Mustafa YILDIZ

Mustafa YILDIZ


Evet Mi? Hayır Mı?

30 Ocak 2017 - 10:54

Evet Mi? Hayır Mı?

 

 

Anayasa referandumu tartışmaları, önce mecliste en sert söylemlere neden oldu. Ana muhalefet lideri ve diğer muhalifler, yapılmak istenen değişikliği cumhuriyete ve demokrasiye ihanet olarak nitelediler. Şimdiye kadar “Gazi” bildiğimiz meclisin (parlamentonun) değişikliği kabul etmesi sonucu ana muhalefet lideri tarafından “İhanet”le suçlandı.

Ufukta referandum sonucunun EVET çıkması yüksek ihtimaline karşılık HAYIR demeyi düşünenler, çeşitli argümanlarla kamuoyunu etkilemeye başladılar. Tabii ki bunun karşı tepkileri de gecikmedi. EVET diyecek olanlar, EVET-HAYIR oylamasının resim ve söylemlerini sosyal medya ortamında paylaşmaya ve işi kategorize etmeye başladılar.

            Bu, HAYIR diyecek olanların sarıldıkları önemli bir kanıt oldu. EVET’çilerin toplumu kategorize ederek kutuplaştırdıkları propagandasına sarıldılar. Oysa  memlekette EVET-HAYIR oylaması ilk defa yapılıyor değil. Toplum da her referandum sonucunda birbirine düşmüş değil.

Bütün aksayan yönlerine rağmen, halkın oy gücünün yönetimi belirleyen bir güç olması nedeniyle demokrasiden söz edebiliriz. Nitekim başa gelenler oy gücü ile gelmişlerdir. (Darbeler hariç).  

Referandum sath-ı mailine giren ülkemizde insanların kanaatlerini açıklamaları gayet normal ve demokratik bir hak iken HAYIR demesi hissedilen kişilerin, HAYIR kampanyasını yürütenleri değil de EVET diyecek olanları toplumu manipüle etmekle suçlamaları, hiç de gerçekçi değil.

Herkes kanaatini belirtsin; lakin kim olursa olsun vatandaşların birbirine hakaret, aşağılama ve küfür içeren söz ve eylemleri asla kabul edilemez.

En çok getirilen eleştiri, yeni anayasa taslağının eski anayasaya göre ne getirip ne götürdüğü konusunun yeterince bilinmemesi.

Parlamentoya güvenip seçmişsiniz. 550 kişi kimin temsilcisi? Demokratik kurallara göre çoğunluğun kabul ettiği bir anayasa değişikliği, konu hakkında hiç araştırma yapmamış kişilerce bile çok büyük ihtimalle olumludur. Referandum sonucunda düşman iki kamp olacaksa neden demokrasi gereği olan seçimleri yapıyoruz ki?

 

ALGI OPERASYONU 

Bu, kocaman bir korkutma ve kamuoyunu aldatmak için yapılan bir algı operasyonudur.

Ülkemizin çok büyük olağanüstü şartlarda ilerleyişini duraksatmamak için oyunun rengi şimdiden belli olan bir kardeşiniz olarak tehlikeli uçurumu geçerken arabamıza fren yaptırmayı düşünen vatandaşların kanaatlerini paylaşmıyorum.

Yazıma bugünlerde sosyal medyada paylaştığım bir anı ile son vermek istiyorum.

YA… OLURSA?

İlkokuldan sonra Kur’an kursunda yatılı okuyorduk. Evi kursa yakın olan Rahmetli bir zat ile camide buluşur, konuşurduk. Allah affetsin adamcağız çevresinde cimri biri olarak bilinirdi. Bize sorardı: Hafızlar, benim birikmiş şu kadar param var; bunu nasıl değerlendirsem? Bankaya yatırsam, faiz olur. Ne yapsam?

-Arazi al Z. Amca? Ekersin, biçersin gelir elde edersin.

-Ya o sene yağmur yağmaz da ekin olmazsa param boşa gitmez mi?

-O zaman birine ver ticaret yapsın, ortak olursunuz?

-Ya adam zarar ederse?

-Bir dolmuş al, köyle Ankara arasında yolcu taşısın. Böylece para kazanırsın.

-Ya bir gün araba devrilirse, insanlar ölürse?

-İyi o zaman; hayvan al besle, kurbanda satar para kazanırsın.

-Ya hayvanlar ölürse?

Hâsılı biz Z. Amcaya ne desek ya şöyle olursa, ya böyle olursa? Diye cevaplar verirdi. Hep olumsuz beklentiler nedeniyle olumlu bir işe başlamazdı.

Bu olay bizim bazı vatandaşların: “Siz bu Anayasanın ne getirip ne götürdüğünü biliyor musunuz? Ya tek adam gelirse, ya yargı bağımsız olmazsa? Ya meclisin bir fonksiyonu kalmazsa,? Ya tek adam değiştiğinde daha beteri gelirse? Ya diktatörlük olursa?

Hâsılı bu toplumsal sorunlara hiçbir çözüm üretmeyen ve kendisi sorun üreten mevcut anayasadan ve kokuşmuş, betonlaşmış sistemden kurtulma yönünde çaba göstermeyen vatandaşlarla ne kadar iftihar    (!) etsek azdır.  Samimi olanları tenzih etmekle beraber sırf siyasi hasetleri nedeniyle buna karşı çıkan güya münevverler(!)  de bu işin cabası.

Ne dersiniz? 

Mustafa YILDIZ

Bu yazı 18847defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum