İSMAİL YAĞCI

İSMAİL YAĞCI


SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

28 Aralık 2015 - 11:08

    SİVİL TOPLUM, bir devletin otoritesi altında varlık gösterip kanunla yaşayan, devletten bağımsız (özerk), gönüllülük esasına dayanan örgütlü bir topluluktur. Daha genel anlamıyla; kendi amaçları peşinde olan bireylerin oluşturduğu "özel" kurumları (kamusal olmayan) ifade eder.Diğer bir deyişle; Devletin müdahalesi dışında kalmış ve bireylerin kendi kendilerini  yönlendirebildikleri  demokratik bir yapıdır. Sendika, vakıf, dernek gibi.
                     Kar amacı gütmeyen, toplumun ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan bu kuruluşlar gerçek amacında mı çalışıyor acaba? Diye sorguladığımızda, nasıl bir durumla karşılaşacağız.
                    Ülkemizde :
                   Mesleki dayanışma 15510, Hemşeri derneği 8434, Sosyal alanda dayanışma derneği 13634, spor kulübü 12380, Cami yararına 13400, Kuran kursu 1081, Sanat derneği 1706 ve 10 binlerce değişik alanlarda faaliyet gösteren dernekler kuruludur. Kooperatif, vakıf, Konfederasyonlar, cemiyetler, toplulukları da koyarsak oldukça yüksek bir sayı oluşturmaktadır. Toplumun çıtasını yükseltmek, üyelerini maddi manevi destek sağlamak için kurulan bu sivil toplum örgütlerinin amaçlarından uzaklaştığını görüyoruz.  Özellikle, hemşeri derneklerinin tüzüklerinde; sosyal, yardımlaşma, dayanışma, kültürel, turizm gibi sıfatlarla ifade edildiği görülmektedir. N e yazık ki bu gibi sıfatlar ile ifade edilen çoğu kuruluş amacından uzak, lokal işletmeciliği gibi çalıştığı görülmektedir. 
                  Sivil toplum örgütü olarak kurulan kurumlar tüzüğünde belirtilen maddeler doğrultusunda faaliyet alanı oluşturup, toplumsal görevini yerine getirmelidir. Antalya'da kısa adı ANŞOYAD olan Antalya Şair, Ozan, Yazar, Ressam kültür derneği var.  Dernek; üyelerin aidatı ve yapılan bağışlarla yaşamını sürdürüyor. Ben bu derneğin yönetim kurulu üyesiyim.  Derneğin temel amacı; sanatsal faaliyetlere sergilemek ve sanatsal yeteneği olan kişileri topluma kazandırmaktır.  Dernek bu alanda her türle sanatsal faaliyetleri sergilemekte, her hafta bir etkinlik düzenleyerek, belirli bir konu da uzman olan, seminer vermekte, katılımcıları şiir ve müzik dinletisi sunarak, zenginlik oluşturmaktadır. Amacı doğrultusunda hizmet üreten, çevresinde örnek yapı oluşturan bu derneği; başta başkan Şükrü Erciyeslioğlu olmak üzere, emeği geçenleri candan ve yürekten kutlarım. 
             Sonuç olarak; Sivil toplum kuruluşları, kuruluş amacı doğrultusunda faaliyet sergilerse, mutlak surette ülkemiz ve toplum açısından oluşan sıkıntıları gidermede önemli görev yapmış olacaktır.

 

Bu yazı 24382defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum