MEHMET ÇELİK (EYİSİ)

MEHMET ÇELİK (EYİSİ)

MİSAFİR KALEM

" BEN "

10 Şubat 2020 - 12:18

    Sayın okuyanlarım,

    Ben sözcüğü neyi çağrıştırıyor? Apaçık bencilliği, ferdiyetçiliği, kendini beğenmişliği, içinde bulunduğu insanları aşağı görmeyi, sadece ben olayım. Daima benden söz edilsin, yapılan bütün faaliyetlerde ben zirvede olayım, adım sınırları aşsın küçük büyük herkes beni tanısın. Daha birçok akla gelmedik doyumsuzluklar.
    
    Psikolojide iki olgu vardır. (-) ve (+). Eksiden herkes gocunur. Buna kompleks diyoruz. Çoğu insanlar başkalarına kompleksli derler. Kendisi değilmiş gibi. Sıradan birine sorulsa? Sende artısı mı, yoksa eksisi mi var dense, tabi ki artısını tercih ederler..

    Sayın Okuyanlar, öğrenelim! Psikolojinin eksisine "Aşağılık kompleksi", artısına da "üstbenlik" denir. Yukarıda yazdığımız bir sürü maskarılıkların tümü üstbenliğin kırıntılarıdır. Aşağılık kompleksinden ziyade Üstbenlik bir nevi hastalıktır.

    Bir Örnek: Bir gence kız istemeye gidiyorlar. Baba oğula, "oğlum orada küçük konuşma"der. Varırlar kız evine. Oğlan gider dolu bir çuval üstüne oturur. "İn aşağı döşeğin üstüne otur" derler. İnmez çuvalın üstünden. Ara sıra sözlerine karışır, "Dağ, tepe, minare, selvi, zürafa, deve" der. Küçük konuşmuyor. Bakar kız babası, "Ne konuşuyor bu oğlan" der. Kızını da vermez nihayetinde.

    Bir insan birilerine ve topluma hitap ediyorsa, sözlerinde sık sık BEN sözcüğü geçiyorsa veya ben şunu yaptım diyorsa, bil ki o insan rahatsızdır. Böyleleri, saygınlıktan paylaşımdan uzak kişilerdir.

    SANAT, insanlık için yüce bir değerdir. Çünkü emek vardır sonunda. Atatürk'ümüz "Hepiniz me'bus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta Reis-i Cumhur olabilirsiniz fakat sanatkâr olamazsınız" diyor.

    Hepimizin bildiği, Dünyadaki insanların çoğunun tanıdığı bir şairimiz, şiirlerinde, yazılarında hiç ben dememiştir. Ben yerine BİZ demiştir. Diğerlerine de onlar demiştir. Doğduğum yerde ölmeliyim diyordu. Olmadı.

    Atatürk yaşamı boyunca yurdumuzu ve yurttaşlarını düşündü. Gözü, farklı bir göz, yıllar, asırlar ilerisini görüyordu. Bizlere cumhuriyetimizi bıraktı. Ne yaptıysa yurtaşları içindi. Bizler yurtaşlığa yakışıyor muyuz? Yurttaşlık da zor iş!!! 
        Saygılarımla.

Bu yazı 587 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum