OSMAN AKKOÇ

OSMAN AKKOÇ


KARGALI DEYİNCE

17 Şubat 2020 - 10:21

    Sevgili okurlarım,
    Kargalı nasıl bir köy diye tanımlarsınız bilmiyorum ama ben Gölhisar'ın en kültürlü köyü neresidir diye sorarlarsa Kargalı'dır derim. Çünkü daha 1953'te Gölhisar'ın ilçe oluşuyla mezra halinde iken köye dönüşen Kargalı; köylerimiz içinde tamamına yakınının saz çaldığı bir köyümüzdür. 
    Kargalı Köyü 215 nüfuslu olup yarısından fazlası kariyer sahibidir. Bu köyümüzden  yetişen 3 profesör, 3 hakim, 3 polis, 23 Avrupa emeklisi, 3 PTT Müdürü, 25 Öğretmen, 4 Astsubay, 4 Doktor, 2 Emniyet Müdürü, 1 Tapu Kadastro Müfettişi, 1 Yazar, 30 gençlerden saz çalan, 17 ihtiyarlardan saz çalan, 4 hemşire, 3 ebe vardır. Bunlar kesin rakamlardır. Tamamı hayattadır. 
Sevgili okurlarım, 
    En büyük özelliklerinden ikincisi ise ben yıllarca Kargalı Köyünde (Orman Muahafaza memurluğu yaptığım için) bunları söylüyorum. 1953'ten beri köyümüze icra gelmemiş, neden gelmemiş derseniz icralık durumlarda köylüler toplanıp kendi aralarında para toplayarak icra durumunu ortadan kaldırıp, icralık kişiye de bir daha olmasın diye uyarırlar. Üçüncü önemli konu ise topluma açık yerlerde, kahvehanelerde oyun oynarken yada toplantılarda birbirlerine düşman olsalar bile asla kötü söz söylemezlerdi. Halen aynı gelenekler devam ediyor. Hangi köyümüz var ki nüfusunun yarıdan fazlası kariyer sahibi?
    Bu köyümüzde bir de kütüphane olduğunu biliyor muydunuz? Hangi köyümüzde kütüphane ya da okuma odası var size soruyorum. Gölhisar ilçe olduğu halde sadece kitap ve türlerini satan market veya dükkan var mı? Olsa da birkaç dini kitaptan başka satış yapıldığını sanmıyorum. İlçemizde kütüphane var. Ara sıra gelip kitap okuyan talebelerden başka kişilerin kitap okuduklarını görmedim. Ben kitap okumayı seven bir insanım. Okul yıllarım dahil helan kitap okuyorum. Ayrıca A.A.'nın yurt muhabirliğini yapmış, araştırmalarımla (yöresel) gazetelerdeki yazılarımla 13 Bine yakın şiirle, hem çağdaş halk şairliği ünvanı almış bir şairim. Yöresel bulmacalarımla yöremizi tanıtmış bir kişiyim. Gölhisar halkının bende kul hakkı yoktur. Çünkü Gölhisar için elimden geleni yaptım. Şunu unutmayalım Kur'anı Kerim'in ilk emri "OKU" dur. Şen Kalın.  

ARAMIZDAN AYRILANLAR

Halil ARSLAN (Halil Hoca) 
Mehmet HALİLOĞLU (Halil ARSLAN'ın Oğlu)
    
    Halil ARSLAN: Ben yaşamım boyunca aklımın erdiği kadarınca namazını geçirdiği görmedim. Bir bakkal dükkanı olduğunu biliyorum.  
    Mehmet HALİLOĞLU esas soyadı ARSLAN olup sonradan sülalesinde Mehmet ARSLAN çok olduğu için bazı karışıklıklara yol açtığından dava açıp soyadını HALİLOĞLU olarak değiştirdiğini biliyorum. 
    Mehmet HALİLOĞLU 1967 yılında belediyede yazı işleri müdürü olarak işe başlamış, bu yıllarda bir kez belediye başkanlığına adaylığını koymuş, sonrasında belediyeden emekli olan bir hemşerimizdir.  Her ikisine de Allah'tan rahmet dilerim.

Bu yazı 209 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum