MEHMET ÇELİK (EYİSİ)

MEHMET ÇELİK (EYİSİ)

MİSAFİR KALEM

SANATÇILAR VE EĞİTİMCİLER ARASINDAYIM

23 Mart 2020 - 14:23

    Köyümüzde okul yoktu. Komşu köyde okudum, sonra da Gölhisar'da bitirdim ilkokulu. Evin büyük oğlu oluşumdan dolayı, daha ilerisini okutmadı babam beni. Biran evvel evlendirip, kendi görevini teslim etmekti bana amacı. Böylece kendisi ailenin genel Direktörü olmak, başarılarımla öğünecek, aksi olursa başımı dıdıklayacaktı.     Haberim yok çok nüfuslu ailenin sorumluluğunun altında çakıldım kaldım baba ocağında. Yıllar sonra anladım ya her şey gerilerde kaldı.
    
    Küçük kardeşimin birini okuttuk, rütbeli asker oldu, şimdi emekli. Diğer küçük oğlan kardeşimi de yüksek tahsil yaptırdık, Devlet memuruydu. Yönetici konumundaydı, o da emekli.
          
    Çiftçilik, orman işlerinde çalıştım. Şoförlük derken nasipmiş yurtdışına Fransa 'ya gittim. Yine yaşlı haliyle babam başımızda söz düşürmüyordu bana. 
          
    Yurtdışında eşim ve çocuklarımla birlikteyim. 38 yaşında 4 çocuk babasıyım. İlkokulu bitireli 20 sene olmuş, hiç kitap okumamışım. Nasılsa elimde bir kitap, Orhan Kemal'in "Dünya Evi" eserini okudum. Roman, kendi hayatıymış yazarın. Çok etkilendim. Devamında okumaya başladım. Devamını daha da abartırsam ayıp olur. İş arkadaşlarım ve çevrem çok iyiydi. Şanslıydım. Anadolu'nun her bölgesinden gelen, sınıf bilincinin farkında olan insanlardı arkadaşlarım. Sağ olanların gulaklarını çınlatıyorum şimdi. 
          
    1986'da yurtdışından köyüme döndüm, 10 yıl gibi köyümde çiftçilik yaptım. Sonra da Antalya'ya göçtüm. Çeşitli uğraşılarla SSK'dan emekli oldum. Oldum ya, içimizde bir sürü yaşam hevesleri varken gönlümüzde, Türk filmleri gibi 2005'de kalpten ameliyat sonucu eşimi kaybettim. Gökyüzündeki Güneş tutulmuş, karanlığa gömülmüştü dünyam. Renksiz, zevksiz, durgun bir hayatım başladı tam 10 yıl.
          
    2015'lerde bu böyle olmaz diyerek doğruldum. Kargalı'da köy evimde, 2005 'de ilk "Baba Ocağı" kitabımı bastım. Bir yıl sonra da 2. "Bizim Kargalılar" kitabımı yazdım. 

Bu yazı 946 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum