OSMAN AKKOÇ

OSMAN AKKOÇ


DİLEK AĞACI

10 Şubat 2020 - 12:18

    Sevgili okurlarım;
    
    Yaptığım araştırmalarda yöremizde okunan türküler dışında bir tane türkü ve sözlerini buldum. Bunun haricinde 14 tane ünlü yerlerimizin ve sülalelerimizin geçmişini araştırdım ve sizlere belgeleriyle sundum. Ünlü yerlerimizi araştırırken bulamadığım bir konu kaldı. O da "Veyselin İni" dedikleri bir mağaradır. Bu adam kimdir, necidir, bir eşkıyamı, bir ermiş kişi midir? Bilinmediği gibi bilen birilerine de rastlamadım.
    Bilen varsa söylesin yayınlayalım. Aklımın erdiği kadar Kızıldonlu, Kadıların Harman Yeri, Macar Pınarı, Koçeş Eren Dağı, Kocayaran gibi birçok araştırmalarım yayınlandı. Sülalelerden ise; İzmirliler, Tireliler, Eyüpler, Şeyhaliler, Alanlılar gibi birçok sülale isimlerinin araştırmasını Konya'ya kadar gidip tarihi araştırmalarını yapıp sizlere sundum. Şimdi de rahmetli olmuş hemşerilerimizin fotoğraflarını sunmaya çalışıyorum. Yakında şiirlerimizle de sizlerle olacağım. 
    


    Şimdi gelelim DİLEK AĞACI'na
    Yaşı 60 olanlarımızın bileceğini sanarak (belki unutmuş olabilirler) diye anlatıyorum. Araştırmalarıma göre o yıllarda söylentilerden ve şimdi halen sağ olanlardan, benim de tanıklık ettiğim Dingilin Çamı diye Gölhisar'ın hemen üstünde aşağı değirmenin hemen yanında bu çam. Bu ulu ağaca kimse dokunmaz, odun etmez, dibinde oturulmaz, ancak dua okuyup muska mendil gibi şeyleri bağlamak için oturabilirlerdi. Çünkü dalından kesen, odun eden kişinin evine musibetlerin girdiği, rahatsızlık verdikleri söylenirdi. 
    
    Böyle durumlarda ağaçtan yapılan odunlar geriye ağacın altına bırakılır denirdi. Orman idaresi bu ağacı neden kesip götürdü bilinmez. Keşke koruma altına alınabileydi diğer ağaçlarımız gibi. Yöremizde koruma altına alınan Maçta köyünde dahil, Gelin Kavağı, Taş Camii önündeki parktaki çınar, Çeşme Mahallesinde büyük ve uzun derenin Kibyra'nın altındaki derenin kenarındaki Çınarların koruma altında olduğunu öğrendim. Bir de Pırnaz'da Dikmen ve Çinilitaş'ta çok kalın ve uzun ağaçlarında koruma altında olduğunu sanıyorum. 
    İlçemiz köylerinde Dilek Ağacı'nın olduğunu biliyorum. Gölhisar'daki Dilek Ağacının Burdur'dan gelenler olduğu gibi diğer il ve ilçelerden de bu Dingilin Çamını ziyaret ettikleri, dualar ettikleri gibi, mendil, kese ve benzeri şeyleri de asıp gittiklerini gözlerimle şahit oldum. Şuan buna inanan insanlar var mı bilmem. Fakat böyle ağaçları neden keserler onu da bilmem. Hoşça kalın.

Bu yazı 275 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum