İBRAHİM KUMAŞ

İBRAHİM KUMAŞ

SÖZÜN ÖZÜ

Ah! Keşke...

17 Nisan 2021 - 21:44


 

Selam üzerinize olsun.

Keşke sözünün Türkçe sözlükteki anlamı; “Dilek anlatan cümlelerin başına getirilerek ne olurdu anlamında özlem veya pişmanlık bildiren bir söz.” olarak verilmektedir. Kur’an’ı Kerim’de 31 ayette keşke kelimesi geçmektedir. Keşke sözünü kullanmayan hiçbir insan yoktur.

Avustralyalı hemşire Bronnie Ware 8 yıl boyu ölüm döşeğindeki hastalara tek tek en çok neden pişman olduklarını sormuş, bunları da kişisel bloğunda paylaşmış, 3 milyondan fazla kişi okumuştur. Bunun üzerine “Ölüm Döşeğindekilerin En Büyük 5 Pişmanlığı ”diye kitap yayınlamıştır. Buna göre;

”1.Keşke kendi hayatımı yaşama cesaretini gösterebilseydim.

2. Keşke o kadar çok çalışmasaydım.

3.Keşke duygularımı açıklama cesareti gösterebilseydim.

4.Keşke arkadaşlarımla daha fazla görüşseydim.

5. Keşke daha mutlu olmama izin verseydim.”

Bu pişmanlıklar yolun sonuna gelmiş artık yapacağı bir şeyi kalmamış insanlar için bir anlam ifade etmez. Ancak hayatta olanlar için ders olabilir.

Hala canımız bedende iken annemizi, babamızı ihmal mi ettik, kardeşlerimizi, akrabalarımızı ve arkadaşlarımızı mı üzdük, kırdık mı değerlendirmeliyiz. Ne kadar zamanımızın kaldığını bilmediğimiz bir dünyada muhasebesini yapmada da gereğini yerine getirmede de geç kalmamalıyız.

Allah insanlar uyarıyor. Zamanımız varken doğru seçim yapalım gerçeğe inanalım, Boş lüzumsuz temennilerde bulunmayalım. Zira son pişmanlık fayda vermez.

Bu yazı 96 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum