İsmail AYDIN

İsmail AYDIN


Memleketin Düğümünü Çözeceksiniz...

28 Mayıs 2018 - 09:53

 Bir grup arkadaşla çalışıyoruz. Anadolu’ya gönderilecek Yeniden Milli Mücadele mecmualarının paketleme işlemleri yapılıyor. Paketlerde sağlam olduğu için kendir yapımı ip kullanılıyor. Ancak bu iş için yalnız eldeki hazır ipler değil, tasarruf düşüncesiyle postadan gelen sağlam koli ipleri de kullanılıyor. Onları bu şekilde değerlendirmek hem millî ekonomiye, hem de Mücadele hareketinin kıt imkânlı bütçesine katkı oluyordu. Daha da mühimi israftan kaçınılmış oluyordu. Ayrıca belirtmeye gerek yok ki, bunu öğrenen her arkadaş aynı zamanda millî ve manevî bir terbiye de kazanmış oluyordu.

                 Halen Noter olarak çalışan bir arkadaşımız, kendisini Kütahya’da ziyaret ettiğimizde, eşim ve oğluma yemek ve mutfak kültürü hakkında bizden çok şey öğrendiğini söylemişti. Arkadaşımız, bunu sevgili eşine ve çocuklarına zaman zaman hatırlattığını ifade ederken bizi de hayırla yâd ettiğini söylüyordu. Keza, Tatvanlı iki kardeş olan iki arkadaşımız da –ikisi de Noter meslektaşımız-  evlerinde bizi misafir ederlerken eşime ve kendi eşlerine israftan nasıl kaçındığımızı nükteli ve tatlı latifelerle anlatırken bizi duygulandıran ifadelerle: “İsmail Ağabey, sofraya oturduğumuzda eski ekmekleri tükettirmeden yeni ekmek yememize izin vermezdi. Bugünlerde çok şikâyet edilen ekmek israfına biz ta o tarihlerde bu şekilde karşı koyuyorduk. Keşke herkes, yalnız ekmekte değil her konudaki israftan bu şekilde kaçınabilseydi” diyorlardı.

                Evet,  yukarıda bagaj iplerinden söz ediyorduk. Postadan gelmiş iplerden birinde genç arkadaşlar, çözmekte zorlandıkları bir düğümle karşılaşıyorlar. Kendi aralarında “Düğümü çözemiyoruz” diye konuşurlarken, araya bizim sesimiz karışmış: “Memleketin düğümünü çözmeye azmetmişsiniz de bir ip düğümünü mü çözemeyeceksiniz?”

                Düğüm el ve tırnak yardımıyla çözülür. Ancak düğüm çok sıkı ise tırnak işlemez ve düğüm çözülmez. Arkadaşlar, düğümünü çözemedikleri ipi bana getiriyorlar. Gerçekten çok sıkı bağlanmış ve kördüğüm olan ip çözülmüyor. Hemen orada temin ettiğimiz bir çivi yardımıyla düğümü çözüp ipi ellerine veriyorum. Paketleme işi böylece devam ediyor.

                Yaşadığımız bu olayı, yıllar sonra o grup içinde bulunan bir arkadaşımız bir anı olarak anlattığında hislendim. Arkadaşımız her fırsatta birbirimize bir şeyler anlatmaya çalıştığımızı; her an birbirimizden bir şeyler öğrendiğimizi; kafalarımızın sürekli memleket meseleleriyle meşgul olduğunu; her olayı eğitim amaçlı değerlendirdiğimizi ve bu tür çıkışların ufuk açtığını söylüyordu. Arkadaşımızın zenginleştirilmiş ifadelerle bir de temennisi vardı: Keşke şimdi de zekâmız o bakış açısıyla işlese ve gönüllerimiz aynı heyecanlarla dolsa, taşsa, coşsa, cûşa gelse!

                Böyle bir temenniye ne denirdi? Biz de arkadaşımızın temennisine katıldık ve “keşke” dedik! Keşke!

Bu yazı 62147 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum