OSMAN AKKOÇ

OSMAN AKKOÇ


BURNUMDAN KIL YOLDURMAM

24 Şubat 2020 - 10:33

    Size biraz Elmalıyurt (Pırnaz )köyünden bahsetmek istiyorum. Bu köyümüzün tamamı ormanın içindedir. Torosların en büyük çaplı kalın ağaçları burada yetişir. Burada 1000 yıllık, 500 hatta 1500 yıllık çam ağaçları bulunmaktadır. 
    ÇİNLİTAŞ denen çok rüzgar alan bir yaylada (TRT)'nin vericileri, yangın kuleleri de dahil burada bulunmaktadır. Bir yanında Maşta bir yanında Pırnaz ve Gölhisar görünmektedir. Hele SARIÇAYIR diye bataklık bulunur ki bu DALAMAN ÇAYI'nın kaynağını teşkil eder. Ben 4 yıl orada kaldım köylüleri ve ormanlarını iyi tanırım.
Kamyonların, otobüslerin olmadığı zamanlarda merkeplerle Akça'ya gidilir, birer yük portakal, limon sarılır bunları pazarlarda satarlardı. Akça'ya Pırnaz'dan gidilir, soğuk kış günlerinde CAVIR GEDİĞİ denilen yerden geçerlerdi. Hatta orada 10-12 mezar bulunur soğuktan ölenler oraya gömülürlerdi.
    Neyse konumuza dönelim. 1967'den 1972'ye kadar ben Pırnaz da görevli olduğum sıralarda  Fethiye'nin ağalarından olan KENAN  KARYİĞİT, SARIÇAYIR mevkiinden göçer gelir, kış aylarına kadar oturur giderlerdi. Onu tanıyanlar ziyarete gelir hal hatır sorarlardı aynı zamanda gelenlere portakal, limon ikram ederdi, bazen yemek ikram eder, tatlı şeyler sunardı. Bu adam ara sıra Gölhisar pazarına uğrar alışveriş yapar, tıraş olurdu. GAMBAR denen bir berber  kışlık kulübesinde  bulunur makine keskin olmadığı için bütün başındaki kılları yoldurur, acıdı mı oğlum diye bir de alay ederdi. 
    Bir gün Kenan KARAYİĞİT ağamızın yolu bu Gambar denen adama tıraş olmak için önüne oturur. Tıraş bıçakları da kesmediği için ağamızın yüzü gözü kan içinde kalır. Ağa bunun farkına varmıştır. Aynaya baktığında ne görse iyi bütün yüzü - gözü kan içinde. Tekrar oturur sıra burnundaki kılları almaya gelir. "Ben senin gibi bir adama burnumdan kıl yoldurmam" der ve kalkar gider. Bu deyimin Gölhisar ve Burdur civarında başka bir yerde duymadım. Halkımızda bu deyimi kendini yüksek görüp te karşısındaki insanları aşağılamasından ileri gelir. Kenan Karayiğit'in yıllar öncesinden öldüğünü söylediler. Her ikisine de Allah'tan rahmet dilerim. Haftaya karşınıza Çirit Atmak başlığı ile geleceğim. Gölhisar'da cirit atmak hangi yıllarda bırakıldı, teferruatlı bir şekilde inceleyeceğiz. Sevgiyle kalın.


ARAMIZDAN AYRILANLAR
 
    Ali YALAN ve Eşi Emine YALAN
    Ali YALAN; biraz olsun düğünlerde pehlivanlık yapmış, annesi babası ölmüş küçük yaşta akrabalarının orada kalmış, dürüst yalanı sevmeyen mert bir kişimizmiş. Merkeple Akçay'a gidip orada portakal, limon getirirmiş. Bunları satarak hayatını sürdürmeye çalışırmış. Sonradan verem hastalığına yakalanmış, genç yaşta vefat etmiştir. Benimde aynı zamanda kayınpederimdir.
    


Emine YALAN; İzmirli Hasa'nın kızı olup, Gölhisar'da geniş bir sülalenin ferdidir. 11 Çocuklu Zeytinci Ramazan lakabıyla anılan şahsın annesi ve babasıdır. Benim de kayınvalidemdir. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.


 

Bu yazı 180 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum