklı bir hastaneye kurban edildiği gibi… Acıpayam’a yapılmış 100 yataklı, Bucak’a yapılmakta olan 200 yataklı devlet hastanelerine bakıp ta imrenmemek, hayıflanmamak mümkün değil. Okuyucularımız bu konuda gazetemizin haberlerinde ve şahsımın yazılarında yalvarırcasına yaptığımız yayınlarımızı hatırlayacaklardır. O günden bu güne 3 – 4 yıl geçti. Kabullendiğimiz 50 yataklı devlet hastanemizin inşaatını hala bitiremedik.(!)(?) Bana göre gene iddia ediyorum; hastanemizin inşa alanı seçimi yanlıştı. Korkarım 5-10 sene sonra yeni bir hastane yapmak için tartışmalara başlayacağız. Yazık bu devlete! Yazık bu halka! Yazık harcanan bunca emeğe... Bence bu seçimlerde alacağımız en güzel vaatlerden biri; “ inşaatı tamamlanmış, tüm teçhizatı yerleştirilmiş, tüm ekipman, personel ve uzman hekim kadroları doldurulmuş, güzel bir hastane” olmalıdır. Eminim ki Gölhisar ve çevre halkının kısa vadede en büyük beklentisi budur. İnşallah önümüzdeki yıllar,  halkımız komşu il ve ilçe hastaneleri yollarına yeniden revan olmazlar!..

 

 - Diğer bir önceliğimiz de hayalimizde yaşattığımız; Gölhisar-Fethiye yolu. Olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır. Geçen gün konuşmasında Burdur Ak Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı Sayın Reşat PETEK, bu yolla ilgili gelişmelerden bahsetti. Kesinlikle bu sözlerin ve vaadin takipçisi olmalıyız.

 

- Bölgemize hitap edecek Büyük Adliye Sarayı yeniden gündemimize gelmeli ve elimizi çabuk tutmalıyız. Hafife alınacak bir yatırım, bir kamu projesi değildir.

 

 - İlçe Emniyet Müdürlüğü binamıza biran önce kavuşmalıyız. Tabi siyasiler olarak hangi mahalleye yapabileceğimize karar verebilirsek?!

 

 - Geleceğimizin parlayan yıldızı, kalkınmamızın öncüsü olacağına inandığımız tarihi doğal turizm politikamızın ana dinamiği olacak;” Kibyra’mız” ile ilgili çalışmaların hızlandırılması, kaplumbağa yürüyüşü temposundan çıkarılıp, yüksek ödeneklerin ayrılarak ilçemize kazandırılması.

 

 - Meslek Yüksekokullarımıza yöremize hitap edecek, branş bölümlerinin açılmasının hızlandırılması.

             

 

 - Geçen yıllar, İl Genel Meclisi Üyeliği ve Gazeteci kimliğim ile ilçemize bir “Güreş Eğitim Merkezinin” kazandırılması konusunda şahsım olarak yapmış olduğum çalışmalardan sonra ki;  2 milletvekilimizin bu konuda sözleri vardı. Başta mevcut belediye başkanımızın da konu ile ilgili çalışmaları vardı. Görüşmelerimizde olumlu neticelerin alınacağı söylenmişti. Fakat sonuç hayal kırıklığı olarak karşımıza çıktı! Sebeplerini bilmiyorum. Halbu ki ilçemiz ve çevresinde müthiş bir potansiyele sahiptik. Bu potansiyeli rapor halinde gerekli mercilere iletmiştik. Sonuç üzücüdür. Gene de ISRARCI bir şekilde bu projenin takip edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

 

 - Eğitim alanında eksik olan okullarımızın yeniden tespiti yapılarak, mesleki liselerin ilçemize kazandırılması konusunda yetkililerimiz gerekli hazırlıkları yapmalı…

 

 - Özellikle ilçemiz ve çevresine hitap edecek bir “SPOR LİSESİ”ne ihtiyaç olduğu düşüncesindeyim. Gölhisar ve çevre gençliğine yapılabilecek en güzel hizmetlerden biri olduğunu zannediyorum. 

 

- Tarım ve hayvancılık alanlarında gelinen mesafe sevindiricidir. Kendi ürettiğimiz ürünlerimizi ham maddeden işlenmiş ürüne dönüştürme konusunda (sanayileşme) özel ve resmi temaslarla “MARKALAŞMA” ya gidecek çalışmalar yapılmalı. Bilhassa son dönemlerde “SERACILIK” konusunda üreticinin önünü açacak, pazarlama konusunda sıkıntıları giderecek “PROFESYONEL” altyapı sorunlarının çözümleri şimdiden düşünülmeli, üreticinin pazarlama sıkıntıları giderilmeli. Bu konuda ileriye dönük büyük” HAL” çalışmaları göz önünde tutulmalıdır ki; ürettiğimiz ürünler çiftçimizin elinde kalmasın, heder olmasın. 

 

Şimdilik; şahsi kanaat ve düşüncelerim bunlardır. Eksiklikler ve hatalar olabilir. Asıl amacım Gölhisarlı’nın bu seçim öncesinde BÜYÜK DÜŞÜNÜP, SİYASİLERLE DOĞRU DİYALOGLAR yapabilmesi! En azından bu manada düşünce ve fikir üreterek, milletvekili adaylarımızdan bunları talep ederek, ortak bir tavır takınılmasına yardımcı olabilmektir. Yanılgılar bana ait, doğrular ise tüm halkımızın olsun…

 

Bu seçimin tüm ülkemize, ilimize ve ilçemize hayırlara vesile olmasını niyaz eder, tüm partilerimize ve adaylarımıza başarılar temennisiyle…

 

Hepimiz Allah’a emanet olalım, O’na emanet kalalım….

Bu yazı 10342defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum