İSMAİL YAĞCI

İSMAİL YAĞCI


ÇAĞIMIZIN BAŞ BELASI DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI)

18 Ocak 2016 - 09:49

    Kendimizde olmasa da ailemizde veya çevremizde mutlaka bir şeker hastası vardır. Türkiye'de 40 milyon şeker hastası olduğu iddia ediliyorsa, şeker hastalığının "ÇAĞIMIZIN BAŞ BELASI" olarak görmek yerinde bir karar olacaktır. Toplumun bütün kesimini ilgilendiren bu hastalık 14 kasım günü "DÜNYA DİYABET GÜNÜ" olarak ilan edilmiştir.
DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI) nedir?
    Diyabet, kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Ülkemizde yaklaşık 40 milyon diyabetli olduğu bilinmektedir.
    Diyabetin nasıl bir hastalık olduğunu anlayabilmek için öncelikle insan vücudunun işlevlerini yerine getirirken gerekli olan enerjiyi nasıl sağlayacağını bilmek gerekir. İnsan vücudunun enerji ihtiyacı yiyeceklerdeki karbonhidrat (şeker), protein ve yağlardan sağlanır. Sindirim sisteminde parçalanarak kan dolaşımına geçen bu besin öğelerinin en önemlisi glukoz adı verilen basit şekerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücuttaki tüm organların enerji kaynağıdır. Gülukozun enerji sağlayabilmesi için kan akımından ayrılarak vücut hücrelerinin içine girmesi gerekmektedir. Glukozun kanı terk ederek hücrelerin içine girmesini pankreas adı verilen organdan salgılanan insülin hormonu sağlamaktadır.
    Pankreastan insülin hormonunun salgılanmasının azalması veya salgılanan insülinin yeterli etkiyi gösterememesi durumunda kan şekeri yükselerek diyabet ortaya çıkar.
    Diyabeti sadece kan şekeri yüksekliği olarak düşünmek hastalığı çok basite almak olur. Çünkü diyabet, zamanında teşhis ve düzenli takip tedavi edilmezse birçok organda hastalıklara yol açar.
ŞEKER HASTALIĞINI BELİRTİLERİ:
Yorgunluk, halsizlik, ağız kuruluğu, susuzluk hissi, çok su içme, sık idrar yapma,yaraların geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı cilt, sık enfeksiyon gelişmesi, açlık hissi ve çok yemek yeme, görme bulanıklığı.
ŞEKER HASTALIĞININ RİSK FAKTÖRLERİ:
Obezite,ailesinde diyabetli bulunanlar, gebelik diyabeti veya iri doğum öyküsü, ileri yaş (Tip 2 diyabet için), hareketsiz yaşam,hipertansiyon ve hiperlipidemisi bulunanlar.
DİYABETLİ HASTA SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN NE YAPMALIDIR?
    Asla öğün atlamamalı, mutlaka 2 saatte bir öğün tüketmeli ve tıka basa yememelidir. Glisemik indeks kavramını öğrenmeli, diyabetin glisemik yükünü yönetmeyi bilmelidir. İncir, üzüm, karpuz, muz, pirinç, beyaz ekmek, patates, mısır, kestane yani şekerli her yiyecek kan şekerini yükseltir. Kan şekeri dengeye girinceye kadar bunları tüketmeyin.
    Beyaz ekmek yerine tam buğday veya kepek ekmek, beyaz makarna yerine tam buğdaydan yapılan veya entegral makarna veya bulgur olabilir.
    Şeker ve şekerli olan tüm gıdaları hayatınızdan çıkarmalıyız.Ama bu tatlı yemeyeceğiniz anlamına gelmez. Tatlılar az miktarda ( bir- iki lokma) alınabilir. Her gün yürüyüş yapmak size çok iyi gelecektir. Kan şekeri de düşer. Aç karnına yürüyüş yapmayın. Yemekten 1 saat sonra yürüyüş yapın ve yürüyüş yapmadan kan şekerinizi ölçün. Kan şekeriniz 80 mg altında ise veya 300 mg üzerinde ise spor yapmayın. Günlük tutun, yediklerinizi içtiklerinizi, sporunuzu ve kan şekerinizi yazın.
    Mutlaka düzenli şekerinizi takip eden hekim ile görüşün. 

 

Bu yazı 64931 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum