İBRAHİM KUMAŞ

İBRAHİM KUMAŞ

SÖZÜN ÖZÜ

Her zaman O'nun rehberliğine muhtacız!

27 Mart 2021 - 22:30Selam üzerinize olsun.

Allah (c.c. celle celaluhu) insanı yarattıktan sonra, insanların yaradılışına uygun yaşamaları için, yine insanların içinden seçtiği peygamberlerle emir ve yasaklarını bildirmiştir. Onlar da insanlara Rehber ve en güzel Örnek olmuşlardır. İlk peygamber Hz. Âdem (a.s. aleyhis selam) son Peygamber Allah’ın âlemlere rahmet olarak gönderdiği Hz. Muhammed (s.a.s. “Sallallahü aleyhi ve sellem”)’dir. Hıra’da Ramazan ayında Kur’ân âyetleri inmeye başlamış ve 23 yıla yakın bir sürede tamamlamıştır. Çok çetin bir mücadele veren Hz. Peygamber(s.a.s.), Allah’ın yardımı ile aldığı görevi yerine getirmiştir.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah'ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik.” (Ahzab 33/45-46)

“İçinizden Allah’ın lütfuna ve ahiret gününe umut bağlayanlar ve Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki Resûlullah’ta güzel bir örneklik vardır.” (Ahzab 33/21)

Peygamberimiz de “Ben, (başka değil, sadece) iyi ve güzel ahlâkı tamamlamak (uygulamak) için gönderildim” buyurmuştur.

O, şöyle dua ederdi: “... (Allah’ım!) Beni güzel ahlâka eriştir. Senden başka güzel ahlâka eriştirecek yoktur. Kötü ahlâkı benden uzaklaştır. Senden başka kötü ahlâkı benden uzaklaştıracak yoktur!”

Hz. Aişe annemiz de peygamberimizin ahlâkını soran arkadaşlarına” Peygamberimizin ahlâkı Kur’an’dı” demiştir.

Sevgili peygamberimizin görevi, sadece Allah’ın emirlerini bildirmek değildir. Hayatında onları uygulamak, Müslümanlara rehberlik yapmak ve örnek olmaktır. Peygamberimiz bir hutbesinde “Sözün en güzeli Allah’ın Kitabı’dır. Rehberliğin en güzeli ise Muhammed’in rehberliğidir,” buyurmuştur.

Kur’an’ı anlamak için O’nun hayatını bilmek; O’nun ahlâkı ile ahlaklanmak ve O’nu tanımak hepimizin üzerine bir borçtur. Bu sebeple O’nun hayatını bilmeli ve O’nun yolundan gitmeliyiz. Dünya ve ahiret kurtuluşumuz için bu şart. Her zaman O’nun rehberliğine muhtaç olduğumuz gerçeğini asla akıldan çıkarmamalıyız

Bu yazı 2942 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum