OSMAN AKKOÇ

OSMAN AKKOÇ


CİRİT ATMAK

17 Mart 2020 - 18:23

    Bu deyim, yada oluşum birkaç anlamda kullanılır oldu. Ortalarda yada bir yerlerde bir oraya bir buraya gidip - gelenler için söylenir oldu. Ya birisini ararken çok yerlere dolaşıyor anlamında yada işsiz, kayıtsız orada-burada cirit atıyor diye kullanılıyor. Buna benzer bir deyim de şu kişi ne yapıyor deyince KALDIRIM MÜHENDİSLİĞİ yapıyor anlamında kullanılıyor. Burada aklıma bir fıkra geldi. 
Bir kişi arkadaşının oğlu ile gezerken bu kaldırımları siz mi yapıyorsunuz amca? Diye sorunca yoo öyle bir şey yok. Ben yapmadım deyince; babam senden bahsederken o kaldırım mühendisliği yapar diyordu, ondan sordum der. 
Gelelim konumuza. Cirit atmak şimdilerde yapılmıyor ama bundan 70-80 yıl öncesinden yapıldığını iyi biliyorum. Kıt-mıt aklım eriyor. (Ben 77 yaşındayım) elbette bazı şeylere aklım eriyor. Horzum Köyünde iyi atı olan atına güvenen herkes bu cirit atmaya gelirdi. Kızıldonlu denen yerde yapılırdı. Bazı yaralanmalar vuku bulsa da bunlar önemsizdi. 
Koyun, keçi kesilir bunu almak için mücadele edilirdi. Karşısındakine bu koyun yada keçi ölüsünü kaptırmamak için cirit atarlardı. Bu keçi yada koyunu cirit ile vurabilen olursa ona hediye edilirdi. Daha sonralarda cirit atma bırakıldı. Yerini düğünlere bıraktı. Taksiler, kamyonlar icat olmadan evvel ellerinde iyi atı olanlar atların kuyruklarını bağlayarak Horzum Köyünden Armutlu'ya kadar atları koştururlar hangisi en hızlı giderse, menzile varırsa ve menzil düğün alayıydı; ona atının bir haftalık yiyeceği hediye edilirdi.
Bu ödülü birkaç defa Ali Rıza Yıldıran'ın kazandığını iyi biliyorum. Hem cirit atmada hem düğün alayında kazanan atlar bir hafta konuşulurdu. Hatta bu yarışmalara bazen köylerden gelenlerde katılırdı. Bazen düğün sahipleri bu yarışlarda at binenlere oku gönderir onların düğünlere gelmesini sağlarlardı. Düğün alayında birinci gelen atların boyunlarına gelin ve damat tarafından altın yada para takıldığı da olurdu. 
Bu geleneklerimiz tamamen bitti. Bitirilmeyen bir şey var; ya köyün delikanlıları yada askere gidecek olanlar gelin arabasının önünü keserek para isteniyor. Yalnız bu geleneğimiz halen devam ediyor. Bunlar geleneklerimizde olduğu için cezası da yok sanırım. Tabi ki aşırıya kaçmamak şartıyla. Bu işlem bazen yapılmıyor. Bu günlerde yalnız askere gideceklerin yaptığını duydum. Zannederim bu geleneğimiz de sona erer yada eriyor gibi geldi bana. 
Bunun yanında şunu da yazayım: Gelin arabasının önünde gelin konvoyundaki tüm gençler damat ta dahil oyun oynuyorlar. Biraz trafiği kapatsalar da bunu halkımız ve sürücülerimiz hoş görüyorlar zaten. Şen olun, şen kalın efendim.

ARAMIZDAN AYRILANLAR
OSMAN KARAMUSAOĞLU

 
Bu kişimiz benim en çok sevdiğim kişiler arasındadır. Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü yaparken zalim bir hastalık onu aramızdan ayırdı. Elinden geldiğince kaymakamlığa gelen Gölhisar ve köylerinden her kişiye saygı göstermiş, halini - hatırını sormuş, çay ısmarlamış, lüzum halinde kaymakamın yanına kendisi gitmiş, tanıştırmış, işlerini yapmıştır. Gölhisar halkının sevgisini kazanarak tatlı diliyle, hareketleriyle bu sevgiyi hak etmiştir. Benim A.A. yurt Muhabiri olmamı sağlamıştır. Benim onun için yazacaklarıma sayfalar yetmez. Ben onu anlatacak durumda değilim çünkü o sayfalara sığmayacak kadar büyük insandır benim için. Yüce Allah'ım mekanını cennet etsin. Allah rahmet eylesin.    

Bu yazı 149 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum